PANADOL® Comprimate filmate, 500 mg

Producător: GlaxoSmithKline Consumer Healthcare
Substanță activa
Paracetamol
Clasa ATC
N02BE
Format
comprimate filmate
Afecțiuni
dureri de intensitate usoara, dureri de cap, migrenele, dureri de spate, dureri de dinţi (inclusiv cele apărute după efectuarea unor proceduri stomatologice/extracţii dentare), dureri musculare, dureri menstruale, nevralgii, dureri articulare - inclusiv cele din osteoartrită şi boli reumatice, dureri în gât, durere postvaccinală
Producător
GlaxoSmithKline Dungarvan Ltd.
Acțiune terapeutică
analgezice, antipiretice

Compozitie

Ce conţine acest ambalaj?

Un comprimat filmat conţine paracetamol 500 mg şi excipienţi: nucleu: amidon de porumb, amidon pregelatinizat, polividonă, sorbat de potasiu, talc, acid stearic; film: hipromeloză, triacetat de glicerol.

 

Cutie cu 1 blister PVC/Al a 8 comprimate filmate.

Cutie cu 1 blister PVC/Al a 12 comprimate filmate.

Cutie cu 2 blistere PVC/Al a câte 8 comprimate filmate. 

Cutie cu 2 blistere PVC/Al a câte 12 comprimate filmate.

Cutie cu 4 blistere PVC/Al a câte 8 comprimate filmate.

Cutie tip « portofel » cu 2 blistere PVC/Al a 6 comprimate filmate.

Cutie tip « portofel » cu 2 blistere PVC/Al a câte 8 comprimate filmate.

 

Grupa farmacoterapeutica: analgezice, antipiretice.

 

Producător

GlaxoSmithKline Dungarvan Ltd., Co. Waterford, Irlanda

 

Deţinătorul Autorizaţiei de punere pe piaţă

GlaxoSmithKline Consumer Healthcare

GlaxoSmithKline Export Ltd.

Brentford TW8 9 GS

Marea Britanie

Indicatii terapeutice/ Contraindicatii

Cum acţionează Panadol?

Panadol conţine paracetamol – analgezic (combate durerea) şi antipiretic (reduce febra). 

 

Pentru ce este indicat Panadol?

Panadol este indicat pentru tratamentul simptomatic al durerilor de intensitate uşoară-moderată. Panadol calmează rapid şi eficient durerile de cap, migrenele, durerile de spate, durerile de dinţi, inclusiv cele apărute după efectuarea unor proceduri stomatologice/extracţii dentare, durerile musculare, durerile menstruale, nevralgiile, durerile articulare – inclusiv cele din osteoartrită şi boli reumatice, durerile în gât, durerea postvaccinală.

 Înlătură, de asemenea, disconfortul din răceală şi gripă şi scade febra.

 

Verificaţi inainte de a utiliza acest medicament

IMPORTANT:

– Nu utilizaţi Panadol concomitent cu alte produse care conţin paracetamol

 

Panadol nu se administrează:

Dacă sunteţi alergic la paracetmol sau la oricare dintre excipienţii mentionaţi mai sus

Dacă aveţi insuficienţă hepatocelulară.

 

Înainte de a utiliza Panadol, adresaţi-vă medicului dacă:

  1.  aveţi afecţiuni grave renale sau hepatice.
  2.  utilizaţi metoclopramid, domperidonă (folosite în tratamentul stărilor de greaţă şi vărsăturilor) sau colestiramină (pentru tratamentul hipercolesterolemiei).
  3.  utilizaţi anticoagulante şi aveţi nevoie zilnic de un analgezic pentru o perioadă lungă de timp; puteţi lua ocazional paracetamol.
  4.  sunteţi însărcinată sau alăptaţi.

 

La pacienţii cu alcoolism cronic există risc de hepatotoxicitate în cazul administrării prelungite în doze mari de paracetamol.

Riscul toxicităţii paracetamolului poate fi crescut la pacienţii în tratament cu alte medicamente potenţial hepatotoxice sau medicamente inductoare enzimatice.

Tratamentul prelungit cu doze mari de paracetamol creşte riscul hemoragic al anticoagulantelor cumarinice.

 

Dozele ocazionale nu au efect semnificativ.

 

Paracetamolul poate influenţa valorile uricemiei determinate prin metoda acidului fosfotungstic şi ale glicemiei, prin metode oxidative.

 

         Capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.

Paracetamolul nu afectează capacitatea de a conduce  vehicule sau  de  a  folosi utilaje.

Doze si mod de administrare

Cum se administrează Panadol?

Adulţi şi adolescenţi peste 12 ani

Doza recomandată este de 1-2 comprimate filmate Panadol (500-1000 mg paracetamol) la fiecare 4 ore, la nevoie. A nu se administra la intervale mai mici de 4 ore. Doza zilnică maximă pentru adulţi este 4 g paracetamol (8 comprimate filmate).

Copii

Produsul nu este recomandat copiilor mai mici de 6 ani.

Copii 6-12 ani: doza recomandată este de ½ – 1 comprimat filmat Panadol (250-500 mg paracetamol), la fiecare 4 ore, la nevoie. Panadol nu se va administra copiilor la intervale mai mici de 4 ore si nu se vor depăşi 4 doze în 24 de ore. 

Dacă simptomele nu se ameliorează după 3 zile de tratament, trebuie să vă adresaţi medicului. 

 

Panadol nu se va administra mai mult de 3 zile fără recomandarea medicului.

Reactii adverse/ Supradozaj

Nu depăşiţi dozele recomandate.

Panadol este potrivit pentru dumneavoastră ?

Majoritatea pacienţilor care utilizează Panadol nu au reacţii adverse. Totuşi, ocazional, pot să apară reacţii alergice, ca de exemplu erupţii cutanate. Adresaţi-vă medicului la apariţia oricărui efect neobişnuit.

 

Ce trebuie să ştiţi în cazul în care aţi luat prea mult Panadol?

Dacă depăşiţi doza recomandată, adresaţi-vă imediat medicului, chiar dacă vă simţiţi bine.

Supradozajul paracetamolului poate produce insuficienţă hepatică.

Alte informatii

Cum se păstrează Panadol?

A nu se utiliza după data de expirare înscrisă pe ambalaj.

A se păstra la temperaturi sub 25°C,  în ambalajul original.

A nu se lăsa la îndemâna copiilor.

 

Data ultimei verificări a prospectului

Iunie 2005

Informatiile despre terapiile complementare, plantele medicinale sau remediile naturale, care pot veni in ajutorul bolnavului, nu exclud sau nu inlocuiesc tratamentele medicale, ci le completeaza. S.C. Gandul Media Network S.R.L nu este responsabila pentru aplicarea defectuoasa sau nereusita vreunui tratament. Informatiile de pe site si materialele aferente sunt folosite "asa cum sunt" fara garantii de nici un fel. CSID nu furnizeaza sfaturi medicale similare celor pe care le puteti primi de la medicii care efectueaza consultatia si care vin in contact cu realitatea cazurilor dvs. CSID nu isi propune sa inlocuiasca consultul medical de specialitate, informatia prezentata pe acest site are un caracter informativ.
Vezi toate medicamentele in ordine alfabetica