Interpretare analize
Dr. Ioan Boleac Medic primar obstetrica-ginecologie

Rezultatele arata ca aveti o infectie cu Ureaplasma, iar antibiograma va arata la care antibiotice... citește

Caută în:

Ibuprofen Arena 200 mg, capsule

Companie: S.C. Arena Group S.A.
Cuprins
Ce este Ibuprofen Arena şi pentru ce se utilizează
Înainte să utilizaţi Ibuprofen Arena
Cum să utilizaţi Ibuprofen Arena
Reacţii adverse posibile
Cum se păstrează Ibuprofen Arena
Informaţii suplimentare
sus

Ce este Ibuprofen Arena şi pentru ce se utilizează

Ibuprofen Arena conţine ibuprofen care aparţine unei grupe de medicamente numite antiinflamatore nesteroidiene (AINS). Antiinflamatoarele nesteroidiene modifică răspunsul organismului la durere, inflamaţie şi febră.

Ibuprofen Arena este utilizat pentru ameliorarea durerilor de intensitate uşoară până la moderată: dureri de cap inclusiv cele de tip migrenă, dureri de spate, dureri musculare, dureri de dinţi, dureri articulare, dureri menstruale. De asemenea, se poate utiliza în caz de febră asociată cu răceală sau gripă.

sus

Înainte să utilizaţi Ibuprofen Arena

Nu utilizaţi Ibuprofen Arena

- dacă sunteţi alergic (hipersensibil) la ibuprofen, la alte antiinflamatore nesteroidiene sau la oricare dintre celelalte componente ale Ibuprofen Arena (o reacţie alergică poate include erupţii cutanate, mâncărimi, umflarea feţei, buzelor, limbii, mâinilor/picioarelor sau dificultăţi în respiraţie);

- dacă aţi avut oricând în trecut bronhospasm (respiraţie dificilă), rinită, urticarie după tratamentul cu acid acetilsalicilic sau alte antiinflamatore nesteroidiene;

- dacă aveţi sau aţi avut ulcer gastro-duodenal, hemoragii gastro-intestinale, colită ulceroasă;

- dacă aveţi insuficienţă cardiacă severă;

- dacă aveţi insuficienţă renală severă;

- dacă aveţi insuficienţă hepatică severă;

- dacă aveţi lupus eritematos sistemic sau alte colagenoze;

- dacă sunteţi gravidă în ultimele 4 luni de sarcină.

Ibuprofen Arena nu se utilizează la copii cu vârsta sub 12 ani.

Aveţi grijă deosebită când utilizaţi Ibuprofen Arena

- dacă aţi avut boli digestive (hernie hiatală, hemoragii digestive etc.);

- dacă aveţi insuficienţă renală sau hepatică uşoară-moderată;

- dacă aveţi astm bronşic sau alte boli alergice;

- dacă aveţi tulburări ale coagulării sângelui sau urmaţi tratament cu medicamente care reduc formarea cheagurilor de sânge;

- dacă urmaţi tratament cu alte medicamente pentru calmarea durerilor sau inflamaţiei;

- dacă sunteţi în vârstă, slăbit, consumaţi băuturi alcoolice zilnic.

 

Medicamente precum Ibuprofen Arena se pot asocia cu un risc uşor crescut de apariţie a atacului de cord („infarct miocardic”). Riscurile de orice tip sunt mai probabile la doze mari şi în cazul tratamentului de lungă durată. Nu depăşiţi doza şi durata de 3 zile recomandate pentru tratament.

Dacă aveţi probleme cardiace, accident vascular cerebral în antecedente sau consideraţi că aţi putea fi în situaţie de risc din cauza acestor afecţiuni (de exemplu, dacă aveţi hipertensiune arterială, diabet zaharat, valori crescute ale colesterolului sau sunteţi fumător) trebuie să discutaţi despre tratament cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul.

În cazul apariţiei tulburărilor de vedere, utilizarea ibuprofenului trebuie întreruptă şi se recomandă efectuarea unui control oftalmologic.

La copii cu vârsta sub 12 ani se recomandă utilizarea unor forme farmaceutice adecvate.

Ce trebuie să evitaţi când luaţi acest medicament?

Unele medicamente care sunt anticoagulante (acţionează împotriva coagulării sângelui) (de exemplu acid acetilsalicilic/aspirină, warfarină, ticloplidină), unele medicamente care acţionează împotriva tensiunii arteriale crescute (inhibitori de enzimă de conversie a angiotensinei de exemplu captopril, medicamentele blocante ale beta receptorilor, antagoniştii de angiotensină II), şi chiar alte medicamente pot afecta sau pot fi afectate de tratamentul cu ibuprofen. Prin urmare cereţi sfatul medicului înainte de a utiliza ibuprofen împreună cu alte medicamente.

Utilizarea altor medicamente

Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi sau aţi luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală.

Medicul va decide dacă este sigur să luaţi Ibuprofen Arena cu alte medicamente.

Trebuie să utilizaţi Ibuprofen Arena cu prudenţă dacă luaţi:

- medicamente care reduc formarea cheagurilor de sânge (de exemplu, warfarină);

- alte antiinflamatore nesteroidiene, inclusiv acidul acetilsalicilic;

- diuretice–medicamente care favorizează eliminarea apei din organism (cum este furosemida);

- medicamente pentru tratamentul hipertensiunii arteriale;

- litiu (un medicament utilizat în tratamentul depresiei);

- metotrexat (utilizat în tratamentul cancerului sau poliartritei reumatoide);

- ciclosporină (un medicament utilizat pentru supresia sistemului imunitar);

- trimetoprim (un medicament utilizat în tratarea infecţiilor).

Utilizarea Ibuprofen Arena cu alimente şi băuturi

Capsulele se înghit întregi, cu un pahar cu apă, preferabil după masă.

Sarcina şi alăptarea 

Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice medicament.

Medicamentul nu este recomandat în ultimele 4 luni de sarcină şi în timpul alăptării.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor

Ibuprofen Arena poate determina ameţeli şi dureri de cap, reacţii care pot influenţa capacitatea de a conduce vehicule şi de a folosi utilaje.

Informaţii importante privind unele componente ale Ibuprofen Arena

Deoarece conţine lactoză, dacă medicul dumneavoastră v-a atenţionat ca aveţi intoleranţă la unele categorii de glucide, vă rugăm să-l întrebaţi înainte de a lua acest medicament.

Deoarece conţine galben amurg FCF (E 110), p-hidroxibenzoat de metil şi p-hidroxibenzoat de propil, poate provoca reacţii alergice (chiar întârziate).

sus

Cum să utilizaţi Ibuprofen Arena

Trebuie să discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur. Dozele recomandate sunt următoarele:

Adulţi şi copii cu vârsta peste 12 ani: doza uzuală este de o capsulă Ibuprofen Arena (200 mg ibuprofen), administrată la intervale de 4-6 ore. Dacă durerea sau febra nu se ameliorează, se pot adminstra 2 capsule Ibuprofen Arena (400 mg ibuprofen), fără a depăşi, însă, 6 capsule Ibuprofen Arena (1200 mg ibuprofen) în 24 ore.

Capsulele de Ibuprofen Arena se înghit întregi, cu un pahar cu apă, de preferat după masă.

Copii cu vârsta sub 12 ani

Ibuprofen Arena este contraindicat la copii cu vârsta sub 12 ani.

Pacienţi vârstnici

Nu este necesară scăderea dozelor, cu excepţia cazului în care este prezentă insuficienţa renală sau hepatică; în acest caz, dozele trebuie stabilite de medic pentru fiecare pacient în parte.

Trebuie să întrerupeţi tratamentul cu Ibuprofen Arena dacă:

- temperatura continuă să crească sau febra persistă mai mult de 3 zile;

- durerea se agravează sau durează mai mult de 10 zile.

Dacă aveţi impresia că efectul Ibuprofen Arena este prea puternic sau prea slab, adresaţi-vă medicului dumneavostră sau farmacistului.

Dacă utilizaţi mai mult decât trebuie din Ibuprofen Arena

Dacă dumneavoastră (sau altcineva) aţi luat accidental prea multe capsule de Ibuprofen Arena adresaţi-vă imediat medicului dumneavoastră sau mergeţi la cel mai apropiat spital. Luaţi acest prospect cu dumneavoastră şi cutia pentru ca medicul să ştie ce medicament şi câte capsule aţi luat.

Dacă uitaţi să utilizaţi Ibuprofen Arena

Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest produs, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

sus

Reacţii adverse posibile

Ca toate medicamentele, Ibuprofen Arena poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele. Medicamente precum Ibuprofen Arena se pot asocia cu un risc uşor crescut de apariţie a atacului de cord („infarct miocardic”) sau a accidentului vascular cerebral.

Dacă aveţi oricare dintre următoarele reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau mergeţi la cel mai apropiat spital.

- erupţii pe piele, urticarie, mâncărime, senzaţie de constricţie în piept, dificultăţi de respiraţie sau umflarea feţei, buzelor, limbii, mâinilor/picioarelor, leşin;

- reacţii severe la nivelul pielii, cu vezicule, răni sau ulceraţii.

Acestea sunt reacţii adverse foarte grave. Dacă prezentaţi aceste reacţii, puteţi avea o reacţie alergică gravă la Ibuprofen Arena şi aveţi nevoie urgent de îngrijire medicală.

Informaţi-l pe medicul dumneavoastră imediat sau mergeţi la cel mai apropiat spital dacă prezentaţi una dintre următoarele:

- sângerări neobişnuite sau tendinţă crescută de sângerare, dureri persistente în gât şi infecţii frecvente şi/sau scăderea numărului globulelor roşii din sânge;

- umflarea feţei, gleznelor sau altor părţi ale corpului, cu creşterea sau scăderea bruscă a cantităţii de urină eliminată;

- îngălbenirea pielii şi colorarea în galben a albului ochilor, scăderea apetitului alimentar, dureri abdominale;

- agravarea astmului bronşic;

- vărsături cu sânge proaspăt sau alterat cu aspect de zaţ de cafea şi/sau scaun de culoare închisă ca smoala;

- manifestări cardiace sau creşterea tensiunii arteriale.

Informaţi-l pe medicul dumneavoastră dacă prezentaţi oricare dintre următoarele:

- vă simţiţi rău (greaţă, vărsături), aveţi dureri abdominale, indigestie;

- dureri de cap, ameţeli şi pierderea auzului;

- vedere anormală sau tulburări ale vederii.

Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionată în acest prospect vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

sus

Cum se păstrează Ibuprofen Arena

A nu se lăsa la îndemana şi vederea copiilor.

Nu utilizaţi Ibuprofen Arena după data de expirare înscrisă pe ambalaj, după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

A se păstra la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original.

Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere.

Întrebaţi farmacistul cum să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

sus

Informaţii suplimentare

Ce conţine Ibuprofen Arena

- Substanţa activă este ibuprofen 200 mg.

- Celelalte componente sunt: conţinutul capsulei- lactoză monohidrat, amidon de porumb, talc, stearat de magneziu, dioxid de siliciu coloidal; capacul capsulei- dioxid de titan (E 171), galben de chinolină (E 104), galben amurg FCF (E 110), albastru strălucitor FCF (E 133), p-hidroxibenzoat de metil, p-hidroxibenzoat de propil, gelatină; corp capsulei- dioxid de titan (E 171), tartrazină (E102), roşu Allura AC (E129), albastru strălucitor FCF (E 133), p-hidroxibenzoat de metil, p-hidroxibenzoat de propil, gelatină

Cum arată Ibuprofen Arena şi conţinutul ambalajului

Ibuprofen Arena se prezintă sub formă de capsule de formă cilindrică, cu capac de culoare verde opac şi corp crem opac, conţinând o pulbere omogenă de culoare aproape albă.

Medicamentul este disponibil în cutii cu 1, 2, respectiv 100 blistere din PVC/Al a câte 10 capsule

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă

S.C. Arena Group S.A.

Str. Ştefan Mihăileanu Nr.31, Sector 2, Bucureşti, România

Producător

S.C. Arena Group S.A.

B-dul Dunării nr. 54, Comuna Voluntari, Jud. Ilfov, România

Acest prospect a fost aprobat în Martie 2009.

CSID.ro nu recomanda administrarea de medicamente fara un consult medical si prescriptia medicului. Este foarte periculos sa luati medicamente fara recomandarea medicului. Medicamentele au efecte adverse, iar unele pot fi fatale. Prospectul medicamentului este o informatie orientativa, sunt medicamente care pot fi nocive doar in anumite conditii, ce nu sunt mentionate pe prospect. Mediafax nu este responsabila pentru aplicarea defectuoasa sau nereusita vreunui tratament. Informatia prezentata poate include inacurateti de ordin tehnic sau erori de tastat. Informatiile de pe site si materialele aferente sunt oferite spre folosire "asa cum sunt" fara garantii de nici un fel.



Sursă: Agentia Nationala a Medicamentului (ANM)
Berbec Berbec 21 March - 20 April

Luna aprilie este favorabilă întâlnirilor, discuţiilor de afaceri şi chiar schimbărilor, dacă le aveţi în plan. În cazul în care aveţi temeri legate de un examen, de orice natură ar fi acesta...citește mai departe

×

Gandul.ro
Andreea Marin, în lacrimi la GÂNDUL LIVE: Noi nu dormim de 10 zile, stăm în casă cu copiii, dar nu avem timp să vorbim cu ei, deoarece suntem MEREU pe telefoane! SMS la 8825 pentru DONAȚII Andreea Marin, în lacrimi la GÂNDUL LIVE:...
ULTIMA CINĂ. A murit într-un spital, conectată...
TRATAMENTUL pentru coronavirus care i-a...
ApropoTv.ro
Cum să faci faţă singurătăţii în timpul Pandemiei de Coronavirus Cum să faci faţă singurătăţii în...
Psihologia pierderii locului de muncă în...
Yoga şi meditaţie pentru a face faţă...
ProMotor.ro
Un român s-a întors din Anglia cu un SUV Mercedes. Reacția jandarmilor după ce șoferul a sfidat regulile Un român s-a întors din Anglia cu un SUV...
Cel mai „CURAT” SUV diesel de pe piață...
Acestea sunt mașinile cu care SAMSARII...
Descopera.ro
Descoperire ULUITOARE despre un gest sexual pe care îl fac toate femeile. Este plăcerea SUPREMĂ Descoperire ULUITOARE despre un gest sexual...
Google arată de AZI date despre mobilitatea...
Cea mai SÂNGEROASĂ sărbătoare din istoria...
ULTIMA ORĂ
"China a ascuns numărul real de morţi şi de infectaţi cu coronavirus". Raport al serviciilor de informaţii americane

Citarea se poate face în limita a 250 de semne. Nicio instituţie sau persoană (site-uri, instituţii mass-media, firme de monitorizare) nu poate reproduce integral scrierile publicistice purtătoare de Drepturi de Autor fără acordul SC TITLURI QUALITY S.R.L .