Interpretare analize
Dr. Ioan Boleac Medic primar obstetrica-ginecologie

Rezultatele arata ca aveti o infectie cu Ureaplasma, iar antibiograma va arata la care antibiotice... citește

Cele mai

Caută în:

ACETILCISTEINA LABORMED, capsule, 200 mg

Companie: LABORMED PHARMA S.A.
Cuprins
Ce este Acetilcisteina Labormed 200 mg şi pentru ce se utilizează
Înainte să utilizaţi Acetilcisteina Labormed 200 mg
Cum să utilizaţi Acetilcisteina Labormed 200 mg
Reacţii adverse posibile
Cum se păstrează Acetilcisteina Labormed 200 mg
Informaţii suplimentare
sus

Ce este Acetilcisteina Labormed 200 mg şi pentru ce se utilizează

Acetilcisteina Labormed 200 mg face parte din grupa mucolitice şi este indicată pentru tratamentul tulburărilor secreţiei bronşice în special în cursul afecţiunilor bronşice acute (bronşită acută), acutizările bronhopneumopatiei cronice, mucoviscidoză.

sus

Înainte să utilizaţi Acetilcisteina Labormed 200 mg

Nu utilizaţi Acetilcisteina Labormed 200 mg în următoarele cazuri:
- dacă sunteţi alergic la acetilcisteină sau la oricare dintre excipienţii medicamentului;
- în criza de astm bronşic.

Aveţi grijă deosebită când utilizaţi Acetilcisteina Labormed 200 mg
Fluidificarea brutală a secreţiilor poate determina inundarea bronhiilor la bolnavii incapabili să expectoreze (ceea ce impune bronhoaspiraţie de urgenţă).
Prin creşterea volumului secreţiilor bronşice, acetilcisteina poate accentua reflexul de tuse care este un mecanism de apărare bronhopulmonară. De aceea apariţia tusei productive în timpul tratamentului cu acetilcisteină nu trebuie oprită prin administrarea de antitusive.
Se administrează cu prudenţă la pacienţii cu ulcer gastro-duodenal şi astm bronşic (poate favoriza bronhospasmul care se poate manifesta prin dificultăţi în respiraţie.)

Utilizarea altor medicamente
Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi sau aţi luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală.
Nu se cunosc interacţiuni cu alte medicamente.

Sarcina şi alăptarea
Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice medicament.
Studiile la animal nu au evidenţiat efecte teratogene. Datorită absenţei datelor clinice şi din motive de precauţie se va evita administrarea acestui medicament în timpul sarcinii.
Nu se recomandă utilizarea acestui produs în timpul alăptării.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
Acetilcisteina nu influenţează capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.

Informaţii importante privind unele componente ale produsului Acetilcisteina Labormed 200 mg
Datorită prezenţei parahidroxibenzoaţilor ca excipienţi, pot apărea reacţii alergice (chiar întârziate). În acest caz se recomandă întreruperea medicaţiei.

sus

Cum să utilizaţi Acetilcisteina Labormed 200 mg

Utilizaţi întotdeauna Acetilcisteina Labormed 200 mg exact aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră. Trebuie să discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.

Pentru adulţi şi copii peste 7 ani, doza uzuală este de 200 mg acetilcisteină (o capsulă Acetilcisteina Labormed 200 mg) administrată oral, de 3 ori pe zi.

Durata tratamentului nu trebuie să depăşească 8-10 zile fără recomandarea medicului.

Dacă utilizaţi mai mult decât trebuie din Acetilcisteina Labormed 200 mg
Experienţa clinică a demonstrat că în general acetilcisteina este bine tolerată. Este indicat a nu se depăşi dozele recomandate. În cazul creşterii excesive a volumului secreţiilor bronşice fluidificate se recomandă drenaj postural şi bronhoaspiraţie.

Dacă uitaţi să utilizaţi Acetilcisteina Labormed 200 mg
Nu dublaţi dozele pentru a recupera doza omisă. Continuaţi cu doza obişnuită dupa orarul normal.

Dacă încetaţi să utilizaţi Acetilcisteina Labormed 200 mg
Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest produs, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

sus

Reacţii adverse posibile

Ca toate medicamentele, Acetilcisteina Labormed 200 mg poate determina reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele. După administrarea în doze mari este posibil să apară dureri abdominale, greaţă, vărsături, diaree. În acest caz se recomandă reducerea dozelor.

Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravǎ sau dacă observaţi orice reacţie adversǎ nemenţionatǎ în acest prospect, vă rugăm să comunicaţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

sus

Cum se păstrează Acetilcisteina Labormed 200 mg

A se păstra la temperaturi sub 25ºC, in ambalajul original.
A nu se lăsa la îndemâna şi vederea copiilor.

Nu utilizaţi Acetilcisteina Labormed 200 mg după data de expirare înscrisă pe blister şi cutie (după “EXP”, respectiv „Data expirării”). Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

sus

Informaţii suplimentare

Ce conţine Acetilcisteina Labormed 200 mg

Substanţa activă este acetilcisteina, 200 mg.
Celelalte componente sunt:
Conţinutul capsulei: lauril sulfat de sodiu, stearat de magneziu.
Capsula: cap şi corp: dioxid de titan (E171), tartrazină (E102), briliant blue (E133), eritrozină (E127), parahidroxibenzoat de metil, parahidroxibenzoat de n-propil, gelatină.

Cum arată Acetilcisteina Labormed 200 mg şi conţinutul ambalajului
Capsule gelatinoase de formă cilindrică, cu corp şi cap de culoare albastru opac, conţinând o pulbere albă sau aproape albă.

Cutia conţine 2 blistere din AL/PVC a câte 10 capsule.
Cutia conţine 100 blistere din AL/PVC a câte 10 capsule.

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă
LABORMED PHARMA S.A.
B-dul Theodor Pallady nr.44 B
Sector 3, Bucureşti, România

Producătorul
S.C. LABORMED PHARMA S.A.
Bd. Theodor Pallady nr. 44B
Sector 3, Bucureşti, România

Acest prospect a fost aprobat în Mai, 2012

CSID.ro nu recomanda administrarea de medicamente fara un consult medical si prescriptia medicului. Este foarte periculos sa luati medicamente fara recomandarea medicului. Medicamentele au efecte adverse, iar unele pot fi fatale. Prospectul medicamentului este o informatie orientativa, sunt medicamente care pot fi nocive doar in anumite conditii, ce nu sunt mentionate pe prospect. Mediafax nu este responsabila pentru aplicarea defectuoasa sau nereusita vreunui tratament. Informatia prezentata poate include inacurateti de ordin tehnic sau erori de tastat. Informatiile de pe site si materialele aferente sunt oferite spre folosire "asa cum sunt" fara garantii de nici un fel.



Berbec Berbec 21 martie - 20 aprilie

Luna aprilie este favorabilă întâlnirilor, discuţiilor de afaceri şi chiar schimbărilor, dacă le aveţi în plan. În cazul în care aveţi temeri legate de un examen, de orice natură ar fi acesta...citește mai departe

×

Gandul.ro
Andreea Marin, în lacrimi la GÂNDUL LIVE: Noi nu dormim de 10 zile, stăm în casă cu copiii, dar nu avem timp să vorbim cu ei, deoarece suntem MEREU pe telefoane! SMS la 8825 pentru DONAȚII Andreea Marin, în lacrimi la GÂNDUL LIVE:...
ULTIMA CINĂ. A murit într-un spital, conectată...
TRATAMENTUL pentru coronavirus care i-a...
ApropoTv.ro
Cumpărături „esenţiale” în timpul pandemiei Cumpărături „esenţiale” în timpul...
Reclamele adaptate perioadei de coronavirus
Alerta Sănătăţii: OMS trimite informaţii...
Go4it.ro
Aplicaţiile care nu trebuie să lipsească de pe niciun telefon în 2020! Merg şi pe iOS şi pe Android şi îţi pot salva mult timp Aplicaţiile care nu trebuie să lipsească...
Cum să îţi plăteşti facturile de la...
Dr. Ian Lipkin, EXPERT în epidemii la nivel...
ProMotor.ro
ȘOFERIȚA i-a tușit în față și l-a scuipat pe polițist. Reacția bărbatului este uimitoare ȘOFERIȚA i-a tușit în față și l-a...
Gestul care a INTRIGAT internetul. De ce...
Aceasta este cea mai BUNĂ mașină pentru...
Descopera.ro
ARMA folosită de Germania în lupta cu noul coronavirus ARMA folosită de Germania în lupta cu...
Cum sunt URMĂRIŢI oamenii pentru combaterea...
De ce BULGARIA nu mai are morţi de CORONAVIRUS...
ULTIMA ORĂ
Prinţesa Maria Teresa a Spaniei, primul membru al unei Case Regale care a murit din cauza noului coronavirus

Citarea se poate face în limita a 250 de semne. Nicio instituţie sau persoană (site-uri, instituţii mass-media, firme de monitorizare) nu poate reproduce integral scrierile publicistice purtătoare de Drepturi de Autor fără acordul SC TITLURI QUALITY S.R.L .