IBUPROFEN MK GEL, 50 mg/g

Producător: S.C. FITERMAN PHARMA S.R.L.
Substanță activa
Ibuprofen
Clasa ATC
M02AA
Format
gel
Afecțiuni
dureri musculare de origine reumatica, dureri lombare, luxatii, entorse, traumatisme usoare ale tendoanelor si ligamentelor
Producător
S.C. FITERMAN PHARMA S.R.L.
Acțiune terapeutică
antiinflamator nesteroidian

Ce este Ibuprofen MK gel şi pentru ce se utilizează

Ibuprofenul este un antiinflamator nesteroidian cu utilizare locală care reduce inflamaţia şi durerea.

Ibuprofen MK gel este indicat în tratamentul local simptomatic al:

– durerilor musculare sau osteoarticulare de origine reumatică;

– durerilor din entorse şi luxaţii, durerilor lombare;

– durerilor musculare sau osteoarticulare de natură traumatică (traumatisme uşoare ale tendoanelor, ligamentelor, etc.).

Înainte să utilizaţi Ibuprofen MK gel

Nu utilizaţi Ibuprofen MK gel în următoarele cazuri

-hipersensibilitate la ibuprofen, la alte antiinflamatoare nesteroidiene sau la oricare dintre excipienţii medicamentului, în special la astmatici şi la persoanele care au manifestat hipersensibilitate la acidul acetilsalicilic sau ibuprofen;

-leziuni cutanate: dermatoze umede, eczeme, leziuni infectate, arsuri sau plăgi;

-ultimele 4 luni de sarcină

Aveţi grijă deosebită când utilizaţi Ibuprofen MK gel

Deşi ibuprofenul aplicat local se absoarbe sistemic în cantitate mică, administrarea Ibuprofen MK gel necesită prudenţă:

-dacă suferiţi de afecţiuni gastrointestinale, cum sunt iritaţii şi hemoragii gastrice;

-dacă suferiţi de afecţiuni renale, astm bronşic sau aveţi predispoziţie la astm bronşic;

-dacă vă aflaţi în tratament cu anticoagulante de tip cumarinic (datorită riscului crescut de sângerare).

Ibuprofen MK gel nu se va administra pe zone cu plăgi sau leziuni cutanate.

Se va evita contactul cu ochii, buzele şi zona genitală; nu se va aplica pe mucoase.

Se va întrerupe tratamentul dacă apar erupţii pe piele sau mâncărime.

Se va evita aplicarea pe suprafeţe întinse.

Nu se va aplica sub pansament ocluziv.

Copii cu vârsta sub 15 ani

Se va evita utilizarea Ibuprofen MK gel la copii cu vârsta sub 15 ani, datorită lipsei datelor clinice privind administrarea acestui medicament la această grupă de vârstă

Utilizarea altor medicamente

Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi sau aţi luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală.

Este puţin probabil ca Ibuprofen MK gel să interacţioneze cu alte medicamente. Totuşi, se recomandă evitarea utilizării concomitente a Ibuprofen MK gel cu medicamente ce conţin alte antiinflamatoare nesteroidiene, datorită creşterii riscului reacţiilor adverse.

Sarcina şi alăptarea

Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice medicament.

În primele 5 luni de sarcină evitaţi utilizarea Ibuprofen MK gel.

Nu utilizaţi Ibuprofen MK gel dacă sunteţi în ultimele 4 luni de sarcină sau dacă alăptaţi.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor

Ibuprofen MK gel nu influenţează capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.

Informaţii importante privind unele componente ale Ibuprofen MK gel

Datorită parahidroxibenzoaţilor din compoziţia medicamentului pot apare reacţii alergice (chiar întârziate).

Cum să utilizaţi Ibuprofen MK gel

Doza recomandată pentru o aplicare cutanată pe zona dureroasă este de 2-3 g Ibuprofen MK gel de 3 până la 4 ori pe zi. Masaţi uşor până la absorbţia completă.

Durata tratamentului depinde de severitatea afecţiunii şi de rezultatul obţinut. După 2 săptămâni de la începutul tratamentului este necesar să vă adresaţi medicului.

Dacă utilizaţi mai mult decât trebuie din Ibuprofen MK gel

În acest caz spălaţi zona respectivă cu multă apă.

Dacă uitaţi să utilizaţi Ibuprofen MK gel

Nu administraţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.

Reacţii adverse posibile

Ca toate medicamentele, Ibuprofen MK gel poate determina reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.

Ibuprofen MK gel este în general bine tolerat.

Ibuprofen MK gel gel poate determina reacţii adverse tipice antiinflamatoarelor nesteroidiene. Acestea pot fi:

-locale, de exemplu: eritem localizat, prurit;

-sistemice (în funcţie de absorbţia sistemică, cantitatea de gel aplicată, suprafaţa tratată, integritatea epiteliului cutanat, durata tratamentului, utilizarea unui pansament ocluziv): dureri epigastrice, ameţeli, vedere înceţoşată, poate să apară retenţie de apă şi de electroliţi manifestată prin edeme.

Dacă apar reacţii adverse locale tratamentul va fi întrerupt şi se va spăla zona afectată cu săpun şi apă caldă.

Datorită conţinutului în parahidroxibenzoaţi pot apare reacţii alergice (chiar întârziate).

Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravǎ sau dacă observaţi orice reacţie adversǎ nemenţionatǎ în acest prospect, vă rugăm să comunicaţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Cum se păstrează Ibuprofen MK gel

A se păstra la temperaturi sub 25ºC, în ambalajul original.

A nu se lăsa la îndemâna şi vederea copiilor.

Nu utilizaţi Ibuprofen MK gel după data de expirare înscrisă pe ambalaj dupa EXP.. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

Informaţii suplimentare

Ce conţine Ibuprofen MK gel

-Substanţa activă este ibuprofen 5 g în 100 g gel.

-Celelalte componente sunt: carbopol 980, trietanolamină, alcool etilic, p-hidroxibenzoat de metil,

p-hidroxibenzoat de n-propil, apă purificată

Cum arată Ibuprofen MK gel şi conţinutul ambalajului

Ibuprofen MK gel se prezintă sub formă de gel transparent şi incolor.

Cutie cu un tub din Al a 25 g gel

Cutie cu un tub din Al a 45 g gel

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă

S.C. FITERMAN PHARMA S.R.L.

Str. Moara de Foc nr. 35, Iasi, România

Producătorul

S.C. FITERMAN PHARMA S.R.L.

Şos. Păcurari nr. 127, Iaşi, România

Acest prospect a fost aprobat in

Martie, 2008

Informatiile despre terapiile complementare, plantele medicinale sau remediile naturale, care pot veni in ajutorul bolnavului, nu exclud sau nu inlocuiesc tratamentele medicale, ci le completeaza. S.C. Gandul Media Network S.R.L nu este responsabila pentru aplicarea defectuoasa sau nereusita vreunui tratament. Informatiile de pe site si materialele aferente sunt folosite "asa cum sunt" fara garantii de nici un fel. CSID nu furnizeaza sfaturi medicale similare celor pe care le puteti primi de la medicii care efectueaza consultatia si care vin in contact cu realitatea cazurilor dvs. CSID nu isi propune sa inlocuiasca consultul medical de specialitate, informatia prezentata pe acest site are un caracter informativ.
Vezi toate medicamentele in ordine alfabetica