18/01/12-Care sunt factorii care cresc riscul de cancer la san?

Ati avut prima menstruatie precoce si nu ati devenit mama pina la 35 de ani? In acest caz, aveti un risc crescut de a face cancer de sin, spun specialistii. Iata de ce nu trebuie sa ratati nici un examen ecografic anual. Acesta trebuie sa vizualizeze obligatoriu si zona axilara.

Una din 7 femei se imbolnaveste de cancer mamar. Aceasta maladie este pe primul loc in topul diagnosticelor oncologice la femei. Iata de ce este vital sa nu ratati controalele anuale. "Daca sinul este normal, se face o ecografie in fiecare an. Daca exista leziuni suspecte sau care trebuie urmarite se face monitorizare rapida, la 3 luni cite o ecografie" spune dr. Adriana Rimbu, medic primar imagistica.

Dupa virsta de 40 de ani, o data la doi ani se recomanda o mamografie. Insa daca ati avut prima menstruatie inainte de 10 ani, riscul de cancer de san este mai mare. Acelasi pericol se intalneste si la femeile care intra la menopauza dupa 53 de ani. Mai mult daca ati nascut peste 35 de ani sau nu ati alaptat niciodata, pot aparea problemele. "Nu este obligatoriu ca o femeie care naste tirziu si care alapteaza putin sau deloc sa faca neaparat cancer de sin. Este insa un factor care se adauga peste cel genetic care e determinant", spune dr. Ioan Stoian, medic primar ginecolog.
Factorul genetic este vital in aparitia acestui tip de neoplasm. Astfel femeile care au rude de gradul 1 diagnosticate cu aceasta maladie ar trebui sa isi faca investigatii chiar de mai multe ori pe an. Aceasta chiar daca nu au leziuni. La ecografie sau sonoelastografie, medicii trebuie sa vizualizeze si axila. "Regiunea axilara este primul nod de aparitie a mestastazelor ganglionare. Deci poti sa ai o tumora mamara foarte mica dimensional dar care sa se mestatazele repede glanglionar. Vorbim de cancerele foarte agresive", spune dr. Adriana Rimbu, medic primar imagistica.
De asemenea, daca specialistul constata leziuni benigne in sin, exista o recomandare."Regula de aur la sin este cum ai o tumora dura solida si nu chistica, cu lichid, sa o scoti pentru ca riscul de dezvoltare a cancerului de sin este foarte mare", spune dr. Ioan Stoian, medic primar ginecolog.
Chiar daca genele pot dicta aparitia cancerului, aproape 90% dintre pacientele diagnosticate cu neoplasm de sin nu au avut rude cu aceeasi afectiune. "In functie de cit de mult sunt modificate aceste gene, la care se asociaza si istoricul familial si factorii de mediu - nastere, alaptare acest test sa-ti spuna riscul de cancer de sin", spune dr. Ioan Stoian, medic primar ginecolog.
Testul se poate face si in Romania, din celulele recoltate din saliva. Fiecare celula din corpul omenesc contine informatia genetica completa, cu exceptia spermatozoizilor si a ovocitelor. "In saliva pe care o avem se regasesc celule din mucoasa bucala care s-au descuamat de pe mucoaa bucala fiind imbatrinite si inlocuite cu alte le tinere. Examinind genomul acelei celulele stem, putem sa realizam defectele genetice ale intregului organism", spune dr. Ioan Stoian, medic primar ginecolog.
Astfel, puteti afla daca aveti un risc standard de cancer de sin, un risc mediu sau unul crescut. In functie de aceste date, se stabileste frecventa controalelor la medic. Cancerul de sin descoperit in stadiu incipient are o rata de vindecare de 98%.
ARHIVA EMISIUNEA CSID
Comenteaza

Articol: 18/01/12-Care sunt factorii care cresc riscul de cancer la san?

Campurile marcate cu rosu nu sunt valide!

Comentariul a fost adaugat!

nume autor *
email *
titlu *
comentariul tau*

* - campurile marcate cu steluta sunt obligatorii

Redactorii csid.ro isi rezerva dreptul de a modera comentariile. Vor fi sterse comentariile care conţin injurii, un limbaj licentios, instigare la incalcarea legii, la violenta sau la ura.
Va multumim!

 
Comentariile userilor
nicoraangelica
15.03.2012 - 17 : 56

factor de risc cancer la sani
de ce nu spune nimeni ca un mare factor de risc sa faca o femeie cancer la sani este folosirea zilnica a parfumurilor sau orice deodorant?sunt chimicale si chiar nu conteaza pretul lor.

 
Pagini: 1
Publicitate
Horoscop 25.05.2012

S-ar putea să apelezi la rezerve ca să-ţi permiţi diverse lucruri plus o minivacanţă de 1 Mai. 2 săptămâni din luna mai, între 15 şi 27, e posibil să împrumuţi banii de care ai nevoie ca să te poţi mişca. În dragoste mai persistă nişte sloiuri care se vor topi cu timpul, dar trebuie să-ţi dozezi răbdarea şi să fii conciliantă. În sfera sănătăţii e o încărcătură apăsătoare şi trebuie să-ţi faci un set de analize medicale şi să urmezi şi un tratament, la o adică, să nu se cuibărească vreo boală.

alege orasul