Modafen Hot Drink, 650 mg/10 mg, pulbere pentru suspensie orală

Producător: Zentiva k.s.
Substanță activa
Paracetamol/clorhidrat de fenilefrină
Clasa ATC
N02BE
Format
pulbere pentru suspensie orală
Afecțiuni
ameliorarea simptomelor de răceală şi gripă, incluzând febră, durere de cap, durere la nivelul gâtului, dureri ale articulaţiilor şi muşchilor, precum şi a simptomelor asociate inflamaţiei sinusurilor
Producător
Zentiva k.s.
Acțiune terapeutică
alte analgezice si antipiretice anilide (inclusiv combinatii)

Ce este Modafen Hot Drink şi pentru ce se utilizează

Modafen Hot Drink este utilizat la adulţi (inclusiv vârstnici) şi adolescenţi cu vârsta peste 15 ani pentru ameliorarea simptomelor de răceală şi gripă, incluzând febră, durere de cap, durere la nivelul gâtului, dureri ale articulaţiilor şi muşchilor, precum şi a simptomelor asociate inflamaţiei sinusurilor.

Conţine două substanţe active:

  • paracetamol, care ameliorează durerea şi vă scade temperatura când aveţi febră;
  • clorhidrat de fenilefrină, un decongestionant care vă desfundă nasul şi sinusurile, ajutându-vă să respiraţi mai uşor.

Înainte să luaţi Modafen Hot Drink

Nu luaţi Modafen Hot Drink

  • dacă sunteţi alergic (hipersensibil) la paracetamol, clorhidrat de fenilefrină sau oricare dintre celelalte componente ale Modafen Hot Drink (vezi pct. 6)
  • dacă aveţi boli renale sau hepatice severe
  • dacă aveţi deficit de enzimă glucozo-6-fosfat dehidrogenază
  • dacă aveţi tensiune arterială mare
  • dacă aveţi o tiroidă hiperactivă
  • dacă aveţi diabet zaharat
  • dacă aveţi boli de inimă sau ale vaselor de sânge
  • dacă aveţi glaucom cu unghi închis
  • dacă urmaţi tratament cu antidepresive triciclice sau inhibitori de monoaminooxidază-IMAO (inclusiv o perioadă de 2 săptămâni de la oprirea tratamentului cu aceştia) sau dacă urmaţi tratament cu beta blocante (vezi pct. Folosirea altor medicamente)

Nu se administrează copiilor şi adolescenţilor cu vârsta mai mică de 15 ani.

Aveţi grijă deosebită când luaţi Modafen Hot Drink

  • dacă consumaţi frecvent băuturi alcoolice sau suferiţi de afecţiuni hepatice, inclusiv hepatită virală (creşte riscul hepatotoxicităţii);
  • dacă aveţi insuficienţă renală (numai în cazul tratamentului de lungă durată cu doze mari, tratamentul ocazional fiind acceptabil);
  • dacă aveţi leziuni hepatice preexistente este necesară monitorizarea funcţiilor hepatice în cazul tratamentului de lungă durată şi cu doze mari.
  • dacă sunteţi bărbat şi urmaţi un tratament pentru fertilitate scăzută.

Nu depăşiţi doza zilnică recomandată.

Trebuie evitată utilizarea concomitentă a altor medicamente pentru răceală, decongestionante sau care conţin paracetamol.

Dacă simptomele persistă mai mult de 3 zile, adresaţi-vă medicul.

Folosirea altor medicamente

Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi sau aţi luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală.

În mod special discutaţi cu medicul dumneavoastră sau farmacistul:

  • dacă luaţi antidepresive triciclice;
  • dacă luaţi sau aţi luat în ultimele 2 săptămâni medicamente pentru tratamentul depresiei cunoscute ca IMAO;
  • dacă luaţi beta blocante, utilizate pentru tratarea problemelor cardiace şi a tensiunii arteriale mari. În acest caz nu trebuie să utilizaţi Modafen Hot Drink.

In mod deosebit, este necesară prudenţă în cazul în care urmaţi tratament concomitent cu oricare dintre medicamentele mai jos menţionate:

  • medicamente care induc enzimele hepatice, de exemplu anumite hipnotice şi medicamente antiepileptice (printre altele glutetimidă, fenobarbital, fenitoină, carbamazepină) şi rifampicină (utilizată în tratamentul tuberculozei); acelaşi lucru este valabil şi pentru abuzul de alcool etilic;
  • medicamente care conduc la încetinirea evacuării gastrice, de exemplu propantelină;
  • colestiramină (răşină fixatoare de acizi biliari utilizată pentru a trata valorile mari ale colesterolului din sânge);
  • metoclopramidă (utilizată în tratamentul tulburărilor gastro-intestinale);
  • domperidonă (utilizată în ameliorarea simptomelor de greaţă şi vărsături);
  • medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (în principal acid acetilsalicilic);
  • contraceptive orale;
  • zidovudină (utilizată în tratamentul infecţiilor cu HIV);
  • probenecid (utilizat în tratamentul gutei);
  • warfarină sau derivaţi de cumarină (medicamente numite anticoagulante care sunt utilizate ca să vi se subţieze sângele);
  • lamotrigină (utilizată în tratamentul epilepsiei);
  • cloramfenicol (un antibiotic).

Dacă urmează să faceţi anumite investigaţii de laborator, spuneţi medicului că luaţi paracetamol.

Folosirea Modafen Hot Drink cu alimente şi băuturi

Consumul concomitent de alcool etilic poate duce la afectare hepatică.

Sarcina şi alăptarea

Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice medicament.

Modafen Hot Drink nu trebuie utilizat în timpul sarcinii, cu excepţia cazurilor în care medicul consideră acest lucru absolut necesar.

Se impun precauţii la administrarea Modafen Hot Drink în timpul alăptării. Ca urmare, utilizaţi Modafen Hot Drink în timpul alăptării numai la recomandarea medicului.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor

Modafen Hot Drink nu are nicio influenţă sau are influenţă neglijabilă asupra capacităţii dumneavoastră de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.

Informaţii importante privind unele componente ale Modafen Hot Drink

Medicamentul conţine zahăr. Dacă medicul dumneavoastră v-a atenţionat că aveţi intoleranţă la unele categorii de glucide, vă rugăm să-l întrebaţi înainte de a lua acest medicament. Medicamentul conţine aspartam. Este sursă de fenilalanină. Poate fi dăunător pentru persoanele cu fenilcetonurie.

Cum să luaţi Modafen Hot Drink

Adulţi, inclusiv vârstnici, şi adolescenţi cu vârsta peste 15 ani: se administrează un plic de maxim patru ori pe zi. Intervalul dintre doze nu trebuie să fie mai mic de patru ore.

Copii şi adolescenţi cu vârsta mai mică de 15 ani: Modafen Hot Drink nu este recomandat la copii şi adolescenţi cu vârsta mai mică de 15 ani.

Mod de administrare: Pentru administrare orală.

Conţinutul fiecărui plic trebuie dizolvat într-o cană cu apă fierbinte şi băut cât este cald.

Dacă simptomele nu se ameliorează sau se agravează după 3 zile de tratament, pacientul trebuie să se adreseze medicului.

Dacă luaţi mai mult decât trebuie din Modafen Hot Drink

Adresaţi-vă imediat medicului dumneavoastră şi explicaţi-i exact cât de mult aţi luat. Medicul dumneavoastră vă va sfătui ce trebuie să faceţi.

Este important să-i spuneţi medicului, chiar dacă vă simţiţi bine. Dacă o persoană a luat prea mult paracetamol, există riscul de afectare hepatică gravă întârziată.

Dacă uitaţi să luaţi o doză de Modafen Hot Drink

Luaţi doza de îndată ce vă amintiţi. Nu luaţi mai mult de o doză la fiecare 4 ore. Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest produs, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Ca toate medicamentele, Modafen Hot Drink, comprimate poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.

Reacţiile adverse sunt clasificate în funcţie de frecvenţă, utilizând următoarea convenţie:

Foarte frecvente:     care afectează mai mult de 1 pacient din 10

Frecvente:                                 care afectează mai puţin de 1 din 10 pacienţi

Mai puţin frecvente:                   care afectează mai puţin de 1 din 100 pacienţi

Rare: care afectează mai puţin de 1 din 1000 pacienţi

Foarte rare:                                care afectează mai puţin de 1 din 10000 pacienţi

Cu frecvenţă necunoscută: care nu poate fi estimată din datele disponibile

Reacţii adverse foarte rare includ:

  • scăderea numărului unor celule sanguine numite plachete (trombocitopenie);
  • erupţii trecătoare pe piele şi alte alergii, inclusiv o reacţie alergică bruscă de mare amploare care implică întregul organism numită anafilaxie;
  • îngustarea căilor respiratorii datorită spasmului musculaturii (bronhospasm);
  • afecţiuni ale ficatului.

Reacţii adverse cu frecvenţă necunoscută includ:

  • vărsături, diaree;
  • creştere a tensiunii arteriale;
  • dureri de cap;
  • ameţeli;
  • incapacitate de a dormi (insomnie);
  • perceperea supărătoare a bătăilor inimii (palpitaţii).

Aceste reacţii ar trebui să dispară dacă întrerupeţi administrarea de Modafen Hot Drink.

Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionată în acest prospect vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Reacţii adverse posibile

A nu se lăsa la îndemana şi vederea copiilor.

Nu utilizaţi Modafen Hot Drink după data de expirare înscrisă pe ambalaj , după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

A se păstra la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original.

Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere.

Întrebaţi farmacistul cum să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

Cum se păstrează Modafen Hot Drink

Ce conţine Modafen Hot Drink

– Substanţele active sunt paracetamol şi clorhidrat de fenilefrină. Fiecare plic conţine paracetamol 650 mg şi clorhidrat de fenilefrină 10 mg.

– Celelalte componente sunt zahăr, citrat de sodiu, acid citric, acid tartric, suc de lămâie, maltodextrină, aspartam, substanţe aromatizante naturale, substanţe aromatizante identic naturale, amidon modificat (E 1450), butilhidroxianisol (E 320), acid ascorbic, amidon de porumb pregelatinizat, curcumină (E 100), propilenglicol.

Cum arată Modafen Hot Drink şi conţinutul ambalajului

Pulbere de culoare alb-gălbuie spre crem, cu aromă de lămâie.

Cutie cu plicuri din hârtie/Al/PE.

Mărimea ambalajelor: 5, 6, 10 sau 12 plicuri.

Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercializate.

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă şi producătorul

Zentiva k.s.

U kabelovny 130, 102 37 Praga 10, Dolní Mecholupy, Republica Cehă

Acest prospect a fost aprobat în Iulie 2012

 

Informaţii suplimentare

Informatiile despre terapiile complementare, plantele medicinale sau remediile naturale, care pot veni in ajutorul bolnavului, nu exclud sau nu inlocuiesc tratamentele medicale, ci le completeaza. SC TITLURI QUALITY S.R.L nu este responsabila pentru aplicarea defectuoasa sau nereusita vreunui tratament. Informatiile de pe site si materialele aferente sunt folosite "asa cum sunt" fara garantii de nici un fel. CSID nu furnizeaza sfaturi medicale similare celor pe care le puteti primi de la medicii care efectueaza consultatia si care vin in contact cu realitatea cazurilor dvs. CSID nu isi propune sa inlocuiasca consultul medical de specialitate, informatia prezentata pe acest site are un caracter informativ.