Paracetamol, 1000 mg, comprimate efervescente

Producător: Accord Healthcare Limited
Substanță activa
paracetamol
Clasa ATC
N02BE
Format
comprimate efervescente
Afecțiuni
durere, dureri uşoare până la moderate, febră
Acțiune terapeutică
analgezic, antipiretic

Ce este Paracetamol comprimate efervescente şi pentru ce se utilizează

Paracetamol comprimate efervescente conţine paracetamol, care ameliorează durerile (analgezic) şi reduce febra (antipiretic).

Comprimatele sunt utilizate pentru tratamentul durerilor uşoare până la moderate şi/sau a febrei.

Înainte să luaţi Paracetamol comprimate efervescente

Nu luaţi Paracetamol Accord

  • dacă sunteţi alergic (hipersensibil) la paracetamol sau la oricare dintre celelalte ingrediente ale Paracetamol comprimate efervescente.

Acordaţi o atenţie specială Paracetamol comprimate efervescente

Informaţi medicul:

  • dacă aveţi probleme ale rinichilor
  • dacă aveţi probleme ale ficatului, inclusiv probleme legate de consumul excesiv de alcool etilic.
  • dacă aveţi sindromul Gilbert (icter moderat)
  • dacă aveţi anemie hemolitică (distrucţia anormală a celulelor roşii din sânge)
  • dacă aveţi astm bronşic şi aveţi alergie la aspirină
  • dacă aveţi deshidratare şi malnutriţie cronică
  • dacă luaţi alte medicamente care conţin paracetamol
  • dacă încă aveţi febră după tratamentul cu paracetamol
  • dacă aveţi deficienţă de glucozo-6-fosfatdehidrogenază (deficienţă enzimatică)


Dacă sunteţi consumator cronic de alcool etilic sau dacă aveţi o afecţiune a ficatului nu utilizaţi paracetamol decât dacă v-a fost prescris de medicul dumneavoastră. Dacă acest lucru vă îngrijorează nu folosiţi alcool etilic în timpul tratamentului cu paracetamol. Dacă luaţi deja alte medicamente pentru tratamentul durerilor care conţin paracetamol nu utilizaţi Paracetamol comprimate efervescente înainte de a discuta cu medicul dumneavoastră sau farmacistul.

Nu luaţi mai mult Paracetamol comprimate efervescente decât v-a fost recomandat. O doză mai mare nu duce la ameliorarea mai rapidă a durerii; în schimb poate determina leziuni grave ale ficatului. Simptomele unei afecţiuni a ficatului apar primele după câteva zile. De aceea, este foarte important să contactaţi cât mai curând posibil medicul dacă aţi luat mai mult Paracetamol comprimate efervescente de cât este recomandat în acest prospect.

Nu utilizaţi Paracetamol 1000 mg comprimate efervescente la copii şi adolescenţi cu vârsta sub 16 ani sau cu greutatea sub 50 kg.

Administrarea altor medicamente

Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi sau aţi luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre medicamentele eliberate fără prescripţie medicală.

Înainte de a lua Paracetamol comprimate efervescente spune-ţi medicului dumneavoastră dacă luaţi:

  • Medicamente pentru subţierea sângelui (medicamente anti-coagulante de exemplu warfarina)
  • Medicamente utilizate pentru tratarea greţurilor (de exemplu metoclopramidă, domperidone)
  • Medicamente pentru tratamentul valorilor crescute de colesterol (colestiramina)
  • Probenecid (Medicament pentru tratamentul valorilor ridicate de acid uric în circuitul sanguin (gută)
  • Medicamente care tratează febra sau durerile moderate (Aspirină, salicilamida)
  • Medicamente cum sunt rifampicina (medicamente împotriva infecţiilor) şi unele antiepileptice cum ar fi carbamazepina, fenitoina, fenobarbital, primidona (medicamente utilizate pentru tratamentul sau vindecarea convulsiilor).
  • Medicamente utilizate pentru tratamentul epilepsiei (lamotrigină)
  • Medicamente pentru tratamentul tuberculozei (izoniazidă)

 

Efectul paracetamolului asupra testelor de laborator

Pot fi afectate testele pentru determinarea valorilor acidului uric şi ale zahărului din sânge.

Administrarea Paracetamol Accord cu alimente sau băuturi

Nu există modificări semnificative ale absorbţiei paracetamolului când este luat împreună cu alimente.

Sarcina şi alăptarea

Întrebaţi medicul sau farmacistul înainte de a lua orice medicament.

Dacă sunteţi însărcinată consultaţi medicul înainte de a lua Paracetamol comprimate efervescente.
Dozele de paracetamol recomandate în cazul acestui medicament pot fi utilizate dacă alăptaţi.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor

Paracetamolul nu influenţează capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.

Informaţii importante privind unele ingrediente din Paracetamol comprimate efervescente
Acest medicament conţine 657 mg sodiu. Acest lucru trebuie luat în considerare de către pacienţii aflaţi la o dietă controlată hiposodată

Acest medicament conţine de asemenea şi sorbitol. Dacă medicul dumneavoastră v-a informat că aveţi intoleranţă la unele zaharuri, vă rugăm să-l întrebaţi înainte de a lua acest medicament.

Cum să luaţi Paracetamol comprimate efervescente

Trebuie să luaţi Paracetamol comprimate efervescente exact aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră . Trebuie să discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur

Paracetamol 1000 mg comprimate efervescente se administrează oral. Puneţi comprimatul într-un pahar plin cu apă. Lăsaţi-l să se dizolve complet. Apoi beţi imediat toată soluţia.

Dacă nu sunteţi siguri ce doză de Paracetamol trebuie să luaţi consultaţi medicul dumneavoastră.

Aceast medicament este recomandat numai pentru adulţi şi adolescenţi cu vârsta de 16 ani şi peste.

Adulţi şi adolescenţi cu greutatea mai mare de 50 kg :

Luaţi un comprimat (1000 mg) la fiecare 6 ore până la maxim 3 comprimate (3000 mg) în 24 de ore.

Doza maximă zilnică recomandată:

  • Doza maximă zilnică de Paracetamol nu trebuie să depăşească 3 comprimate (3000 mg).
     
  • Doza unică maximă este de 1000 mg (1 comprimat efervescent)

Intervalul minim dintre două doze trebuie să fie de 4 până la 6 ore.

Dacă durerea persistă mai mult de 5 zile sau febra mai mult de 3 zile, se înrăutăţeşte sau apar

alte simptome, trebuie să întrerupeţi tratamentul şi să consultaţi medicul.

Probleme ale rinichilor:

În insuficienţă renală moderată: Doza recomandată este de 500 mg care se poate repeta la fiecare 6 ore.

În insuficienţă renală severă: Doza recomandată este de 500 mg care se poate repeta la fiecare 8 ore.

Probleme ale ficatului:

În cazul în care aveţi probleme ale ficatului vă rugăm să consultaţi medicul. Medicul dumneavoastră poate decide să reduceţi doza.

În alcoolismul cronic: Nu trebuie să depăşiţi doza de 2000 mg/zi.

Nu divizaţi comprimatele de 1000 mg în două părţi egale pentru a obţine o doză mai mică. Sunt disponibile comprimate de Paracetamol în concentraţii mai mici.

Nu depăşiţi dozele recomandate. Nu daţi medicamentul la adolescenţi cu vârsta de 16 ani sau mai tineri. Capacul conţine desicant. Nu îl înghiţiţi.

Dacă aţi luat mai mult Paracetamol comprimate efervescente decât trebuie
Simptomele supradozajului cu Paracetamol pot include în primele 24 de paloare, greaţă, vomă, lipsa poftei de mâncare şi dureri de stomac.

Consultaţi medicul imediat medicul dacă dumneavoastră sau altcineva pe care îl cunoaşteţi a luat accidental prea multe comprimate (supradozaj), chiar dacă vă simţiţi bine, deoarece pot să apară mai târziu leziuni ireversibile ale ficatului.

Dacă aţi uitat să luaţi Paracetamol comprimate efervescente

Dacă aţi uitat să luaţi o doză, luaţi-o imediat ce vă amintiţi, chiar dacă se apropie timpul pentru doza următoare. Amintiţi-vă să lăsaţi un interval de minim 4 până la 6 ore între doze. Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest produs, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Reacţii adverse posibile

Ca toate medicamentele, Paracetamol comprimate efervescente poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.

Trebuie să întrerupeţi tratamentul cu Paracetamol comprimate efervescente şi să consultaţi medicul imediat dacă aveţi simptome cum ar fi umflături ale feţei, limbii şi gâtului, dificultăţi la înghiţire, umflături roşii şi mâncărimi ale pielii şi dificultăţi de respiraţie.

Rare (afectează mai puţin de 1 din 1000 de pacienţi):

– probleme de sângerare sau tulburări de coagulare (tulburări ale trombocitelor), scăderea formării celulelor, scădere severă a numărului de celule albe din sânge care poate duce la infecţii severe (agranulocitoză), infecţii frecvente ca urmare a funcţionării slabe a globulelor albe sau scăderea celulelor albe din sânge (leucopenie) , reducerea numărului de trombocite din sânge, ceea ce creşte riscul de sângerare sau vânătăi (trombocitopenie) scădere anormală a celulelor roşii din sânge, care poate provoca slăbiciune sau paloare (anemie hemolitică), scăderea numărului de celule din sânge (pancitopenie), scăderea numărului de neutrofile din sânge (neutropenie).

– alergii (cu excepţia umflării feţei, gurii şi mâinilor)

– depresie, confuzie, perceperea unor lucruri ireale

– tremor, dureri de cap,

– vedere anormală,

– acumulare anormală de lichid sub piele (edem)

– dureri abdominale, greaţă, diaree, vomă, sângerare (hemoragie)

– funcţionarea anormală a ficatului, insuficienţă hepatică, moartea celulelor hepatice (necroză hepatică), icter

– ameţeală, senzaţie de disconfort general sau nelinişte (stare de rău general), febră, somnolenţă, interacţiuni cu alte medicamente

– supradozare şi otrăvire


Foarte rare (afectează mai puţin de 1 din 10000 de pacienţi):

– deteriorarea stării ficatului (hepatotoxicitate),

– reacţii alergice severe care apar imediat (reacţii de hipersensibilitate care necesită întreruperea tratamentului),

– scăderea nivelului de glucoză din sânge (hipoglicemie)

– urina tulbure şi tulburări renale.

– boală de piele care pune în pericol viaţa prin provocarea de erupţii cutanate, descuamarea pielii şi răni (necroliza epidermică)

– reacţii alergice ale pielii (eritem multiform)

– boală severă de piele care pune viaţa în pericol prin provocarea de erupţii cutanate, descuamarea pielii, leziuni cutanate (sindrom Stevens-Johnson)

– acumulare de lichid în corzile vocale (laringe)

– reacţii alergice severe (şoc anafilactic)

– scăderea numărului de celule roşii (anemie)

– insuficienţă renală severă (alterarea funcţiei renale)

– boli ale rinichilor (nefrită interstiţială)

– sânge în urină (hematurie)

 

 

– imposibilitatea de a urina (anurie)

– ulcer şi sângerări stomacale (efecte gastro-intestinale)

– nelinişte

 

Dacă vreuna dintre reacţiile adverse se agraveazǎ sau dacă observaţi orice reacţie adversǎ nemenţionatǎ în acest prospect, vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Cum se păstrează Paracetamol comprimate efervescente

  • A nu se lăsa la îndemâna şi vederea copiilor.
     
  • Nu utilizaţi Paracetamol comprimate efervescente după data de expirare imprimată pe etichetă după EXP. Data expirării este ultima zi a lunii respective.
     
  • Pentru tubul de polipropilenă: A nu se utiliza după o lună de la prima deschidere. Păstraţi tubul de polipropilenă bine închis. Păstraţi medicamentul în ambalajul original protejat de umezeală şi lumină.
     
  • Pentru foliile de Alu-Alu: A se păstra la temperaturi sub 25˚C. Păstraţi medicamentul în ambalajul original protejat de umezeală şi lumină.
     
  • Nu folosiţi medicamentul dacă observaţi semne de deteriorare, pete maro sau negre pe comprimate, bombare sau modificare a culorii a comprimatelor.
     
  • Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

Informaţii suplimentare

Ce conţine Paracetamol comprimate efervescente:

Substanţa activă este paracetamol. Fiecare comprimat efervescent conţine 1000 mg paracetamol.

Celelalte ingrediente sunt:

Acid citric anhidru, Sorbitol E420, Carbonat de sodiu anhidru, Carbonat acid de sodiu, Povidonă K25, Simeticonă emulsie (30%), Docusat de sodiu, Zaharină sodică, Macrogol 6000, Glicină carbonat monosodică, Benzoat de sodiu.

Simeticona emulsie (30%) conţine:

Apă, polidimetilsiloxan, polietilenglicol stearat, polietilenglicol, gliceride, C14-16, mono- şi polietilenglicol distearat, polietilenglicol palmitat, octametilcidotetrasiloxan.

Cum arată Paracetamol comprimate efervescente şi conţinutul ambalajului:
Comprimatele efervescente de Paracetamol 1000 mg sunt de culoare albă sau aproape albă, teşite conic pe ambele părţi, plate pe ambele părţi.

Acest medicament este ambalat în două tipuri de ambalaje: folii Alu-Alu şi tub de polipropilenă.

Ambalaj folii Alu-Alu:

Comprimatele efervescente sunt ambalate în folii de aluminiu laminate cu un film de PEÎD. Fiecare folie conţine 4 comprimate sau 10 comprimate. Foliile sunt ambalate în cutii de carton ce conţin 4 comprimate (4×1), 8 comprimate (4×2), sau 10 comprimate (10×1).

Tubul de polipropilenă:

Comprimatele efervescente sunt ambalate în tub de polipropilenă, alb, închis cu capac de polietilenă care conţine desicant. Fiecare tub conţine 10 comprimate. Tubul este ambalat în cutie de carton (1×10).

ATENŢIE: Capacul conţine desicant. Nu îl mâncaţi.

Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercializate.

Deţinătorul Autorizaţiei de Punere în Piaţă

Accord Healthcare Limited, Sage House, 319 Pinner Road, North Harrow, Middlesex, HA1 4HF, Marea Britanie.

Acest prospect a fost aprobat în Mai 2011

Informatiile despre terapiile complementare, plantele medicinale sau remediile naturale, care pot veni in ajutorul bolnavului, nu exclud sau nu inlocuiesc tratamentele medicale, ci le completeaza. S.C. Gandul Media Network S.R.L nu este responsabila pentru aplicarea defectuoasa sau nereusita vreunui tratament. Informatiile de pe site si materialele aferente sunt folosite "asa cum sunt" fara garantii de nici un fel. CSID nu furnizeaza sfaturi medicale similare celor pe care le puteti primi de la medicii care efectueaza consultatia si care vin in contact cu realitatea cazurilor dvs. CSID nu isi propune sa inlocuiasca consultul medical de specialitate, informatia prezentata pe acest site are un caracter informativ.
Tags:
Vezi toate medicamentele in ordine alfabetica