Candida si vaginita in sarcina
Dr. Ioan Boleac Medic primar obstetrica-ginecologie

Da, eu va recomand sa luati doar un antimicotic pentru moment si sa repetati analiza cand... citește

Cele mai

Caută în:

Antinevralgic Forte, comprimate

Companie: Zentiva, k.s. Republica Cehă
Cuprins
Ce este Antinevralgic Forte şi pentru ce se utilizează
Ce trebuie să ştiţi înainte să luaţi Antinevralgic Forte
Cum să luaţi Antinevralgic Forte
Reacţii adverse posibile
Cum se păstrează Antinevralgic Forte
Conţinutul ambalajului şi alte informaţii
sus

Ce este Antinevralgic Forte şi pentru ce se utilizează

Antinevralgic Forte este un analgezic, reduce febra şi este un medicament cu efect antiinflamator (antiinflamator ne steroidian/ analgezic).

Antinevralgic Forte conţine trei substanţe active: paracetamol, acid acetilsalicilic şi cafeină. Paracetamolul ameliorează durerea şi reduce febra. Acidul acetilsalicilic ameliorează durerea, reduce febra si are efecte antiinflamatorii. Cafeina contracarează simptomele de oboseală, promovează motivaţia şi performanţa mentală. Scurtează timpul până la începutul acţiunii acidului acetilsalicilic şi paracetamolului şi, de asemenea, potenţează efectele lor.

Această combinaţie de substanţe active, este mai eficientă decât utilizarea substanţelor separat (paracetamol sau acid acetilsalicilic sau cafeină) sau a combinaţiei duble (paracetamol şi acid acetilsalicilic). Această combinaţie scade cantitatea de analgezice necesară.

Antinevralgic Forte este destinat utilizării la adulţi şi adolescenţi cu vârsta de 12 ani şi mai mult, pentru a trata:

  • cefaleea din episoadele de migrenă cu sau fără aură (simptome ce preced atacul migrenos şi durează de la câteva minute până la o oră)
  • cefaleea de tip tensional

O cefalee (durere de cap) de tip migrenă poate fi însoţită de alte simptome, cum sunt senzaţie sau stare de rău (greaţă sau vărsături), şi sensibilitate la lumină şi sunete. Episoadele de migrenă pot fi "anunţate" de aură (o senzaţie de avertizare care implică, de obicei, distorsiuni vizuale, cum sunt lumină puternică intermitentă, linii în zig-zag, stele "verzi" sau valuri).

O cefalee de tip tensional este cel mai comun tip de durere de cap. Durerea este adesea descrisă ca o presiune constantă, ca şi cum capul ar fi strâns într-o menghină şi este prezentă frecvent, în acelaşi timp, pe ambele părţi ale capului.

Dacă după 3-4 zile nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău, trebuie să vă adresaţi unui medic.

sus

Ce trebuie să ştiţi înainte să luaţi Antinevralgic Forte

Nu luaţi Antinevralgic Forte dacă

  • sunteţi alergic la paracetamol, acid acetilsalicilic, cafeină sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la punctul 6), salicilaţi sau alte medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (medicamente utilizate pentru tratarea durerii, a febrei sau a inflamaţiei),
  • aveţi sau aţi avut ulcer gastric sau intestinal,
  • aveţi problem severe cu inima,
  • aveţi predispoziţie crescută la sângerări,
  • utilizaţi 15 mg metotrexat pe săptămână sau mai mult (un medicament folosit la tratarea poliartritei reumatoide, psoriazisului sau diferitelor cazuri de cancer),
  • sunteţi în ultimele trei luni de sarcină,
  • aveţi sub 17 ani şi aveţi în acelaşi timp febră ( vezi punctul 3, "Utilizarea la copii şi adolescenţi"). Atenţionări şi precauţii

Înainte să luaţi Antinevralgic Forte, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă:

  • aveţi astm bronşic (dificultăţi de respiraţie), "febra fânului", umflare a mucoasei nazale (polipi nazali) sau aveţi alte simptome alergice ,
  • aveţi sau aţi avut probleme gastrice sau intestinale, ulcere, sângerări (aţi avut vărsături şi acestea au conţinut sânge sau particule care seamănă cu zaţul de cafea, aţi avut scaune cu sânge sau scaune moi de culoare neagră) sau perforaţii (găuri în intestin);
  • aveţi tulburări ale funcţiei rinichilor sau ficatului (de exemplu consum cronic de alcool etilic sau inflamare a ficatului),
  • suferiţi de o afecţiune ereditară denumită deficit de glucozo-6-fosfat-dehidrogenază sau de sindromul Gilbert,
  • aveţi o glandă tiroidă hiperactivă (hipertiroidism),
  • veţi fi supus unei operaţii sau unei alte intervenţii chirurgicale,
  • suferiţi de gută (la unii pacienţi folosirea de acid acetilsalicilic poate declanşa o criză de gută),
  • luaţi alte medicamente (vezi pct. "Antinevralgic Forte şi alte medicamente").

Dacă în timp ce luaţi acest medicament reapar sau se agravează în timp semnele unei infecţii, adresaţi- vă imediat unui medic.

Administrarea analgezicelor cu regularitate poate duce la scăderea permanentă a funcţiei rinichilor, cu riscul de insuficienţă a rinichilor (nefropatie analgezică).

Antinevralgic Forte poate afecta rezultatele unor analize. Dacă aveţi nevoie să efectuaţi analize de sânge, urină sau alte analize de laborator, spuneţi personalului medical că luaţi Antinevralgic Forte.

Evitaţi să luaţi deseori analgezice dacă suferiţi de:

  • diabet zaharat,
  • alcoolism,
  • deshidratare (datorată diareei, vremii foarte calde, antrenamentelor fizice excesive cu transpiraţii severe),
  • scăderea cronică a tensiunii arteriale,
  • leziuni severe,
  • sau dacă luaţi un tratament pentru reumatism.

Utilizarea de lungă durată/utilizare necorespunzătoare

Utilizarea de lungă durată, în doze mari, a Antinevralgic Forte, fără a fi în concordanţă cu recomandările, poate cauza dureri de cap, care nu pot fi tratate cu doze crescute din acest medicament. Dacă sunteţi în această situaţie, nu trebuie să continuaţi administrarea acestui medicament fără să vă adresaţi medicului pentru recomandări.

Antinevralgic Forte împreună cu alte medicamente

Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi, aţi luat recent sau s-ar putea să luaţi orice alte medicamente.

Nu luaţi Antinevralgic Forte dacă utilizaţi de asemenea alte analgezice sau medicamente ce scad febra care conţin paracetamol sau acid acetilsalicilic.

Adresaţi-vă medicului înainte să luaţi acest medicament, în special dacă utilizaţi oricare dintre următoarele medicamente:

  • metotrexat (utilizat pentru tratamentul poliartritei reumatoide, psoriasisului sau anumitor tipuri de cancer, vezi pct. "Nu luaţi Antinevralgic Forte dacă:").
  • medicamente utilizate pentru a preveni coagularea sângelui (de exemplu derivaţi cumarinici, heparină),
  • medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (utilizate pentru a reduce durerea, a scădea febra sau inflamaţia),
  • medicamente utilizate pentru tratamentul diabetului zaharat,
  • medicamente utilizate pentru tratamentul insomniei,
  • medicamente utilizate pentru tratamentul epilepsiei (de exemplu acid valproic, lamotrigină),
  • medicamente utilizate la tratamentul depresiei sau a altor probleme psihice (fluvoxamină sau alţi inhibitori selectivi ai recaptării serotoninei, litiu, clozapină),
  • medicamente pentru tratarea gutei (probenecid),
  • medicamente diuretice(pentru a scădea excesul de lichid din organism),
  • medicamente pentru tratamentul problemelor inimii (digoxină),
  • medicamente utilizate pentru tratamentul tensiunii arteriale crescute,
  • unele antibiotice sau medicamente antifungice (cloramfenicol, rifampicină, ciprofloxacină, norfloxacină),
  • hormoni steroidieni (cortocosteroizi),
  • zidovudină (utilizată în tratamentul infecţiei cu HIV) ,
  • izoniazidă (utilizată pentru tratamentul tuberculozei),
  • medicamente utilizate pentru scăderea concentraţiei colesterolului din sânge (colestiramină),
  • medicamente utilizate în cazul respingerii organului transplantat, după transplant (ciclosporină, tacrolimus).

Antinevralgic Forte împreună cu alimente, băuturi şi alcool

Dacă în timpul administrării de Antinevralgic Forte aveţi indigestie, luaţi doza în timpul meselor. Consumul de alcool trebuie evitat pe durata tratamentului cu acest medicament. Limitaţi-vă doza de medicamente, alimente sau băuturi care conţin cafeină în timp ce utilizaţi Antinevralgic Forte. Prea multă cafeină poate determina nervozitate, iritabilitate şi palpitaţii.

Sarcina, alăptarea şi fertilitatea

Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă, adresaţi-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament. Nu trebuie să utilizaţi Antinevralgic Forte dacă sunteţi în mai mult de 6 luni de sarcină. Dacă sunteţi însărcinată în mai puţin de 6 luni, adresaţi-vă medicului înainte de a lua acest medicament. Nu utilizaţi acest medicament fără acordul direct al medicului dumneavoastră. Medicamentul aparţine unui grup de medicamente care pot să scadă fertilitatea la femei. Acest efect este reversibil la oprirea tratamentului.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor

Administrarea de Antinevralgic Forte nu afectează capacitatea de a conduce vehicule şi de a folosi utilaje.

Antinevralgic Forte conţine lactoză.

Dacă medicul dumneavoastră v-a atenţionat că aveţi o intoleranţă la unele categorii de glucide, întrebaţi-l înainte de a lua acest medicament.

sus

Cum să luaţi Antinevralgic Forte

Luaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul, dacă nu sunteţi sigur.

Cu excepţia cazului în care v-a fost altfel prescris de către medicul dumneavoastră, doza recomandată pentru adulţi şi adolescenţi cu vârsta de 12 ani şi peste este de 1-2 comprimate luate la intervale de cel puţin 4 ore, până la de trei ori pe zi, dacă este necesar.

  • Doza maximă zilnică nu trebuie să depăşească 6 comprimate în orice perioadă de 24 ore.
  • Comprimatele trebuie să fie dizolvate într-o cantitate mică de lichid sau înghiţite întregi (fără a le mesteca) cu o cantitate suficientă de lichid.
  • Nu luaţi acest medicament pentru mai mult de 3 - 4 zile cu excepţia cazului în care v-a fost recomandat de către medicul dumneavoastră, medicul dentist sau farmacist.

Utilizarea la pacienţii cu funcţie alterată a rinichilor sau ficatului

Adresaţi-vă unui medic pentru ajustarea dozei înainte de a începe să luaţi acest medicament.După examinarea stării sănătăţii dumneavoastră, medicul vă poate recomanda reducerea dozei sau mărirea la mai mult de 4 ore a intervalului dintre doze.

Utilizarea la copii şi adolescenţi

Acest medicament este destinat pentru utilizare la copii şi adolescenţi cu vârsta de 12 ani şi mai mare. Antinevralgic Forte nu ar trebui să fie utilizat pentru a trata copiii şi adolescenţii cu vârsta sub 17 ani, având boli care produc febră (de exemplu vărsat de vânt).

Dacă un copil sau adolescent prezintă următoarele simptome în acelaşi timp cu o boală care produce febră, iar simptomele persistă pentru o perioadă lungă de timp, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau mergeţi imediat la un spital:

  • vărsături;
  • dureri de cap;
  • pierderea cunoştinţei.

Acestea pot fi semne ale sindromului Reye, o boală foarte rară, dar, în unele cazuri letală, care necesită tratament medical imediat.

Dacă luaţi mai mult Antinevralgic Forte decât trebuie

Cereţi asistenţă medicală de urgenţă imediat ce aţi luat mai mult Antinevralgic Forte decât v-a fost prescris sau dacă un copil a luat accidental acest medicament. Cereţi asistenţă medicală de urgenţă chiar dacă dumneavoastră (sau copilul dumneavoastră) vă simţiţi bine, deoarece există riscul unei afectări întârziate grave a ficatului.

Dacă uitaţi să luaţi Antinevralgic Forte

Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată. Luaţi următoarea doză imediat ce vă aduceţi aminte, dar păstraţi un interval de adminsitrare de cel puţin 4 ore între doze. Nu luaţi mai mult de 6 comprimate într-un interval de 24 ore.

Dacă încetaţi să luaţi Antinevralgic Forte

Dacă încetaţi brusc să luaţi acest medicament după o perioadă lungă de administrare şi după administrarea în doze mari care nu sunt în conformitate cu instrucţiunile de utilizare (abuziv) pot apărea dureri de cap, precum şi oboseală, dureri musculare, nervozitate şi simptome vegetative. Aceste simptome dispar în câteva zile. Până la dispariţia completă a simptomelor, analgezicele nu ar trebui să fie luate din nou. Reluarea administrării de analgezice ar trebui să înceapă numai după ce discutaţi cu medicul dumneavoastră.

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

sus

Reacţii adverse posibile

Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.

Solicitaţi asistenţă medicală de urgenţă dacă prezentaţi una dintre următoare reacţii adverse:

  • şoc anafilactic (o reacţie alergică foarte gravă cu simptome precum ameţeli, pierderea cunoştinţei, dificultate în respiraţie, umflarea limbii sau tractului respirator, colorarea în albastru a pielii etc.)
  • angioedem (umflare bruscă a ţesutului de sub suprafaţa pielii)
  • reapariţia sau agravarea semnelor unei infecţii

Următoarea listă de reacţii adverse include, de asemenea şi reacţiile adverse întâlnite la pacienţii care au luat tratament cu doze mari, de lungă durată, cu acid acetilsalicilic (una din componentele active ale Antinevralgic Forte) pentru a trata simptomele de reumatism. Probabilitatea de apariţie a tulburărilor gastro-intestinale este mai mare la administrarea de doze mai mari de Antinevralgic Forte.

Frecvente (pot afecta până la 1 din 10 persoane )

  • nervozitate, ameţeli
  • durere abdominală, durere de stomac, indigestie, senzaţie de rău (greaţă), stare de rău (vărsături), arsuri la nivelul pieptului;
  • sângerări oculte (sânge prezent în materiile fecale, care nu este vizibil cu ochiul liber, dar care este detectat prin teste de laborator).

Mai puţin frecvente (pot afecta până la 1 din 100 persoane)

  • ritm crescut şi neregulat al inimii (palpitaţii)
  • reacţii alergice pe piele (hipersensibilitate) (cum ar fi mâncărime sau urticarie);
  • diaree.

Rare (pot afecta până la 1 din 1000 persoane)

  • senzaţie de nelinişte (agitaţie), tremurături (tremor), senzaţie de ameţeală sau de "învârtire" (vertij), stare de rău (stare generală de rău);
  • accelerarea bătăilor inimii (tahicardie);
  • reacţie de hipersensibilitate, care poate include dificultăţi de respiraţie, scăderea tensiunii arteriale, şoc, umflare, roşeaţă a pielii sau reacţii grave pe piele, inclusiv eritem poliform;
  • inflamaţie a capătului de jos al tubului care duce la stomac (esofagită), ulcer gastric sau intestinal;
  • transpiraţie excesivă (hiperhidroză);
  • sângerare care poate duce, eventual, la anemie (o scădere a numărului normal de celule roşii din sânge, cu simptome, cum sunt stare generala de rău, culoare albă a pielii, somnolenţă etc);
  • modificare a funcţiei ficatului, care poate duce la modificări ale analizelor de sânge.

Foarte rare (pot afecta până la 1 din 10000 persoane)

  • Senzaţie de nervozitate, tremurături sau transpiraţie, acestea pot fi semne de scădere a concentraţiei zahărului din sânge (hipoglicemie);
  • perforaţie (gaură) sau ruptură în tractul digestiv;
  • insuficienţă a funcţionării rinichilor (insuficienţă renală);
  • modificări ale numărului de celule ale sângelui (semnele includ pete purpurii, rotunde, fără durere, de mărimea unui vârf de ac pe piele, uneori grupate pe zone mai mari, sângerare a gingiilor, sângerări nazale sau vânătăi, la traumatisme minore, stare generală de rău, slăbiciune sau risc crescut de infecţie);
  • urticarie, dificultăţi de respiraţie sau respiraţie şuierătoare (bronhospasm), la pacienţii care au reacţii alergice la medicamente pentru tratarea durerii, febrei şi inflamaţiei.

Cu frecvenţă necunoscută (frecvenţa nu poate fi estimată din datele disponibile)

  • sângerare la nivelul pielii indicată prin pete purpurii sau vânătăi pe piele, sângerare a gingiilor sau sângerări nazale, cu timp de sângerare eventual prelungit;
  • dureri de cap, somnolenţă, confuzie;
  • afectare a vederii, afectare a auzului sau apariţia de zgomote în urechi;
  • inflamaţie la nivelul stomacului.

În anumite cazuri, a fost descrisă o agravare a inflamaţiilor (umflării) cauzate de infecţii ca fiind în strânsă legătură cu folosirea unor medicamente împotriva durerii, febrei şi inflamaţiei (AINS, un grup care include, de asemenea şi Antinevralgic Forte).

Cafeina din acest medicament poate conduce la insomnie.

Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect.

sus

Cum se păstrează Antinevralgic Forte

Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor.

Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe cutie. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

A se păstra la temperaturi sub 30°C, în ambalajul original pentru a fi protejat de umiditate.

Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. întrebaţi farmacistul cum să aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

sus

Conţinutul ambalajului şi alte informaţii

Ce conţine Antinevralgic Forte

  • Substanţele active sunt acid acetilsalicilic, paracetamol şi cafeină. Un comprimat conţine acid acetilsalicilic 250 mg, paracetamol 250 mg şi cafeină 50 mg
  • Celelalte componente sunt: lactoză monohidrat, amidon de porumb, dioxid de siliciu coloidal anhidru şi acid stearic.

Cum arată Antinevralgic Forte şi conţinutul ambalajului

Comprimatele de Antinevralgic Forte sunt oblongi, biconvexe, de culoare albă până la aproape albă, cu dimensiunile 16 x 8 mm, fără linie mediană.

Comprimatele sunt ambalate în blistere din PVC-PVdC/Al. Ambalajul secundar este o cutie din carton.

Mărimi de ambalaj: 10, 12, 20, 24 comprimate.

Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercializate.

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă

Zentiva, k.s. U kabelovny 130, Dolni Mecholupy, 102 37, Praga 10 Republica Cehă

Fabricanţii

Zentiva, a.s. Nitrianska 100, 920 27 Hlohovec Republica Slovacia

Zentiva S.A. B-dul. Theodor Pallady, nr. 50, sector 3, Bucureşti România

Acest prospect a fost revizuit în Octombrie 2012

CSID.ro nu recomanda administrarea de medicamente fara un consult medical si prescriptia medicului. Este foarte periculos sa luati medicamente fara recomandarea medicului. Medicamentele au efecte adverse, iar unele pot fi fatale. Prospectul medicamentului este o informatie orientativa, sunt medicamente care pot fi nocive doar in anumite conditii, ce nu sunt mentionate pe prospect. Mediafax nu este responsabila pentru aplicarea defectuoasa sau nereusita vreunui tratament. Informatia prezentata poate include inacurateti de ordin tehnic sau erori de tastat. Informatiile de pe site si materialele aferente sunt oferite spre folosire "asa cum sunt" fara garantii de nici un fel.



Gemeni Gemeni 22 May - 21 June

În luna mai veţi avea o stare de spirit destul de echilibrată şi nu veţi accepta ca nicio problemă să vă afecteze dispoziţia pozitivă pe care o aveţi. Natura acestei luni este una de introvertire...citește mai departe

×

Zf.ro
Cea mai mare AMENINŢARE la firmelor din România. Multe companii habar nu au că se întâmplă asta Cea mai mare AMENINŢARE la firmelor din...
Este oficial: Cum puteţi lua 10.000 de...
Începe URGIA. Cod de ploi torenţiale şi...
BusinessMagazin.ro
Povestea românului care I-A REFUZAT pe Mark Zuckerberg şi Bill Gates. A fost CEL MAI TÂNĂR MILIONAR din Silicon Valley Povestea românului care I-A REFUZAT pe...
Cine este omul care a fost de trei ori mai...
Cele mai SIGURE maşini. 9 modele în care...
Mediafax.ro
Game of Thrones s-a încheiat. Comentariile continuă!/ "Să n-ai încredere în nimeni!" Game of Thrones s-a încheiat. Comentariile...
Rachete Kalibr, LANSATE în Marea Neagră...
Liviu Dragnea îi cere lui Eugen Teodorovici...
Gandul.info
Un elev de liceu a văzut două profesoare tinere care stăteau de vorbă. A mers la ele sub pretextul că le întreabă ceva despre şcoală, iar ce a urmat e SCANDALOS. Adolescentul, prins accidental de poliţie/ Cadrele didactice sunt ŞOCATE Un elev de liceu a văzut două profesoare...
Noi detalii în cazul celor doi soţi care...
Şi-a cumpărat un Audi R8 de 130.000 de...
DA.ZF.ro
5 drumuri magice din România pe care poţi evada cu maşina - GALERIE FOTO 5 drumuri magice din România pe care poţi...
Cele 7 minuni ale României: locuri spectaculoase...
TOP 5 plaje sălbatice, foarte aproape de...
ProSport.ro
BREAKING NEWS: România, zguduită de încă o moarte fulgerătoare! A murit unul dintre cei mai valoroşi oameni ai generaţiei sale: "Odihneşte-te în pace!" BREAKING NEWS: România, zguduită de încă...
BREAKING NEWS: Marea lovitură a Gabrielei...
BREAKING NEWS: A murit şi nu a apucat să-şi...
ApropoTv.ro
Destinaţii alternative de Crăciun care te fac să vezi cu alţi ochi Europa Destinaţii alternative de Crăciun care...
Jurnalistul Ion Cristoiu publică două...
Electric Castle Festival anunţă headliner-ii...
Go4it.ro
Huawei nu mai poate include slot pentru card micro SD pe telefoanele comercializate Huawei nu mai poate include slot pentru...
În timp ce HUAWEI este acuzat de spionaj,...
Telefoanele HUAWEI nu vor mai folosi ANDROID....
ProMotor.ro
Prima generaţie Skoda Fabia are o problemă... neobişnuită Prima generaţie Skoda Fabia are o problemă......
Misterul simbolului pe care tot mai mulţi...
MANEVRA asta o vezi o dată la 100 de ani....
Descopera.ro
Ce PĂŢESC femeile care fac prea MULT sex. Nimeni nu le-a spus asta până acum Ce PĂŢESC femeile care fac prea MULT sex....
Cum se AJUNGE la orgasm. Nu ţine nici de...
Unul dintre cei mai BIZARI şi SÂNGEROŞI...
ULTIMA ORĂ
”Cea mai mare poveste din istoria ALEGERILOR”: Candidat ÎN LACRIMI la TV, după ce a aflat că a fost votat de doar 5 oameni, deşi familia lui are 9 membri

Citarea se poate face în limita a 250 de semne. Nicio instituţie sau persoană (site-uri, instituţii mass-media, firme de monitorizare) nu poate reproduce integral scrierile publicistice purtătoare de Drepturi de Autor fără acordul Mediafax Group.