PANADOL® EXTRA, comprimate filmate

Producător: GlaxoSmithKline Consumer Healthcare
Substanță activa
Paracetamol
Clasa ATC
N02BE
Format
comprimate filmate
Afecțiuni
dureri de intensitate usoara, dureri de cap, migrenele, dureri de spate, dureri de dinţi (inclusiv cele apărute după efectuarea unor proceduri stomatologice/extracţii dentare), dureri musculare, dureri menstruale, nevralgii, dureri articulare - inclusiv cele din osteoartrită şi boli reumatice, dureri în gât, durere postvaccinală
Producător
GlaxoSmithKline Dungarvan Ltd.
Acțiune terapeutică
analgezic, antipiretic

Compozitie

Ce conţine acest ambalaj?

Un comprimat filmatconţine paracetamol 500 mg şi cafeină 65 mg şi excipienţi: Nucleu: amidon de porumb, amidon pregelatinizat, polividonă, sorbat de potasiu, talc, acid stearic, croscarmeloză sodică; film: hipromeloză, triacetat de glicerol.

 

Cutie cu 1 blister PVC/Al a 8 comprimate filmate.

Cutie cu 1 blister PVC/Al a 12 comprimate filmate.

Cutie cu 2 blistere PVC/Al a câte 8 comprimate filmate. 

Cutie cu 2 blistere PVC/Al a câte 12 comprimate filmate.

Cutie cu 4 blistere PVC/Al a câte 8 comprimate filmate.

Cutie tip « portofel » cu 2 blistere PVC/Al a 6 comprimate filmate.

Cutie tip « portofel » cu 2 blistere PVC/Al a câte 8 comprimate filmate.

 

Grupa farmacoterapeutica: analgezice, antipiretice, paracetamol în combinaţii..

 

Producător

GlaxoSmithKline Dungarvan Ltd., Co. Waterford, Irlanda

 

Deţinătorul Autorizaţiei de punere pe piaţă

GlaxoSmithKline Consumer Healthcare

GlaxoSmithKline Export Ltd.

Brentford TW8 9 GS

Marea Britanie

Indicatii terapeutice/ Contraindicatii

Cum acţionează Panadol?

Panadol Extra conţine o combinaţie a două substanţe active: paracetamol – analgezic (combate durerea) şi antipiretic (reduce febra) şi cafeină pentru calmarea totală a durerilor.

 

Pentru ce este indicat Panadol Extra?

Panadol Extra este indicat pentru tratamentul simptomatic al durerilor de intensitate uşoară-moderată. Panadol Extra calmează rapid şi eficient durerile de cap, migrenele, durerile de spate, durerile de dinţi, inclusiv cele apărute după efectuarea unor proceduri stomatologice/extracţii dentare, durerile musculare, durerile menstruale, nevralgiile, durerile articulare – inclusiv cele din osteoartrită şi boli reumatice, durerile în gât, durerea postvaccinală.

 Înlătură, de asemenea, disconfortul din răceală şi gripă şi scade febra.

 

Verificaţi inainte de a utiliza acest medicament

IMPORTANT:

– Nu utilizaţi Panadol Extra concomitent cu alte produse care conţin paracetamol

 

Panadol Extra nu se administrează:

Dacă sunteţi alergic la paracetmol, la cafeină sau la oricare dintre excipienţii mentionaţi mai sus

Dacă aveţi insuficienţă hepatocelulară.

 

 

Înainte de a utiliza Panadol Extra, adresaţi-vă medicului dacă:

  1.  aveţi afecţiuni grave renale sau hepatice.
  2.  utilizaţi metoclopramid, domperidonă (folosite în tratamentul stărilor de greaţă şi vărsăturilor) sau colestiramină (pentru tratamentul hipercolesterolemiei).
  3.  utilizaţi anticoagulante şi aveţi nevoie zilnic de un analgezic pentru o perioadă lungă de timp, puteţi utiliza ocazional Panadol Extra.
  4.  sunteţi însărcinată sau alăptaţi.

 

La pacienţii cu alcoolism cronic există risc de hepatotoxicitate în cazul administrării prelungite în doze mari de paracetamol.

Riscul toxicităţii paracetamolului poate fi crescut la pacienţii în tratament cu alte medicamente potenţial hepatotoxice sau medicamente inductoare enzimatice.

Tratamentul prelungit cu doze mari de paracetamol creşte riscul hemoragic al anticoagulantelor cumarinice.

 

Dozele ocazionale nu au efect semnificativ.

 

Paracetamolul poate influenţa valorile uricemiei determinate prin metoda acidului fosfotungstic şi ale glicemiei, prin metode oxidative.

 

 

         Capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.

Paracetamolul nu afectează capacitatea de a conduce  vehicule sau  de  a  folosi utilaje.

Doze si mod de administrare

Cum se administrează Panadol Extra?

Adulţi şi adolescenţi peste 12 ani

Doza recomandată este de 1-2 comprimate filmate Panadol Extra la fiecare 4 ore. Intervalul dintre administrări este de minim 4 ore. Doza zilnică maximă pentru adulţi este 4 g paracetamol (8 comprimate filmate).

Produsul nu este recomandat copiilor mai mici de 12 ani.

Panadol Extra nu se va administra mai mult de 3 zile fără recomandarea medicului.

Datorită prezenţei cafeinei, medicamentul se va utiliza cu prudenţă la pacienţii cu afecţiuni cardiovasculare (de exemplu, hipertensiune arterială, aritmii). De asemenea, produsul nu se administrează seara (risc de apariţie a insomniei).

Utilizarea in exces a cafelei sau a ceaiului concomitent cu tratamentul cu Panadol Extra poate determina stare de nervozitate si iritabilitate.

 

Nu depăşiţi dozele recomandate.

Reactii adverse/ Supradozaj

Panadol este potrivit pentru dumneavoastră ?

Majoritatea pacienţilor care utilizează Panadol Extra nu au reacţii adverse. Totuşi, ocazional, pot să apară reacţii alergice, ca de exemplu erupţii cutanate. Consumul excesiv de ceai sau de cafea în timpul administrării Panadol Extra poate produce iritabilitate sau agitaţie. Adresaţi-vă medicului la apariţia oricărui efect neobişnuit.

 

Ce trebuie să ştiţi în cazul în care aţi luat prea mult Panadol Extra?

Dacă depăşiţi doza recomandată, adresaţi-vă imediat medicului, chiar dacă vă simţiţi bine.

Supradozajul paracetamolului poate produce insuficienţă hepatică.

Alte informatii

Cum se păstrează Panadol?

A nu se utiliza după data de expirare înscrisă pe ambalaj.

A se păstra la temperaturi sub 25°C,  în ambalajul original.

A nu se lăsa la îndemâna copiilor.

 

Data ultimei verificări a prospectului

Iunie 2005

Informatiile despre terapiile complementare, plantele medicinale sau remediile naturale, care pot veni in ajutorul bolnavului, nu exclud sau nu inlocuiesc tratamentele medicale, ci le completeaza. S.C. Gandul Media Network S.R.L nu este responsabila pentru aplicarea defectuoasa sau nereusita vreunui tratament. Informatiile de pe site si materialele aferente sunt folosite "asa cum sunt" fara garantii de nici un fel. CSID nu furnizeaza sfaturi medicale similare celor pe care le puteti primi de la medicii care efectueaza consultatia si care vin in contact cu realitatea cazurilor dvs. CSID nu isi propune sa inlocuiasca consultul medical de specialitate, informatia prezentata pe acest site are un caracter informativ.
Vezi toate medicamentele in ordine alfabetica