Larofen 50 mg/g, gel Ibuprofen

Producător: S.C. Laropharm S.R.L.
Substanță activa
ibuprofenul
Clasa ATC
M02AA
Format
gel
Afecțiuni
dureri musculare sau osteoarticulare de origine reumatică, dureri din entorse şi luxaţii, dureri lombare
Producător
S.C. Laropharm S.R.L.
Acțiune terapeutică
antiinflamator nesteroidian

Ce este Larofen şi pentru ce se utilizează

Ibuprofenul este un antiinflamator nesteroidian cu utilizare locală care reduce inflamaţia şi durerea.

Larofen este indicat în tratamentul local simptomatic al:

  • durerilor musculare sau osteoarticulare de origine reumatică;
  • durerilor din entorse şi luxaţii, durerilor lombare;
  • durerilor musculare sau osteoarticulare de natură traumatică (traumatisme uşoare ale tendoanelor, ligamentelor etc.).

Înainte să utilizaţi Larofen

Nu utilizaţi Larofen în următoarele cazuri

-hipersensibilitate la ibuprofen, la alte antiinflamatoare nesteroidiene (în special la astmatici şi la persoanele care au manifestat hipersensibilitate la acidul acetilsalicilic) sau la oricare dintre excipienţii medicamentului;

-leziuni cutanate: dermatoze umede, eczeme, leziuni infectate, arsuri sau plăgi; -ultimele 4 luni de sarcină.

Larofen nu se va administra la nivelul unor zone cu plăgi sau leziuni cutanate.

Se va evita contactul cu ochii, buzele şi zona genitală; nu se va aplica la nivelul mucoaselor.

Se va întrerupe tratamentul dacă apar erupţii pe piele sau mâncărime.

Se va evita aplicarea pe suprafeţe întinse. Nu se va aplica sub pansament ocluziv.

Copii şi adolescenţi cu vârsta sub 15 ani

Nu se utilizează Larofen la copii şi adolescenţi cu vârsta sub 15 ani, datorită lipsei datelor de siguranţă şi eficacitate privind administrarea acestui medicament la această grupă de vârstă.

Utilizarea altor medicamente

Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi sau aţi luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală.

Este puţin probabil ca Larofen să interacţioneze cu alte medicamente. Totuşi, se recomandă evitarea utilizării concomitente a Larofen cu medicamente ce conţin alte antiinflamatoare nesteroidiene, datorită creşterii riscului reacţiilor adverse.

Sarcina şi alăptarea

Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice medicament.

In primele 5 luni de sarcină evitaţi utilizarea Larofen.

Nu utilizaţi Larofen dacă sunteţi în ultimele 4 luni de sarcină sau dacă alăptaţi. Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor

Larofen nu influenţează capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje

Cum să utilizaţi Larofen

Doza recomandată pentru o aplicare cutanată pe zona dureroasă este de 2-3 g Larofen de 3 până la 4 ori pe zi. Masaţi uşor până la absorbţia completă.

Durata tratamentului depinde de severitatea afecţiunii şi de rezultatul obţinut. După 2 săptămâni de la începutul tratamentului este necesar să vă adresaţi medicului.

Dacă utilizaţi mai mult decât trebuie din Larofen

În acest caz spălaţi zona respectivă cu multă apă.

Dacă uitaţi să utilizaţi Larofen

Nu administraţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.

Reacţii adverse posibile

Ca toate medicamentele, Larofen poate determina reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.

Larofen este în general bine tolerat.

Larofen gel poate determina reacţii adverse tipice antiinflamatoarelor nesteroidiene. Acestea pot fi: -locale, de exemplu: eritem localizat, prurit;

-sistemice (în funcţie de absorbţia sistemică, cantitatea de gel aplicată, suprafaţa tratată, integritatea epiteliului cutanat, durata tratamentului, utilizarea unui pansament ocluziv): dureri epigastrice, ameţeli, vedere înceţoşată, retenţie de apă şi de electroliţi manifestată prin edeme.

Dacă apar reacţii adverse locale tratamentul va fi întrerupt şi se va spăla zona afectată cu săpun şi apă caldă.

Datorită conţinutului în parahidroxibenzoaţi pot apare reacţii alergice (chiar întârziate).

Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionată în acest prospect, vă rugăm să comunicaţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Cum se păstrează Larofen

A se păstra la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original. A nu se lăsa la îndemâna şi vederea copiilor.

Nu utilizaţi Larofen după data de expirare înscrisă pe ambalaj dupa EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere. întrebaţi farmacistul cum să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

Informaţii suplimentare

Ce conţine Larofen

-Substanţa activă este ibuprofenul; Un gram gel conţine ibuprofen 50 mg.

-Celelalte componente sunt: hipromeloză, hidroxid de sodiu, alcool izopropilic, alcool benzilic, apă purificată

Cum arată Larofen şi conţinutul ambalajului

Larofen se prezintă sub formă de gel transparent, omogen, incolor.

Cutie cu un tub din Al a 40 g gel

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă şi producătorul

S.C. Laropharm S.R.L.

Şoseaua Alexandriei, nr. 145 A, Bragadiru, judeţul Ilfov, România

Acest prospect a fost aprobat în Decembrie, 2009

CSID.ro nu recomanda administrarea de medicamente fara un consult medical si prescriptia medicului. Este foarte periculos sa luati medicamente fara recomandarea medicului. Medicamentele au efecte adverse, iar unele pot fi fatale. Prospectul medicamentului este o informatie orientativa, sunt medicamente care pot fi nocive doar in anumite conditii, ce nu sunt mentionate pe prospect. GÂNDUL MEDIA NETWORK SRL nu este responsabila pentru aplicarea defectuoasa sau nereusita vreunui tratament. Informatia prezentata poate include inacurateti de ordin tehnic sau erori de tastat. Informatiile de pe site si materialele aferente sunt oferite spre folosire "asa cum sunt" fara garantii de nici un fel.

Vezi în ordine alfabetică
Cel mai nou articol Video:
Ce este atașamentul și cum îți influențează viața