Interpretare analize
Dr. Ioan Boleac Medic primar obstetrica-ginecologie

Rezultatele arata ca aveti o infectie cu Ureaplasma, iar antibiograma va arata la care antibiotice... citește

Cele mai

Caută în:

Coldrex Junior Sirop, 125 mg/50 mg/2,5625 mg, sirop

Companie: GlaxoSmithKline Consumer Healthcare
Cuprins
Ce este Coldrex Junior Sirop şi pentru ce se utilizează
Înainte să luaţi Coldrex Junior Sirop
Cum să luaţi Coldrex Junior Sirop
Reacţii adverse posibile
Cum se păstrează Coldrex Junior Sirop
Informaţii suplimentare
sus

Ce este Coldrex Junior Sirop şi pentru ce se utilizează

Coldrex Junior Sirop este un medicament pentru tuse sau răceală şi conţine 3 substanţe active:

  • paracetamol (ameliorează durerea şi reduce temperatura corporală în condiţii de febră);
  • guaifenezina (expectorant pentru eliminarea flegmei şi ameliorarea tusei bronşice);
  • clorhidrat de fenilefrină (simpatomimetic decongestiv care desfundă nasul şi sinusurile, ajutându-vă să respiraţi mai uşor).

Este recomandat pentru ameliorarea rapidă pe termen scurt a simptomelor de răceală şi gripă (febră, dureri de cap, nevralgii periferice, nas înfundat, dureri în gât), inclusiv tusea bronşică.

sus

Înainte să luaţi Coldrex Junior Sirop

IMPORTANT

Nu uitaţi:

Coldrex Junior Sirop conţine paracetamol. Nu se va administra acest medicament împreună cu alte medicamente care conţin paracetamol.

Coldrex Junior Sirop conţine de asemenea un decongestionant. Nu se va administra concomitent cu alte medicamente pentru ameliorarea răcelii, gripei sau congestiei.

Coldrex Junior Sirop conţine 19% v/v etanol, fiecare doză de 10 ml conţinând echivalentul a 38 ml bere sau 15,8 ml vin (poate produce somnolenţă la copil).

Nu administraţi Coldrex Junior Sirop dacă:

  • copilul dumneavoastră este alergic (hipersensibil) la paracetamol, guaifenezină, clorhidrat de fenilefrină sau orice alt excipient menţionat în acest prospect;
  • copilul dumneavoastră are probleme medicale ca de exemplu afecţiuni hepatice sau renale, epilepsie, tensiune arterială crescută,tiroidă hiperactivă ( hipertiroidism), feocromocitom(o tumoare în apropierea rinichilor), glaucom cu unghi închis(tensiune crescută la nivelul ochilor), diabet, boală cardiacă sau dacă este în tratament cu antidepresive, medicamente cunoscute sub numele de inhibitori de monoaminoxidază sau beta-blocante;
  • copilul dumneavoastră are intoleranţă la unele categorii de glucide. Nu administraţi Coldrex Junior Sirop la copii cu vârsta sub 6 ani.

Aveţi grijă deosebită când luaţi Coldrex Junior Sirop:

Solicitaţi sfatul medicului sau al farmacistului înainte de a lua acest medicament

  • dacă suferiţi de boli de rinichi,
  • dacă suferiţi de boli de ficat,
  • dacă consumaţi alcool etilic în cantităţi mari,
  • dacă suferiţi de afecţiuni ale vaselor de sânge ca de exemplu fenomenul Raynaud, care se poate manifesta sub formă de dureri la nivelul degetelor ca răspuns la frig sau stres,
  • dacă aveţi prostata mărită în volum sau dificultăţi de urinare,
  • dacă sunteţi însărcinată, încercaţi să rămâneţi însărcinată sau alăptaţi.

Coldrex Junior Sirop nu se administrează pe termen lung. Dacă simptomele persistă mai mult de 2-3 zile, solicitaţi consult medical. Nu se depăşesc dozele recomandate.

Riscul hepatotoxicităţii paracetamolului este mai mare în caz de afectare hepatică pre-existentă, incluzând hepatită virală sau când sunt asociate alte medicamente cu potenţial hepatotoxic. A nu se lăsa la îndemâna sau vederea copiilor.

Cereţi sfatul medicului sau farmacistului dacă nu sunteţi sigur că puteţi administra acest medicament copilului dumneavoastră.

Utilizarea altor medicamente

Nu utilizaţi Coldrex Junior Sirop împreună cu alte medicamente pentru răceală sau decongestionante sau cu alte medicamente care conţin paracetamol. Nu utilizaţi Coldrex Junior Sirop împreună cu alcool.

Informaţi medicul dumneavoastră dacă se administrează sau dacă trebuie să se administreze unul din următoarele medicamente:

  • antiepileptice (carbamazepină, fenobarbital, fenitoină, primidonă), rifampicină (antibiotic), preparate din plante care conţin sunătoare;
  • warfarina şi alte cumarinice (medicamente folosite pentru a preveni formarea de cheaguri de sânge);
  • metoclopramida şi domperidonul (antivomitive);
  • anticolinergicele şi colestiramină(răşină fixatoare de acizi biliari pentru a trata valorile mari ale colesterolului din sânge);
  • beta-blocante şi antihipertensive (medicamente de scădere a tensiunii arteriale);
  • inhibitori de monoaminoxidază (antidepresive), antidepresive triciclice (amitriptilina);
  • medicamente pentru afecţiuni cardiace (de exemplu digoxină);
  • medicamente care blochează sau stimulează senzaţia de foame.

Vă rugăm adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului, dacă sunteţi sau aţi fost recent în tratament cu alte medicamente, inclusiv medicamente eliberate fără prescripţie medicală.

Modificări ale rezultatelor unor analize de laborator

Dacă urmează să vi se facă analize spuneţi medicului că urmaţi tratament cu Coldrex Junior Sirop deoarece paracetamolul poate influenţa rezultatele analizelor.

Utilizarea Coldrex Junior Sirop cu alimente şi băuturi

Nu luaţi Coldrex Junior Sirop împreună cu alcool.

Sarcina şi alăptarea

Ca pentru orice alt medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, înainte de a lua Coldrex Junior Sirop.

Coldrex Junior Sirop nu trebuie utilizat în timpul sarcinii sau alăptării, cu excepţia cazurilor în care medicul consideră acest lucru adecvat şi strict necesar.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor

La adulţi, Coldrex Junior Sirop nu are sau are un efect neglijabil asupra capacităţii de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje, dar poate produce somnolenţă la copii. Dacă sunteţi afectaţi de ameţeală în timpul tratamentului, nu conduceţi vehicule şi nu folosiţi utilaje.

Informaţii importante privind unele componente ale Coldrex Junior Sirop

Coldrex Junior Sirop conţine 19% v/v alcool (etanol); fiecare doză de 10 ml este echivalentă cu 38 ml bere sau 15,8 ml vin (poate determina somnolenţă la copii). Poate fi dăunător persoanelor cu etilism. Acest lucru trebuie avut în vedere la femeile gravide sau care alăptează, copii şi grupuri cu risc crescut, cum sunt pacienţii cu boli hepatice sau epilepsie.

Coldrex Junior Sirop conţine, de asemenea, Sunset Yellow FCF (E 110) care poate produce reacţii de tip alergic, inclusiv astm. Acest tip de alergie este mai des întâlnit la persoanele alergice la aspirină. Coldrex Junior Sirop conţine sorbitol lichid (E 420). Dacă medicul dumneavoastră v-a atenţionat că aveţi intoleranţă la unele categorii de glucide, vă rugăm să-l întrebaţi înainte de a lua acest medicament. Acest lucru trebuie avut în vedere la pacienţii cu diabet zaharat.

sus

Cum să luaţi Coldrex Junior Sirop

Pentru administrare orală.

Intotdeauna verificaţi cu farmacistul sau medicul dumneavoastră dacă trebuie să administraţi copilului dumneavoastră acest medicament.

Coldrex Junior Sirop se administrează oral (se înghite).

Doza recomandată pentru copii este:

Copii de 12 ani şi peste 12 ani

O doză de 20 ml (umpleţi măsura dozatoare până la semnul 20 ml) la fiecare 4 ore, de maximum 4 ori pe zi.

Nu se continuă tratamentul mai mult de 7 zile, fără sfatul medicului.

Copii între 6* ani şi 12 ani

O doză de 10 ml (umpleţi măsura dozatoare până la semnul 10 ml) la fiecare 4 ore, de maximum 4 ori pe zi.

*Vă rugăm adresaţi-vă medicului dumneavoastră înainte de administrarea la copii între 6 şi 8 ani. Nu trebuie să administraţi copilului dumneavoastră mai mult de 4 doze în 24 de ore. Nu se administrează Coldrex Junior Sirop mai mult de 3 zile, fără sfatul medicului.

Copii cu vârsta sub 6 ani

Coldrex Junior Sirop nu se administrează copiilor sub 6 ani sau la copii cu greutatea corporală mai mică de 20 kg.

Nu se administrează la intervale mai mici de 4 ore.

Dacă simptomele nu se ameliorează sau se agravează după 2-3 zile de tratament, cereţi sfatul medicului dumneavoastră.

Dacă se administrează copilului mai mult decât doza recomandată:

Trebuie să anunţaţi imediat medicul şi să-i spuneţi exact cât de mult i-aţi administrat copilului dumneavoastră. Medicul dumneavoastră vă va spune exact ce trebuie să faceţi. Supradozajul paracetamolului poate determina insuficienţă hepatică.

Este important să îl informaţi pe medicul dumneavoastră, chiar dacă vă simţiţi bine. După ce o persoană ia prea mult paracetamol, există riscul de afectare hepatică gravă întârziată (leziuni hepatice).

Dacă uitaţi să administraţi copilului dumneavoastră o doză:

Nu îi administraţi o doză dublă pentru doza pe care aţi uitat să o administraţi.

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest produs, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

sus

Reacţii adverse posibile

Ca toate medicamentele, Coldrex Junior Sirop poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.

Reacţiile adverse sunt clasificate în funcţie de frecvenţă, utilizând următoarea convenţie:

Foarte frecvente:      care afectează mai mult de 1 pacient din 10

Frecvente:                                 care afectează mai puţin de 1 din 10 pacienţi

Mai puţin frecvente:                   care afectează mai puţin de 1 din 100 pacienţi

Rare:                                         care afectează mai puţin de 1 din 1000 pacienţi

Foarte rare:                               care afectează mai puţin de 1 din 10000 pacienţi

Cu frecvenţă necunoscută: care nu poate fi estimată din datele disponibile

Reacţiile adverse rare pot include:

  • erupţii trecătoare pe piele şi alte alergii;
  • dispnee (raportată în asociere cu alte simptome de hipersensibilitate) ;
  • creşterea tensiunii la nivelul ochilor;
  • dificultăţi de urinare (retenţie urinară);
  • perceperea supărătoare a bătăilor inimii (palpitaţii).

Reacţii adverse foarte rare includ:

  • scăderea numărului unor celule sanguine numite plachete (trombocitopenie);
  • erupţii trecătoare pe piele şi alte alergii, inclusiv o reacţie alergică bruscă de mare amploare care implică întregul organism numită anafilaxie;
  • îngustarea căilor respiratorii datorită spasmului musculaturii (bronhospasm)
  • afecţiuni ale ficatului;
  • pancreatită acută.

Reacţiile adverse cu frecvenţă necunoscută pot include:

  • creşterea tensiunii arteriale;
  • dureri de cap (cefalee);
  • senzaţie de ameţeală;
  • incapacitatea de dormi (insomnie);
  • nervozitate,
  • vărsături ,greaţă;
  • diaree.

Incetaţi să mai luaţi Coldrex Junior Sirop şi consultaţi medicul dacă observaţi următoarele reacţii adverse care sunt rare:

  • iritaţie a pielii, descuamare sau ulcere bucale;
  • erupţii cutanate şi alte alergii, inclusiv o reacţie alergică bruscă, de mare amploare care implică întregul organism, numită anafilaxie, uneori însoţită de dificultăţi de respiraţie,
  • pierderea vederii, care se poate datora unei tensiuni crescute anormal la nivelul ochilor. Această reacţie este foarte rară dar apare la persoanele care au glaucom.
  • creşterea frecvenţei bătăilor inimii sau senzaţii de fluturare la nivelul pieptului (palpitaţii),
  • vânătaie inexplicabilă sau sângerare neaşteptată;
  • dificultate la urinare. Această reacţie poate apare la bărbaţii care au prostata mărită.
  • dacă anterior aţi avut dificultăţi de respiraţie când aţi luat aspirină sau alte antiinflamatoare nesteroidiene şi acum aveţi aceeaşi reacţie la acest medicament.

In cazul în care oricare dintre reacţiile adverse descrise devin severe sau dacă observaţi alte reacţii adverse care nu sunt menţionate în acest prospect, vă rugăm adresaţi-vă farmacistului sau medicului dumneavoastră.

sus

Cum se păstrează Coldrex Junior Sirop

A se păstra în ambalajul original. A nu se lăsa la îndemâna şi vederea copiilor.

Nu utilizaţi Coldrex Junior Sirop după data de expirare înscrisă pe ambalaj (după EXP.). Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

A se păstra Coldrex Junior Sirop la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original.

Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere.

întrebaţi farmacistul cum să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

sus

Informaţii suplimentare

Ce conţine Coldrex Junior Sirop

  • Substanţele active din Coldrex Junior Sirop sunt: paracetamol 125 mg , guaifenezină 50 mg şi clorhidrat de fenilefrină 2,5625 mg pe 5 ml sirop.
  • Celelalte componente sunt: sorbitol lichid (E 420), glicerol, etanol 96%, propilenglicol, ciclamat de sodiu, acesulfam de potasiu, citrat de sodiu, acid citric monohidrat, guma Xanthan, Cough Sweet Flavour, Sunset Yellow FCF (E 110), Patent Blue V (E 131), apă purificată.

Cum arată Coldrex Junior Sirop şi conţinutul ambalajului

Soluţie limpede, de culoare brun strălucitor, cu gust şi miros de mentă.

Ambalaje

Cutie cu un flacon din sticlă brună, închis cu capac din polipropilenă, prevăzut cu sistem de închidere securizat pentru copii, conţinând 160 ml sirop şi o măsură dozatoare din polipropilenă cu gradaţii pentru măsurarea volumelor 5 ml, 10 ml, 15 ml, 20 ml.

Fiecare sticlă conţine 8 doze Coldrex Junior Sirop pentru copii de 12 ani şi peste 12 ani, şi 16 doze Coldrex Junior Sirop pentru copii cu vârsta între 6 ani şi 12 ani.

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă

GlaxoSmithKline Consumer Healthcare, GlaxoSmithKline Export Limited,

980 Great West Road, Brentford, Middlesex, TW 89 GS, Marea Britanie

Producător

Perrigo, Wrafton Laboratories Ltd.,

Wrafton, Braunton, Devon, EX 33 DL, Marea Britanie

Acest prospect a fost aprobat în Aprilie 2012

CSID.ro nu recomanda administrarea de medicamente fara un consult medical si prescriptia medicului. Este foarte periculos sa luati medicamente fara recomandarea medicului. Medicamentele au efecte adverse, iar unele pot fi fatale. Prospectul medicamentului este o informatie orientativa, sunt medicamente care pot fi nocive doar in anumite conditii, ce nu sunt mentionate pe prospect. Mediafax nu este responsabila pentru aplicarea defectuoasa sau nereusita vreunui tratament. Informatia prezentata poate include inacurateti de ordin tehnic sau erori de tastat. Informatiile de pe site si materialele aferente sunt oferite spre folosire "asa cum sunt" fara garantii de nici un fel.



Sursă: Agentia Nationala a Medicamentului (ANM)
Scorpion Scorpion 23 October - 21 November

Pe plan financiar s-ar putea să vă confruntaţi cu unele probleme de ordin materiale datorate unor investiţii proaste sau a unor acţiuni caritabile. Relaţiile cu străinătatea sunt foarte bune în...citește mai departe

×

Zf.ro
RĂSTURNARE de situaţie! Cea mai nouă măsură luată de PNL. Anunţul făcut de guvern RĂSTURNARE de situaţie! Cea mai nouă...
ATENŢIE! Mişcare fulger făcută de ANAF....
Cea mai SIGURĂ reţea de telefonie din...
BusinessMagazin.ro
Cum a ajuns o BUCĂTĂREASĂ să câştige mai mulţi bani decât un director de bancă. Face 30.000 de dolari pe zi fără nici un efort Cum a ajuns o BUCĂTĂREASĂ să câştige...
S-a terminat: Arabia Saudită dă lovitura...
Este oficial: Realitatea TV s-a ÎNCHIS....
Mediafax.ro
Povestea românului din Marea Britanie care a ajuns să trăiască în trenuri şi gări, după ce şi-a rupt un picior şi a rămas fără loc de muncă: Am fost abandonat Povestea românului din Marea Britanie care...
SCANDALUL înregistrărilor cu prezidenţiabili....
Gestul surprinzător făcut de doi instalatori...
Gandul.info
Banii de dar daţi pe amenzi | Mirele şi mireasa s-au trezit cu poliţiştii la nuntă chiar în toiul petrecerii / Care este motivul bizar Banii de dar daţi pe amenzi | Mirele şi...
ŞOCUL suferit de o femeie, după ce a apelat...
Unul dintre cele mai vândute telefoane...
DA.ZF.ro
5 drumuri magice din România pe care poţi evada cu maşina - GALERIE FOTO 5 drumuri magice din România pe care poţi...
Cele 7 minuni ale României: locuri spectaculoase...
TOP 5 plaje sălbatice, foarte aproape de...
ProSport.ro
IMAGINI ÎN PREMIERĂ. Cristi Borcea, vacanţă cu Valentina Pelinel şi Mihaela Borcea! Milionarul, masat ca un împărat! IMAGINI ÎN PREMIERĂ. Cristi Borcea, vacanţă...
FOTO! Cum a ajuns să arate acum Kitty Cepraga,...
FOTO. Cum a ajuns să arate Andreea Tonciu,...
ApropoTv.ro
Destinaţii alternative de Crăciun care te fac să vezi cu alţi ochi Europa Destinaţii alternative de Crăciun care...
Jurnalistul Ion Cristoiu publică două...
Electric Castle Festival anunţă headliner-ii...
Go4it.ro
Şefii serviciilor secrete le recomandă cetăţenilor să NU cumpere aceste smartphone-uri, produse de un jucător de top. Iată MOTIVUL Şefii serviciilor secrete le recomandă...
NOKIA nu produce doar telefoane mobile!...
SCANDAL de proporţii după ce o aplicaţie...
ProMotor.ro
Fata rănită după ce prietenul ei a folosit ulei de motor ca lubrifiant Fata rănită după ce prietenul ei a folosit...
Cum arată singura româncă invitată de...
Această FEMEIE nu are nicio jenă! DETALIUL...
Descopera.ro
24 de ani, RUŞII au săpat la această GROAPĂ. Ce ASCUNDE ea este INCREDIBIL 24 de ani, RUŞII au săpat la această...
PODUL construit de Leonardo da Vinci pentru...
Efectul DEVASTATOR pe care îl are consumul...
ULTIMA ORĂ
Decizie definitivă: RADET intră în FALIMENT. Ce spune primarul Capitalei

Citarea se poate face în limita a 250 de semne. Nicio instituţie sau persoană (site-uri, instituţii mass-media, firme de monitorizare) nu poate reproduce integral scrierile publicistice purtătoare de Drepturi de Autor fără acordul Mediafax Group.