Acetilcisteină DORNAFARM, pulbere pentru soluţie orală, 100 mg, 200 mg

Producător: ARENA GROUP S.A. România
Substanță activa
acetilcisteină
Clasa ATC
R05CB
Format
pulbere pentru soluţie orală
Afecțiuni
bronşită acută, bronşiectazii, acutizările bronhopneumopatiei cronice, mucoviscidoză
Producător
LABORATORIOS CINFA S.A. Spania
Acțiune terapeutică
mucolitic, fluidizarea secreţiilor bronşice

Ce este Acetilcisteină DORNAFARM şi pentru ce se utilizează

Acetilcisteina aparţine unei clase de medicamente denumite mucolitice şi este utilizată la fluidizarea secreţiilor bronşice excesive sau vâscoase din afecţiunile bronşice şi pulmonare acute (bronşită acută, bronşiectazii, în acutizările bronhopneumopatiei cronice şi în mucoviscidoză).

Înainte să utilizaţi Acetilcisteină DORNAFARM

Nu utilizaţi Acetilcisteina DORNAFARM
– dacă sunteţi alergic (hipersensibil) la acetilcisteină sau la oricare dintre celelalte componente ale Acetilcisteină DORNAFARM

Aveţi grijă deosebită când utilizaţi Acetilcisteină DORNAFARM
– dacă suferiţi de astm bronşic (poate produce bronhospasm; pentru evitarea acestuia trebuie să luaţi înainte bronhodilatoare);
– dacă aveţi insuficienţă renală;
– dacă aveţi insuficienţă respiratorie;
– dacă aveţi vârsta peste 65 de ani;
– dacă aţi avut o boală ulceroasă

Deoarece creşte volumul secreţiilor bronşice, acetilcisteină poate creşte reflexul de tuse.
Nu luaţi medicamente care inhibă tusea, deoarece nu veţi mai putea elimina sputa.
Prezenţa unui uşor miros de sulf nu indică o alterare a produsului ci este caracteristică substanţei active, acetilcisteină.

Utilizarea altor medicamente

Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi sau aţi luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală, în special următoarele:
-unele antibiotice trebuie să le luaţi la un interval de cel puţin 2 ore faţă de acetilcisteină;
-medicamente împotriva tusei, pe care nu trebuie să le luaţi împreună cu acetilcisteină.

Folosirea Acetilcisteină Dornafarm cu alimente şi băuturi
Acetilcisteina Dornafarm se poate utiliza împreună cu alimente şi băuturi.

Sarcina şi alăptarea
Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice medicament.
Dacă sunteţi gravidă puteţi utiliza Acetilcisteina Dornafarm numai dacă medicul vă recomandă acest lucru.
Puteţi să alăptaţi dacă utilizaţi Acetilcisteina Dornafarm.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
Acetilcisteină Dornafarm nu are nicio influenţă asupra capacităţii dea conduce vehicule sau de a folosi utilaje.

Informaţii importante privind unele componente ale Acetilcisteină DORNAFARM
Medicamentul conţine aspartam care este sursă de fenilalanină. Poate fi dăunător pentru persoanele cu fenilcetonurie.

Cum să utilizaţi Acetilcisteină DORNAFARM

Afecţiuni bronşice acute însoţite de tulburări ale secreţiei bronşice

Adulţi, adolescenţi şi copii cu vârsta peste 7 ani: doza uzuală este de 600 mg acetilcisteină pe zi, în trei prize a 200 mg la fiecare 8 ore.
Copii cu vârsta între 2 şi 7 ani: doza uzuală este de 400 mg acetilcisteină pe zi, în două prize a 200 mg la fiecare 12 ore.
Copii cu vârsta între 1 lună şi 2 ani: doza uzuală este de 200 mg acetilcisteină pe zi, în două prize a 100 mg la fiecare 12 ore.

Complicaţii pulmonare ale mucoviscidozei:

Adulţi, adolescenţi şi copii cu vârsta peste 7 ani: doza uzuală este de 200 – 400 mg acetilcisteină la fiecare 8 ore.
Copii cu vârsta între 2 şi 7 ani: doza uzuală este 200 mg acetilcisteină la fiecare 8 ore.
Copii cu vârsta sub 2 ani: doza uzuală este 100 – 200 mg acetilcisteină la fiecare 12 ore.
La copii cu vârsta între 1 lună şi 2 ani, tratamentul se va face sub supravegherea medicală.

Nu luaţi Acetilcisteina Dornafarm mai mult de 5 zile fără recomandarea medicului.
Dacă după 5 zile de tratament starea dumneavoastră sau a copilului dumneavoastră nu s-a ameliorat
sau s-a înrăutăţit, trebuie să vă prezentaţi la medic.

Mod de administrare
Conţinutul unui plic se dizolvă într-un pahar cu apă.

Dacă aveţi impresia că efectul Acetilcisteină DORNAFARM pulbere pentru soluţie orală este prea puternic sau prea slab, anunţaţi medicul sau farmacistul.

Dacă utilizaţi mai mult decât trebuie din Acetilcisteină DORNAFARM
În cazul în care aţi utilizat mai mult decât trebuie din Acetilcisteina Dornafarm puteţi prezenta greaţă, vărsături, diaree.Mai ales la copii se poate produce secreţie bronşică excesivă.
În acest caz anunţaţi imediat medicul, farmacistul sau mergeţi la camera de gardă a celui mai apropiat spital.

Dacă uitaţi să utilizaţi Acetilcisteină DORNAFARM
Luaţi doza uitată imediat ce vă amintiţi. Dacă se apropie momentul pentru doza următoare, nu mai luaţi doza uitată.
Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.

Reacţii adverse posibile

Ca toate medicamentele, Acetilcisteină DORNAFARM poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.

Foarte rar, au fost raportate reacţii gastro-intestinale (dureri în capul pieptului, vărsături şi diaree).

Rar s-au semnalat durere de cap, stomatită şi tinitus (ţiuituri în urechi), precum şi reacţii de hipersensibilitate, cum sunt scăderea marcată a tensiunii arteriale, spasm bronşic, exantem, prurit, erupţii trecătoare pe piele, tahicardie (bătăi rapide ale inimii) şi urticarie. Cazurile de spasm bronşic au apărut mai ales la pacienţii astmatici cu hiperreactivitate bronşică
Dacă apar reacţii de hipersensibilitate întrerupeţi tratamentul şi prezentaţi-vă la medic.

Cu frecvenţă necunoscută s-au raportat sângerări în legătură cu administrarea acetilcisteinei.

Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionată în acest prospect, vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Cum se păstrează Acetilcisteină DORNAFARM

A se păstra la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original.
A nu se lăsa la îndemâna şi vederea copiilor.

Nu utilizaţi Acetilcisteină DORNAFARM după data de expirare înscrisă pe cutie după EXP.

Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

Informaţii suplimentare

Ce conţine Acetilcisteină DORNAFARM
– Substanţa activă este acetilcisteină. Un plic unidoză cu pulbere pentru soluţie orală conţine acetilcisteină 100 mg, respectiv 200 mg.
– Celelalte componente sunt: aspartam (E-951), aromă de portocale, galben amurg (E-110), manitol (E-421) şi dioxid de siliciu coloidal anhidru.

Cum arată Acetilcisteină DORNAFARM şi conţinutul ambalajului
Acetilcisteina se prezintă ca o pulbere de culoare portocalie şi cu miros de portocale.
Fiecare cutie conţine 30 plicuri unidoză cu pulbere pentru soluţie orală.

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă
ARENA GROUP S.A.
Str. Ştefan Mihăileanu, Nr. 31, Etaj 1, Ap.1
Sector 2, Bucureşti, România

Producătorul
LABORATORIOS CINFA S.A.
Olaz-Chipi, 10-Poligono Industrial Areta
31620 Huarte-Pamplona, Spania

Acest prospect a fost aprobat în Martie, 2013

Informatiile despre terapiile complementare, plantele medicinale sau remediile naturale, care pot veni in ajutorul bolnavului, nu exclud sau nu inlocuiesc tratamentele medicale, ci le completeaza. SC TITLURI QUALITY S.R.L nu este responsabila pentru aplicarea defectuoasa sau nereusita vreunui tratament. Informatiile de pe site si materialele aferente sunt folosite "asa cum sunt" fara garantii de nici un fel. CSID nu furnizeaza sfaturi medicale similare celor pe care le puteti primi de la medicii care efectueaza consultatia si care vin in contact cu realitatea cazurilor dvs. CSID nu isi propune sa inlocuiasca consultul medical de specialitate, informatia prezentata pe acest site are un caracter informativ.
Cel mai nou articol Video: