Ketoprofen SR Terapia 100 mg, 200 mg capsule cu eliberare prelungită

Producător: Terapia SA
Substanță activa
ketoprofen
Clasa ATC
M01AE
Format
capsule
Afecțiuni
Poliartrita reumatoidă, artroză, durere cauzată de probleme cu coloana vertebrală, durere lombară joasă, entorse, luxaţii
Producător
Terapia SA
Acțiune terapeutică
antiinflamatoare nesteroidiene

Ce este Ketoprofen SR Terapia şi pentru ce se utilizează

Ketoprofen SR Terapia conţine substanţa activă ketoprofen, care face parte din grupa medicamentelor antiinflamatoare nesteroidiene, derivaţi de acid propionic. Ketoprofenul acţionează prin blocarea unor substanţe chimice din corpul dumneavoastră care cauzează în mod normal inflamaţie.

Ketoprofen SR Terapia este eficace în tratamentul afecţiunilor inflamatorii, pentru ameliorarea durerii şi pentru reducerea temperaturii corpului.

Ketoprofen SR Terapia este utilizat pentru a trata inflamaţia (caracterizată prin durere, umflare, roşeaţă) de la nivelul articulaţilor şi muşchilor pentru următoarele afecţiuni :

– Poliartrita reumatoidă (inflamaţii la nivelul articulaţilor)

– Artroză (cartilajul articular este degradat)

– Durere cauzată de probleme cu coloana vertebrală (precum spondilită ankilozantă)

– Durere lombară joasă

– Entorse, luxaţii

– Dismenoree (durere în perioada menstruaţiei)

– Durere şi inflamaţie după operaţii (ortopedice)

– Alte afecţiuni dureroase inflamatorii ale articulaţilor, tendoanelor, ligamentelor; muşchilor sau nervilor

– Gută (articulaţii, în special ale picioarelor dureoase, roşii şi umflate)

Înainte să utilizaţi Ketoprofen SR Terapia

Nu utilizaţi Ketoprofen SR Terapia

– dacă aţi avut reacţii alergice (de hipersensibilitate) în antecedente la ketoprofen, acid acetilsalicilic (AAS) sau alte antiinflamatoare nesteroidiene (AINS) cum sunt ibuprofen sau indometacin.

Simptomele pot include: erupţie cutanată, dificultăţi de respiraţie, scurtarea respiraţiei, secreţii nazale apoase, urticarie, umflarea feţei, buzelor, gâtului sau limbii sau alte tipuri de reacţii alergice.

– dacă aveţi alergie (hipersensibilitate) cunoscută la oricare dintre celelalte componente ale Ketoprofen SR Terapia.

– dacă aveţi sau aţi avut vreodată ulcer peptic/sângerare activă la nivelul stomacului sau intestinului;

– dacă aveţi afectare severă a inimii (insuficienţă severă a inimii);

– dacă aveţi afectare severă a ficatului sau rinichilor;

– dacă aveţi tulburări ale coagulării sângelui (diateze hemoragice) care fac să vă învineţiţi mai uşor decât de obicei şi să sângeraţi mai mult timp decât este normal

– dacă sunteţi însărcinată (vezi mai jos secţiunea „Sarcina şi alăptarea”)

Nu luaţi acest medicament dacă oricare dintre cele de mai sus se aplică în cazul dumneavoastră. Dacă nu sunteţi sigur, discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul înainte de a lua Ketoprofen SR Terapia.

Aveţi grijă deosebită când utilizaţi Ketoprofen SR Terapia
înainte să luaţi Ketoprofen SR Terapia, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

– dacă aveţi astm bronşic

– dacă aveţi afecţiuni inflamatorii ale intestinelor (precum boală Crohn sau colită ulcerativă)

– dacă aveţi o boală care vă afectează pielea, articulaţiile şi rinichii numită „lupus eritematos sistemic”

– dacă aveţi 65 de ani sau peste

– dacă planuiţi să rămâneţi însărcinată sau aveţi probleme în a rămâne însărcinată. Ketoprofen SR Terapia vă poate determina să rămâneţi mai greu însărcinată.

Medicamente precum Ketoprofen SR Terapia se pot asocia cu un risc uşor crescut de apariţie a atacului de cord („infarct miocardic”) sau a accidentului vascular cerebral. Riscurile de orice tip sunt mai probabile la doze mari şi în cazul tratamentului de lungă durată. Nu depăşiţi doza şi durata recomandate pentru tratament.

Dacă aveţi probleme cardiace, accident vascular cerebral în antecedente sau consideraţi că aţi putea fi în situaţie de risc din cauza acestor afecţiuni (de exemplu, dacă aveţi tensiune arterială crescută, diabet zaharat, valori crescute ale colesterolului sau sunteţi fumător) trebuie să discutaţi despre tratament cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul.

Este posibil ca medicul dumneavoastră sa fie nevoit să vă monitorizeze îndeaproape sau vă administreze tratmentul pe o perioadă cât mai scurtă dacă:

– aveţi colesterol crescut sau grăsimi multe în sânge

– dacă sunteţi diabetic (aveţi prea mult zahăr în sânge)

– fumaţi

– dacă aveţi probleme cu rinichii sau ficatul

– dacă luaţi medicamente care elimină apa din organism (diuretice)

Dacă nu sunteţi sigur că oricare dintre cele de mai sus se aplică în cazul dumneavoastră, discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul înainte de a lua Ketoprofen SR Terapia.

Utilizarea altor medicamente

Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi sau aţi luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre medicamentele eliberate fără prescripţie medicală.

Ketoprofen SR Terapia poate influenţa efectul altor medicamente precum şi, alte medicamente pot influenţa efectul Ketoprofen SR Terapia în special spuneţi medicului dumneavoastră dacă luaţi următoarele medicamente:

– Alte antiinflamatoare nesteroidiene precum acidul acetilsalicilic sau ibuprofen

– Medicamente care elimină apa din organism (diuretice)

– Medicamente pentru tensiune arterială crescută sau insuficienţă cardiacă

– Digoxin – medicament utilizat în insuficienţa cardiacă sau pentru controlul ritmului bătăilor inimii

– Medicamente care împiedică coagularea sângelui, precum heparină, warfarină, clopidogrel sau ticlopidină

– Medicamente care dizolvă cheagurile de sânge (trombolitice) precum streptokinază, alteplază, reteplază sau tenecteplază

– Medicamente pentru tratamentul infecţiilor (antibiotice) precum ciprofloxacină, levofloxacină sau ofloxacină

– Medicamente pentru depresie precum fluoxetină, sertralină, citalopram sau paroxetină

– Corticosteroizi – utilizaţi pentru ameliorarea inflamaţiei, precum hidrocortizon, betametazonă sau prednisolon

– Ciclosporină, utilizată după transplantul de organe pentru a preveni rejectul grefei

– Mifepristonă – utilizat pentru a întrerupe o sarcină incipientă. Este important să nu utilizaţi ketoprofen timp de 8-12 zile după ce aţi utilizat mifepristonă.

– Litiu – utilizat pentru boli mintale

– Metotrexat – utilizat pentru anumite tipuri de cancere sau boli reumatice inflamatoare (precum poliartrita reumatoidă) sau psoriazis

– Pentoxifilină – utilizat pentru a facilita circulaţia la nivelul mâinilor şi picioarelor

– Tacrolimus – utilizat pentru transpalntul de organe

– Probenecid – utilizat în gută

– Zidovudină – utilizat pentru tratamentul infecţiei cu HIV Sarcina şi alăptarea

Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice medicament.

Nu utilizaţi acest medicament dacă sunteţi însărcinată, puteţi fi însărcinată sau credeţi că sunteţi însărcinată.

Nu alăptaţi în timpul utilizării Ketoprofen SR Terapia deoarece mici cantităţi din acest medicament pot ajunge în laptele matern.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor

Dacă Ketoprofen SR Terapia vă provoacă stare de leşin, somnolenţă, ameţeală, tulburări de vedere sau chiar convulsii, atunci nu conduceţi vehicule sau nu folosiţi utilaje.

Informaţii importante privind unele componente ale Ketoprofen SR Terapia

Ketoprofen SR Terapia conţine zahăr. Dacă medicul dumneavoastră v-a atenţionat ca aveţi intoleranţă la unele categorii de glucide, vă rugăm să-l întrebaţi înainte de a utiliza acest medicament.

Cum să utilizaţi Ketoprofen SR Terapia

Utilizaţi întotdeauna Ketoprofen SR Terapia exact aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră. Trebuie să discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.

Doze:

Adulţi

Doza uzuală recomandată este de 100-200 mg Ketoprofen SR Terapia , o dată pe zi în funcţie de severitatea bolii dumneavoastră şi greutatea dumneavoastră.

Doza maximă zilnică de ketoprofen este de 200 mg.

Pacienţi vârstnici

Sunteti mult mai predispus la apariţia reacţiilor adverse în timpul tratamentului cu ketoprofen. Medicul dumneavoastră vă poate recomanda începerea tratamentului cu cea mai mică doză eficace.

Copii şi adolescenţi

Nu se recomandă utilizarea Ketoprofen SR Terapia la copii şi adolescenţi.

Mod de administrare:

– Medicamentul se administrează oral

– Capsulele cu eliberare prelungită trebuie administrate în timpul mesei sau după masă cu o cantitate suficientă de lichid.

– Nu sfărâmaţi sau mestecaţi capsulele

– În cazul în care efectul medicamentului dumneavoastră este prea slab sau prea puternic, nu schimbaţi doza, dar adresaţi-vă medicului dumneavoastră.

– Acestea sunt capsule cu eliberare prelungită, astfel că veţi simţi efectele până la 16 ore.

Dacă aţi utilizat mai mult Ketoprofen SR Terapia decât trebuie

Dacă aţi luat mai multe capsule de Ketoprofen SR Terapia, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau departamentului de primiri urgenţe a celui mai apropiat spital. Luaţi cu dumneavoastră şi cutia medicamentului pentru ca medicul să ştie ce aţi luat.

In caz de supradozaj pot să apară: durere de stomac, somnolenţă, stare de rău general, stare de leşin din cauza scăderii tensiunii arteriale, dificultate la respiraţie, respiraţie şuierătoare, senzaţie de constricţie în piept sau sânge în scaun.

Dacă aţi uitat să utilizaţi Ketoprofen SR Terapia

Dacă aţi uitat să luaţi Ketoprofen SR Terapia, luaţi-l cât de repede vă amintiţi. Dacă se apropie timpul pentru următoarea doză nu mai luaţi doza uitată. Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest produs, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Reacţii adverse posibile

Ca toate medicamentele, Ketoprofen SR Terapia poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.

Încetaţi administrarea de Ketoprofen SR Terapia şi adresaţi-vă medicului sau la cel mai apropiat spital dacă prezentaţi următoarele reacţii adverse:

Reacţii adverse rare (apar la mai puţin de 1 la 1000 persoane):

– Aveţi un atac de astm bronşic

– Prezentaţi o durere acută de tip arsură la nivelul stomacului cu senzaţie de foame dureroasă. Aceste simptome pot fi cauzate de ulcer al stomacului sau intestinelor

Reacţii adverse cu frecvenţă necunoscută:

– Dacă prezentaţi vezicule, descuamare sau sângerare la nivelul pielii, erupţii sau ulceraţii în orice parte a corpului (de exemplu: gură, ochi, faţă, buze sau limbă, organe genitale, mâini sau picioare). De asemenea aceste erupţii se pot însoţi de stare general de rău, asemănătoare gripei. Este posibil să aveţi o problemă gravă de piele care are nevoie de tratament medical de urgenţă.

– Dacă prezentaţi sânge în urină, modificări ale cantităţii de urină produsă, umflarea picioarelor sau gleznelor. Acestea simptome pot reflecta afectare severă a rinichilor.

– Dacă prezentaţi durere în piept sau durere de cap severă. Medicamente precum Ketoprofen SR Terapia se pot asocia cu un risc uşor crescut de apariţie a atacului de cord („infarct miocardic”) sau a accidentului vascular cerebral.

– Dacă prezentaţi reacţie alergică severă caracterizată prin umflarea feţei, gâtului, limbii, dificultate la înghiţire sau la respiraţie, respiraţie şuierătoare, senzaţie de constricţie în piept, erupţie cutanată şi mâncărime. Acest lucru poate însemna că aveţi o reacţie alergică severă.

– Dacă vomitaţi cu sânge sau aveţi scaun lucios şi negru ca păcura.

Adresaţi-vă medicului dumneavoastră cât mai curând posibil dacă prezentaţi următoarele reacţii adverse:

Reacţii adverse rare (apar la mai puţin de 1 la 1000 persoane):

– Senzaţie de furnicături, amorţeală (parestezii)

– Probleme de coagulare a sângelui manifestate prin faptul că vă învineţi mai uşor sau sângeraţi mai mult timp. Acest lucru ar putea fi din cauza unei probleme grave de sânge.

– Anemie (piele palidă, senzaţie de oboseală, leşin sau ameţeli)

– Vedere înceţoşată

– Icter (piele şi albul ochiului capătă o culoare gălbuie). Acesta poate fi un semn al afectării ficatului.

Reacţii adverse cu frecvenţă necunoscută:

– Agravarea bolii Crohn sau colitei ulcerative

– Reacţie severă la nivelul pielii determinată de radiaţia solară (fotosensibilitate)

– Căderea părului

– Tendinţă crescută al infecţii. Acest lucru se poate produce din cauza scăderii numărului de celule albe din sânge

– Convulsii

– Febră, durere de cap, rigiditate a cefei, greaţă, vărsături (meningită aseptică)

– Durere la nivelul ochilor

Alte reacţii adverse:

Reacţii adverse frecvente (apar la mai puţin de 1 din 10 persoane):

– Indigestie, durere de stomac

– Greaţă, vărsături

Reacţii adverse mai puţin frecvente (apar la mai puţin de 1 la 100 persoane):

– Constipaţie, diaree, flatulenţă

– Erupţie pe piele, mâncărime

– Retenţie de apă care poate produce umflarea mâinilor şi picioarelor

– Durere de cap, senzaţie de ameţeală, somnolenţă, oboseală, stare de rău general

Reacţii adverse rare (apar la mai puţin de 1 la 1000 persoane):

– Ţiuituri în ureche

– Creştere în greutate

– Inflamaţie la nivelul gurii (stomatită)

Reacţii adverse foarte rare (apar la mai puţin de 1 la 10000 persoane):

– Durere severă de stomac sau de spate (pancreatită)

Reacţii adverse cu frecvenţă necunoscută:

– Vertij

– Somnolenţă sau insomnie, schimbarea dispoziţiei

– Tensiune arterială crescută

– Modificarea gustului

– Rinită (secreţii nazale apoase, mâncărime, senzaţie de nas înfundat)

– Vasodilataţie

– Depresie

– Senzaţie de confuzie

– Halucinaţii (vedeţi sau auziţi lucruri care nu există în realitate) Testele de sânge

Rezultatele testelor de sânge pot arăta modificări în modul în care funcţionează ficatul sau rinichii dumneavoastră.

Dacă vreuna dintre reacţiile adverse se agravează sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionată în acest prospect, vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

 

Cum se păstrează Ketoprofen SR Terapia

A se păstra la temperaturi sub 30°C, în ambalajul original. A nu se lăsa la îndemâna şi vederea copiilor.

Nu utilizaţi Ketoprofen SR Terapia după data de expirare înscrisă pe cutie după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei sau a reziduurilor menajere. întrebaţi farmacistul cum să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

Informaţii suplimentare

Ce conţine Ketoprofen SR Terapia

Ketoprofen SR Terapia 100 mg capsule cu eliberare prelungită

– Substanţa activă este ketoprofen. Fiecare capsulă cu eliberare prelungită conţine ketoprofen 100 mg.

– Celelalte componente sunt: microgranule din zahăr şi amidon de porumb mărime 30, copolimer (etilacrilat/metilmetacrilat) 2:1 [Eudragit NE 30D], copolimer (etilacrilat/metilmetacrilat/clorură de trimetilamoniuetilmetacrilat) 1:2:0,1 [Eudragit RS 30D], copolimer (etilacrilat/metilmetacrilat/clorură de trimetilamoniuetilmetacrilat) 1:2:0,2 [Eudragit RL 30D], citrat de trietil, dioxid de siliciu coloidal anhidru, talc. Capsulă – capac: dioxid de titan (E171), gelatină. Capsulă – corp: dioxid de titan (E171), gelatină.

Ketoprofen SR Terapia 200 mg capsule cu eliberare prelungită

– Substanţa activă este ketoprofen. Fiecare capsulă cu eliberare prelungită conţine ketoprofen 200 mg.

– Celelalte componente sunt: microgranule din zahăr şi amidon de porumb mărime 30, copolimer (etilacrilat/metilmetacrilat) 2:1 [Eudragit NE 30D], copolimer (etilacrilat/metilmetacrilat/clorură de trimetilamoniuetilmetacrilat) 1:2:0,1 [Eudragit RS 30D], copolimer (etilacrilat/metilmetacrilat/clorură de trimetilamoniuetilmetacrilat) 1:2:0,2 [Eudragit RL 30D], citrat de trietil, dioxid de siliciu coloidal anhidru, talc. Capsulă – capac: dioxid de titan (E171), Oxid negru de fer (E172), gelatină. Capsulă – corp: dioxid de titan (E171), gelatină.

Cum arată Ketoprofen SR Terapia şi conţinutul ambalajului

Ketoprofen SR Terapia 100 mg capsule cu eliberare prelungită

Ketoprofen SR Terapia se prezintă sub formă de capsule gelatinoase tari, nr. 3, cu corp alb-opac şi capacalb- opac, conţinând microgranule sferice de culoare aproape albă.

Ketoprofen SR Terapia 200 mg capsule cu eliberare prelungită

Ketoprofen SR Terapia se prezintă sub formă de capsule gelatinoase tari, nr. 1, cu capac gri-opac şi corp
alb-opac, conţinând microgranule sferice de culoare aproape albă.

Ketoprofen SR Terapia este disponibil în cutie din carton cu: – un blister din Al/PVC a câte 10 capsule cu eliberare prelungită; 3 blistere din Al/PVC a câte 10 capsule cu eliberare prelungită;

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă şi fabricantul

Terapia SA
Strada Fabricii nr. 124
Cluj-Napoca, România

Acest prospect a fost aprobat în Octombrie 2012.

Informatiile despre terapiile complementare, plantele medicinale sau remediile naturale, care pot veni in ajutorul bolnavului, nu exclud sau nu inlocuiesc tratamentele medicale, ci le completeaza. SC TITLURI QUALITY S.R.L nu este responsabila pentru aplicarea defectuoasa sau nereusita vreunui tratament. Informatiile de pe site si materialele aferente sunt folosite "asa cum sunt" fara garantii de nici un fel. CSID nu furnizeaza sfaturi medicale similare celor pe care le puteti primi de la medicii care efectueaza consultatia si care vin in contact cu realitatea cazurilor dvs. CSID nu isi propune sa inlocuiasca consultul medical de specialitate, informatia prezentata pe acest site are un caracter informativ.