Paracetamol Accord 1000 mg, comprimate efervescente

Producător: Accord Healthcare Limited
Substanță activa
Paracetamol
Clasa ATC
N02BE
Format
comprimate efervescente
Afecțiuni
dureri usoare pana la moderate, febra
Producător
Accord Healthcare Limited
Acțiune terapeutică
ameliorează durerile (analgezic) şi reduce febra (antipiretic)

Ce este Paracetamol Accord 1000 mg şi pentru ce se utilizează

Paracetamol Accord 1000 mg comprimate efervescente conţine paracetamol, care ameliorează durerile (analgezic) şi reduce febra (antipiretic). 

Comprimatele sunt utilizate pentru tratamentul durerilor uşoare până la moderate şi/sau a febrei.

Înainte să luaţi Paracetamol Accord 1000 mg

Nu luaţi Paracetamol Accord 1000 mg

  • dacă sunteţi alergic (hipersensibil) la paracetamol sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la punctul 6).

 

Aveţi grijă deosebită când utilizaţi Paracetamol Accord 1000 mg

 

Informaţi medicul: 

  • dacă aveţi probleme ale rinichilor
  • dacă aveţi probleme ale ficatului, inclusiv probleme legate de consumul excesiv de alcool etilic
  • dacă aveţi sindromul Gilbert (icter moderat)
  • dacă aveţi anemie hemolitică (distrugerea anormală a celulelor roşii din sânge) 
  • dacă aveţi astm bronşic şi aveţi alergie la aspirină
  • dacă aveţi deshidratare şi malnutriţie cronică
  • dacă luaţi alte medicamente care conţin paracetamol
  • dacă încă aveţi febră după tratamentul cu paracetamol
  • dacă aveţi deficienţă de glucozo-6-fosfatdehidrogenază (deficienţă enzimatică)

 

Dacă sunteţi consumator cronic de alcool etilic sau dacă aveţi o afecţiune a ficatului nu utilizaţi paracetamol decât dacă v-a fost prescris de medicul dumneavoastră.  Dacă acest lucru vă îngrijorează nu folosiţi alcool etilic în timpul tratamentului cu paracetamol.  Dacă luaţi deja alte medicamente pentru tratamentul durerilor care conţin paracetamol nu utilizaţi Paracetamol Accord 1000 mg înainte de a discuta cu medicul dumneavoastră sau farmacistul. 

 

Nu luaţi mai mult Paracetamol Accord 1000 mg decât v-a fost recomandat. O doză mai mare nu duce la ameliorarea mai rapidă a durerii; în schimb poate determina leziuni grave ale ficatului. Primele simptomele unei afecţiuni a ficatului apar după câteva zile. De aceea, este foarte important să contactaţi cât mai curând posibil medicul dacă aţi luat mai mult Paracetamol Accord  1000 mg de cât este recomandat în acest prospect. 

 

Nu utilizaţi Paracetamol Accord 1000 mg la copii şi adolescenţi cu vârsta sub 16 ani sau cu greutatea sub 50 kg.     

 

Administrarea altor medicamente

Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi sau aţi luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre medicamentele eliberate fără prescripţie medicală.

 

Înainte de a lua Paracetamol Accord 1000 mg spune-ţi medicului dumneavoastră dacă luaţi:

  • Medicamente pentru subţierea sângelui (medicamente anti-coagulante, de exemplu, warfarina)
  • Medicamente utilizate pentru tratarea greţurilor (de exemplu metoclopramidă, domperidonă)
  • Medicamente pentru tratamentul valorilor crescute de colesterol (colestiramina)
  • Probenecid (Medicament pentru tratamentul valorilor ridicate de acid uric în circuitul sanguin (gută)
  • Medicamente care tratează febra sau durerile moderate (acid acetilsalicilic, salicilamida)
  • Medicamente cum sunt rifampicina (medicamente împotriva infecţiilor) şi unele antiepileptice  cum ar fi carbamazepina, fenitoina, fenobarbital, primidona (medicamente utilizate pentru tratamentul sau vindecarea convulsiilor).
  • Medicamente utilizate pentru tratamentul epilepsiei (lamotrigină)
  • Medicamente pentru tratamentul tuberculozei (izoniazidă)
  • Antibiotice (de exemplu, cloramfenicol).

 

Efectul Paracetamol Accord 1000 mg asupra testelor de laborator 

Pot fi afectate testele pentru determinarea valorilor acidului uric şi ale zahărului din sânge. 

 

Administrarea Paracetamol Accord 1000 mg cu alimente sau băuturi

Nu există modificări semnificative ale absorbţiei paracetamolului când este luat împreună cu alimente. 

 

Sarcina şi alăptarea

Întrebaţi medicul sau farmacistul înainte de a lua orice medicament. 

 

Dacă sunteţi gravidă discutaţi cu medicul înainte de a lua Paracetamol Accord 1000 mg. 

Dozele de paracetamol recomandate în cazul acestui medicament pot fi utilizate dacă alăptaţi.  

 

      Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor 

Paracetamolul Accord 1000 mg nu influenţează capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.

 

Informaţii importante privind unele componente din Paracetamol Accord 1000 mg.   

Acest medicament conţine 657 mg sodiu. Acest lucru trebuie avut în vedere la pacienţii care urmează o dietă cu restricţie de sodiu.

Acest medicament conţine, de asemenea, şi sorbitol. Dacă medicul dumneavoastră v-a atenţionat ca aveţi intoleranţă la unele categorii de glucide, vă rugăm să-l întrebaţi înainte de a utiliza acest medicament.

 

Cum să luaţi Paracetamol Accord 1000 mg

Trebuie să luaţi Paracetamol Accord 1000 mg exact aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Trebuie să discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur 

 

Paracetamol Accord 1000 mg se administrează oral. Puneţi comprimatul într-un pahar plin cu apă. Lăsaţi-l să se dizolve complet. Apoi beţi imediat toată soluţia.

 

Dacă nu sunteţi siguri ce doză de paracetamol trebuie să luaţi adresaţi-vă medicului dumneavoastră.   

 

Aceast medicament este recomandat numai pentru adulţi şi adolescenţi cu vârsta de 16 ani şi peste. 

 

Adulţi şi adolescenţi cu greutatea mai mare de 50 kg :

Luaţi un comprimat (1000 mg) la fiecare 6 ore până la maxim 3 comprimate (3000 mg) în 24 de    ore. 

 

Doza maximă zilnică recomandată:

  • Doza maximă zilnică de Paracetamol Accord 1000 mg nu trebuie să depăşească 3 comprimate (3000 mg). 
  • Doza unică maximă este de 1000  mg (1 comprimat efervescent)

 

Intervalul minim dintre două doze trebuie să fie de 4 până la 6 ore.  

      

Dacă durerea persistă mai mult de 5 zile sau febra mai mult de 3 zile, dacă starea dumneavoastră  se înrăutăţeşte sau apar alte simptome, trebuie să întrerupeţi tratamentul şi să vă adresaţi medicului.  

 

Probleme ale rinichilor

În insuficienţă renală moderată: Doza recomandată este de 500 mg care se poate repeta la fiecare 6 ore. 

 

În insuficienţă renală severă: Doza recomandată este de 500 mg care se poate repeta la fiecare 8 ore. 

 

Probleme ale ficatului:

 

În cazul în care aveţi probleme ale ficatului vă rugăm să vă adresaţi medicului. Medicul dumneavoastră poate decide să reduceţi doza.

 

În alcoolism cronic: Nu trebuie să depăşiţi doza de 2000 mg/zi. 

 

Nu divizaţi comprimatele de 1000 mg în două părţi egale pentru a obţine o doză  mai mică. Sunt disponibile  comprimate de paracetamol în concentraţii mai mici.    

 

Nu depăşiţi dozele recomandate. Nu daţi medicamentul la adolescenţi cu vârsta de 16 ani sau mai tineri. Capacul conţine desicant. Nu îl înghiţiţi.

 

Dacă aţi luat mai mult Paracetamol Accord 1000 mg decât trebuie

Simptomele supradozajului cu paracetamol pot include în primele 24 de ore paloare, greaţă, vomă, lipsa poftei de mâncare şi dureri de stomac. 

Adresaţi-va medicului imediat dacă dumneavoastră sau altcineva pe care îl cunoaşteţi a luat accidental prea multe comprimate (supradozaj), chiar dacă vă simţiţi bine, deoarece pot să apară mai târziu leziuni ireversibile ale ficatului.

 

Dacă aţi uitat să luaţi Paracetamol Accord 1000 mg

Dacă aţi uitat să luaţi o doză, luaţi-o imediat ce vă amintiţi, chiar dacă se apropie timpul pentru doza următoare. Amintiţi-vă să lăsaţi un interval de minim 4 până la 6 ore între doze. Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest produs, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Reacţii adverse posibile

Ca toate medicamentele, Paracetamol Accord 1000 mg poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele. 

Trebuie să întrerupeţi tratamentul cu Paracetamol Accord 1000 mg şi să vă adresaţi imediat medicului dacă aveţi simptome cum ar fi umflături la nivelul feţei, limbii şi gâtului, dificultăţi la înghiţire, umflături roşii pe piele şi mâncărimi şi dificultăţi de respiraţie.  

 

Rare (afectează mai puţin de 1 din 1000 de pacienţi):

 

– probleme de sângerare sau tulburări de coagulare (tulburări ale trombocitelor), reducerea formării celulelor, scădere  severă a numărului de celule albe din sânge care poate duce la infecţii severe (agranulocitoză), infecţii frecvente ca urmare a funcţionării slabe a globulelor albe sau scăderea celulelor albe din sânge (leucopenie), reducerea numărului de trombocite din sânge, ceea ce creşte riscul de sângerare sau vânătăi (trombocitopenie) scădere anormală a celulelor roşii din sânge, care poate provoca slăbiciune sau paloare (anemie hemolitică), scăderea numărului de celule din sânge (pancitopenie), scăderea numărului de neutrofile din sânge (neutropenie) 

– alergii (cu excepţia umflării feţei, gurii şi mâinilor)

– depresie, confuzie, perceperea unor lucruri ireale

– tremor, dureri de cap

– vedere anormală,

– acumulare anormală de lichid sub piele (edem)

– dureri abdominale, greaţă, diaree, vomă, sângerare (hemoragie) 

– funcţionarea anormală a ficatului, insuficienţă hepatică, moartea celulelor hepatice (necroză hepatică), icter

– ameţeală, senzaţie de disconfort general sau nelinişte (stare de rău general), febră, somnolenţă, interacţiuni cu alte medicamente

– supradozare şi otrăvire

– dificultăţi de respiraţie

 

 

Foarte rare (afectează mai puţin de 1 din 10000 de pacienţi):

 

– deteriorarea stării ficatului (hepatotoxicitate)

– reacţii alergice severe care apar imediat (reacţii de hipersensibilitate care necesită întreruperea tratamentului)

– scăderea nivelului de glucoză din sânge (hipoglicemie)

– urina tulbure şi tulburări renale

– boală de piele care pune în pericol viaţa prin provocarea de erupţii cutanate, descuamarea pielii şi răni (necroliza epidermică)

– reacţii alergice ale pielii (eritem polimorf)

– boală severă de piele care pune viaţa în pericol prin provocarea de erupţii cutanate, descuamarea pielii, leziuni cutanate (sindrom Stevens-Johnson)

– acumulare de lichid în corzile vocale (laringe)

– reacţii alergice severe (şoc anafilactic)

– scăderea numărului de celule roşii (anemie)

– insuficienţă renală severă (alterarea funcţiei renale)

– boli ale rinichilor (nefrită interstiţială)

– sânge în urină (hematurie)

– imposibilitatea de a urina (anurie)

– ulcer şi sângerări stomacale (efecte gastrointestinale)

– nelinişte

Dacă vreuna dintre reacţiile adverse se agraveazǎ sau dacă observaţi orice reacţie adversǎ nemenţionatǎ în acest prospect, vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

 

Cum se păstrează Paracetamol Accord 1000 mg

  • A nu se lăsa la vederea şi îndemâna copiilor.
  • Nu utilizaţi Paracetamol Accord 1000 mg după data de expirare imprimată pe etichetă după EXP.  Data expirării este ultima zi a lunii respective.
  • Pentru tubul de polipropilenă: A nu se utiliza după o lună de la prima deschidere. Păstraţi tubul de polipropilenă bine închis. Păstraţi medicamentul în ambalajul original pentru a fi protejat de lumină şi umiditate. 
  • Pentru foliile de Al-Al: A se păstra la temperaturi sub 25˚C. Păstraţi medicamentul în ambalajul original pentru a fi protejat de lumină şi umiditate. 
  • Nu folosiţi medicamentul dacă observaţi semne de deteriorare, pete maro sau negre pe comprimate, bombare sau modificare a culorii a comprimatelor. 
  • Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

Informaţii suplimentare

Ce conţine Paracetamol Accord 1000 mg:

Substanţa activă este paracetamol. Fiecare comprimat efervescent conţine 1000 mg paracetamol.

 

Celelalte componente sunt: acid citric anhidru, sorbitol E420, carbonat de sodiu anhidru, hidrogenocarbonat de sodiu, povidonă K25, simeticonă emulsie (30%), docusat de sodiu, zaharină sodică, Macrogol 6000, carbonat monosodic de glicina, benzoat de sodiu.  

 

Simeticona emulsie (30%) conţine: apă, polidimetilsiloxan, polietilenglicolstearat, polietilenglicol,  mono- şi di-gliceride C14 polietilenglicoldistearat, polietilenglicolpalmitat, octametilciclotetrasiloxan

 

Cum arată Paracetamol Accord 1000 mg şi conţinutul ambalajului:

Comprimatele efervescente de Paracetamol Accord 1000 mg sunt de culoare albă sau aproape albă, teşite conic pe ambele părţi, plate pe ambele părţi. 

 

Acest medicament este ambalat în două tipuri de ambalaje: folii Al-Al şi tub de polipropilenă.

 

Ambalaj folii Al-Al:

Comprimatele efervescente sunt ambalate în folii de aluminiu laminate cu un film de PEÎD. Fiecare folie conţine 4 comprimate sau 10 comprimate. Foliile sunt ambalate în cutii de carton care conţin 4 comprimate (4×1), 8 comprimate (4×2) sau 10 comprimate (10×1). 

 

Tubul de polipropilenă: 

Comprimatele efervescente sunt ambalate în tub de polipropilenă, alb, închis cu capac de polietilenă care conţine desicant. Fiecare tub conţine 10 comprimate. Tubul este ambalat în cutie de carton (1×10). 

 

ATENŢIE: Capacul conţine desicant. A nu se înghiţi. 

 

 

Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercializate. 

 

Deţinătorul Autorizaţiei de Punere în Piaţă şi fabricantul

Accord Healthcare Limited, Sage House, 319 Pinner Road, North Harrow, Middlesex, HA1 4HF, Marea Britanie.

 

Acest medicament este autorizat în Statele Membre ale Spaţiului Economic European sub următoarele denumiri comerciale:

 

Statul membru

:

Denumirea medicamentului

Marea Britanie

Olanda

:

:

Paracetamol 1000 mg Effervescent Tablets

Paracetamol Accord 1000 mg bruistabletten

Danemarca

Spania

:

:

Paracetamol Accord 1000 mg Brusetabletter

Paracetamol AHCL 1000 mg Comprimidos Effervescentes

Germania

:

Paracetamol Accord 1000 mg Brausetabletten

Portugalia

:

Paracetamol Accord

Suedia

:

Paracetamol Apoteket brus 500 mg

Italia

:

Paracetamol Accord Healthcare 1000 mg compresse effervescenti

Uungaria

:

Paracetamol Accord 1000 mg pezsgotabletta

Romania

:

Paracetamol Accord 1000 mg comprimate efervescente

Polonia

:

Paracetamol Accord

Republica Cehă

:

Paracetamol Accord 1000 mg šumivé tablety

Irlanda

:

Paracetamol 1000 mg Effervescent Tablets

Franţa

:

Paracetamol AHCL 1g comprimé effervescent

Finlanda

:

Paracetamol Accord 1000 mg Effervescent Tablets

 

Acest prospect a fost aprobat în Octombrie 2012

Informatiile despre terapiile complementare, plantele medicinale sau remediile naturale, care pot veni in ajutorul bolnavului, nu exclud sau nu inlocuiesc tratamentele medicale, ci le completeaza. S.C. Gandul Media Network S.R.L nu este responsabila pentru aplicarea defectuoasa sau nereusita vreunui tratament. Informatiile de pe site si materialele aferente sunt folosite "asa cum sunt" fara garantii de nici un fel. CSID nu furnizeaza sfaturi medicale similare celor pe care le puteti primi de la medicii care efectueaza consultatia si care vin in contact cu realitatea cazurilor dvs. CSID nu isi propune sa inlocuiasca consultul medical de specialitate, informatia prezentata pe acest site are un caracter informativ.
Vezi toate medicamentele in ordine alfabetica