ANAF schimbă regulile pentru venituri. Ce obligație dispare pentru români din 2026?

ANAF schimbă regulile pentru veniturile din drepturi de autor. Unele categorii de români scapă de obligația utilizării RO e-Factura din 2026. Cine este vizat de noile modificări.
  • Publicat:
ANAF schimbă regulile pentru venituri. Ce obligație dispare pentru români din 2026?
ANAF schimbă regulile pentru venituri. Ce obligație dispare pentru români din 2026

ANAF și Ministerul Finanțelor pregătesc modificări importante pentru anumite categorii de contribuabili. Potrivit unui amendament susținut în Comisia de Buget-Finanțe din Camera Deputaților, unele persoane fizice nu vor mai fi obligate să utilizeze sistemul RO e-Factura începând din 2026, anunță Digi24.

Cine scapă de obligația RO e-Factura

Noile modificări îi vizează în special pe românii care obțin venituri din drepturi de autor și care folosesc CNP-ul ca identificator fiscal. Dacă amendamentul va fi aplicat în forma actuală, utilizarea sistemului RO e-Factura va deveni opțională pentru aceste categorii.

Potrivit informațiilor apărute, de la obligație vor fi exceptați:

  • persoanele fizice care obțin venituri din drepturi de autor;
  • agricultorii persoane fizice care folosesc regimul special;
  • institutele și centrele culturale străine care funcționează pe baza unor acorduri interguvernamentale.

Citește și: ANAF lansează o aplicație pentru verificarea bonurilor fiscale. Românii vor putea raporta neregulile direct de pe telefon

De ce s-au schimbat regulile

Măsura vine după numeroase critici venite din partea profesioniștilor și a societății civile. În lipsa amendamentului, scriitori, jurnaliști, artiști sau traducători ar fi fost obligați să utilizeze sistemul RO e-Factura de la 1 iunie 2026.

Ministerul Finanțelor a transmis că scopul modificării este reducerea birocrației pentru persoanele fizice care își declară corect veniturile.

„Statul trebuie să fie ferm acolo unde există evaziune, dar rezonabil și predictibil cu oamenii care își declară corect veniturile”, a declarat ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare.

Ce se întâmplă cu cei deja înscriși în sistem

Persoanele care sunt deja înregistrate în RO e-Factura și nu mai au obligația utilizării sistemului vor putea solicita radierea din registrele ANAF. Totodată, folosirea platformei va rămâne posibilă pentru cei care doresc să continue utilizarea acesteia în mod voluntar.

„Am corectat o problemă reală, semnalată de multe categorii profesionale și de societatea civilă. Statul trebuie să fie ferm acolo unde există evaziune, dar rezonabil și predictibil cu oamenii care își declară corect veniturile”, a mai spus Alexandru Nazare.

FOTO: anaf.ro

Alice Moisescu - Web-Editor
Ambițioasă, consecventă și iubitoare de frumos, așa cum se descrie chiar ea, Alice este consultant de imagine. Și dacă în adolescență era fascinată de mănușile sau pălăriile bunicii și se inconjura de reviste precum Vogue, Marie Claire sau Harper’s Bazaar, ei bine... acum Alice este ...
citește mai mult