Ketoprofen Slavia 25 mg/g gel

Producător: S.C. Slavia Pharm S.R.L.
Substanță activa
ketoprofen
Format
gel
Afecțiuni
dureri locale, afecţiuni musculare şi/sau articulare
Producător
S.C. Slavia Pharm S.R.L.
Acțiune terapeutică
antiinflamatoare nesteroidiene

Ce este Ketoprofen Slavia gel şi pentru ce se utilizează

Ketoprofenul, substanţa activă din Ketoprofen Slavia gel, aparţine unei clase de medicamente numite antiinflamatoare nesteroidiene.

Ketoprofen Slavia gel este utilizat pentru tratamentul simptomatic, pe termen scurt (până la 7 zile), al durerilor locale, uşoare până la moderate, asociate afecţiunilor musculare şi/sau articulare, de exemplu traumatisme în cursul activităţilor sportive, tendinite (inflamaţii ale tendoanelor), contuzii musculo- tendinoase (traumatisme la nivelul muşchilor şi tendoanelor), luxaţii, tumefacţii (umflături) şi dureri post- traumatice.

Înainte să utilizaţi Ketoprofen Slavia gel

Nu utilizaţi Ketoprofen Slavia gel

– dacă sunteţi alergic (hipersensibil) la ketoprofen sau la oricare dintre celelalte componente ale Ketoprofen Slavia gel.

Nu utilizaţi medicamentul în caz de istoric de alergii la ketoprofen, acid tiaprofenic, fenofibrat, blocante ale UV sau parfumuri.

Nu expuneţi zonele tratate la soare sau razele UV provenite de la solar, pe parcursul tratamentului şi timp de 2 săptămâni după terminarea acestuia.

– dacă aveţi antecedente de astm bronşic sau de alte reacţii alergice (rinită, urticarie), produse de administrarea ketoprofenului sau a altor medicamente cu acţiune antiinflamatoare sau a acidului acetilsalicilic

– dacă sunteţi în al treilea trimestru de sarcină.

Nu aplicaţi gelul pe suprafeţe cutanate cu modificări patologice, cum ar fi eczemă, acnee sau dermatoze exudative (afecţiuni ale pielii), şi nici pe suprafeţe cutanate infectate sau pe plăgi deschise. De asemenea, Ketoprofen Slavia gel nu se va aplica la nivelul mucoaselor, zonelor genitală şi anală, zonei oculare şi nu trebuie utilizat împreună cu pansamente ocluzive.

Ketoprofen Slavia gel nu trebuie să fie folosit de copii sub 15 ani.

Aveţi grijă deosebită când utilizaţi Ketoprofen Slavia gel

Expunerea la soare (chiar soare mai puţin puternic) sau la razele UV a zonelor la nivelul cărora s-a utilizat Ketoprofen Slavia gel poate induce reacţii adverse la nivelul pielii potenţial grave (fotosensibilitate). Prin urmare, este necesară:

– protejarea zonelor tratate prin acoperirea acestora cu îmbrăcăminte în timpul tratamentului şi 2 săptămâni după terminarea acestuia, pentru evitarea oricărui risc de fotosensibilizare.

– spălarea atentă a mâinilor după fiecare utilizare a Ketoprofen Slavia gel.

Tratamentul trebuie oprit imediat în cazul prezenţei oricărei reacţii adverse la nivelul pielii apărute după aplicarea Ketoprofen Slavia gel.

Opriţi imediat utilizarea Ketoprofen Slavia gel dacă observaţi orice reacţie la nivelul pielii, incluzând reacţii adverse cutanate după aplicarea concomitentă a produselor ce conţin octocrilen (octocrilenul este unul dintre excipienţii mai multor produse cosmetice sau de igienă, cum sunt şampoane, after-shave-uri, geluri de duş şi baie, creme de piele, rujuri, creme anti-ageing, produse pentru îndepărtarea machiajului, fixative de păr, folosit în scopul de a întârzia fotodegradarea).

Trebuie să utilizaţi cu precauţie acest medicament dacă aveţi funcţie cardiacă, renală sau hepatică diminuată.

Utilizarea altor medicamente

Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi sau aţi luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală.

Interacţiunile sunt puţin probabile, deoarece concentraţiile plasmatice ca urmare a aplicării pe piele sunt mici.

Sarcina şi alăptarea

Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a utiliza orice medicament.

Ketoprofen Slavia gel este contraindicat începând din al treilea trimestru de sarcină. In primele două trimestre de sarcină,

Ketoprofen Slavia gel se va utiliza numai dacă este strict necesar.

Ca o măsură de precauţie, se recomandă să evitaţi utilizarea Ketoprofen Slavia gel în timpul alăptării.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor

Ketoprofen Slavia gel nu influenţează capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.

Informaţii importante privind unele componente ale Ketoprofen Slavia gel

Acest medicament conţine para-hidroxibenzoat de metil care poate provoca reacţii alergice (chiar întârziate) şi în mod excepţional bronhospasm.

Cum să utilizaţi Ketoprofen Slavia gel

Utilizaţi întotdeauna Ketoprofen Slavia gel exact aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră. Trebuie să discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.

Adulţi:

Aplicaţi gelul pe zona dureroasă sau inflamată de 2 – 3 ori pe zi. Cantitatea de gel aplicată va fi cea necesară acoperirii suprafeţei dureroase. Doza zilnică totală nu trebuie să depăşească 15 g ketoprofen/zi . Durata tratamentului nu trebuie să depăşească o săptămână.

Dacă utilizaţi mai mult Ketoprofen Slavia gel decât trebuie

Este puţin probabil ca supradozajul să se datoreze utilizării topice (aplicare pe piele). Dacă îl înghiţiţi accidental, gelul poate determina efecte sistemice în funcţie de cantitatea înghiţită. În acest caz, adresaţi- vă imediat medicului.

Dacă uitaţi să utilizaţi Ketoprofen Slavia gel

Nu este cazul.

Dacă încetaţi să utilizaţi Ketoprofen Slavia gel

Nu este cazul.

Reacţii adverse posibile

Ca toate medicamentele, Ketoprofen Slavia gel poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.

Frecvenţa posibilelor reacţii adverse prezentate mai jos este definită utilizând următoarea convenţie:

– foarte frecvente (afectează mai mult de 1 utilizator din 10)

– frecvente (afectează 1 până la 10 utilizatori din 100)

– mai puţin frecvente (apar la 1 până la 10 utilizatori din 1000)

– rare (afectează 1 până la 10 utilizatori din 10000)

– foarte rare (afectează mai puţin de 1 utilizator din 10000)

– cu frecvenţă necunoscută (frecvenţă care nu poate fi estimată din datele disponibile).

Următoarele reacţii adverse pot să apară:

Afecţiuni cutanate şi ale ţesutului subcutanat Mai puţin frecvente:

– reacţii alergice la nivelul pielii: roşeaţă, mâncărime, eczemă şi senzaţie de arsură Rare:

– reacţii adverse severe la nivelul pielii pe parcursul expunerii la lumina soarelui, dermatită buloasă, urticarie.

Rar au apărut cazuri de reacţii adverse mai severe cum sunt eczeme buloase sau flictenulare, care s-ar putea răspândi sau generaliza.

Tulburări renale şi ale căilor urinare

Foarte rare:

– agravarea insuficienţei renale.

Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionată în acest prospect, vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Cum se păstrează Ketoprofen Slavia gel

A nu se lăsa la îndemâna şi vederea copiilor.

Nu utilizaţi Ketoprofen Slavia gel după data de expirare înscrisă pe cutie după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

A se păstra la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original.

Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei sau a reziduurilor menajere. întrebaţi farmacistul cum să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare.

Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

Informaţii suplimentare

Ce conţine Ketoprofen Slavia gel

Substanţa activă este ketoprofen. Un gram gel conţine ketoprofen 25 mg.

Celelalte componente sunt: carbomer 980, trolamina, etanol 96%, p-hidroxibenzoat de metil, apă purificată.

Cum arată Ketoprofen Slavia gel şi conţinutul ambalajului

Ketoprofen Slavia se prezintă sub formă de gel omogen, transparent.

Este disponibil în cutii cu un tub din Al a 45 g gel

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă şi producătorul

S.C. Slavia Pharm S.R.L.
B-dul Theodor Pallady, 44 C, sector 3, Bucureşti, România

Acest prospect a fost aprobat în Martie 2011.

Informatiile despre terapiile complementare, plantele medicinale sau remediile naturale, care pot veni in ajutorul bolnavului, nu exclud sau nu inlocuiesc tratamentele medicale, ci le completeaza. SC TITLURI QUALITY S.R.L nu este responsabila pentru aplicarea defectuoasa sau nereusita vreunui tratament. Informatiile de pe site si materialele aferente sunt folosite "asa cum sunt" fara garantii de nici un fel. CSID nu furnizeaza sfaturi medicale similare celor pe care le puteti primi de la medicii care efectueaza consultatia si care vin in contact cu realitatea cazurilor dvs. CSID nu isi propune sa inlocuiasca consultul medical de specialitate, informatia prezentata pe acest site are un caracter informativ.