Marcofen, 200 mg, capsule

Producător: S.C. Europharm S.A.
Substanță activa
Ibuprofen
Clasa ATC
M01AE
Format
capsule
Afecțiuni
ameliorarea durerilor în diferite afecţiuni, tratamentul simptomatic al febrei
Producător
S.C. Europharm S.A.
Acțiune terapeutică
antiinflamatoare şi antireumatice nesteroidiene (AINS), derivaţi ai acidului propionic cu proprietăţi analgezice (ameliorează durerea) şi antipiretice (combate febra)

Ce este Marcofen 200 mg şi pentru ce se utilizează

Marcofen 200 mg este un medicament ce aparţine unui grup numit antiinflamatoare şi antireumatice nesteroidiene (AINS), derivaţi ai acidului propionic cu proprietăţi analgezice (ameliorează durerea) şi antipiretice (combate febra). Este indicat pentru ameliorarea durerilor în diferite afecţiuni: dureri de cap, migrene, dureri reumatice şi dureri musculare (inclusiv tendinite, bursite, luxaţii, entorse), dureri de spate, nevralgii, dureri apărute în timpul menstruaţiei, dureri dentare, dureri asociate cu răceala şi gripa. Se utilizează şi în tratamentul simptomatic al febrei.

Înainte să luaţi Marcofen 200 mg

Nu luaţi Marcofen 200 mg

  • dacă sunteţi alergic (hipersensibil) la ibuprofen, sau la oricare dintre celelalte componente ale Marcofen 200 mg;
  • dacă aţi avut dificultăţi la respiraţie, astm bronşic, secreţii nazale, umflare sau urticarie după utilizarea acidului acetilsalicilic (cunoscut sub denumirea de aspirină) sau a altor analgezice similare (AINS);
  • dacă aveţi (sau aţi avut două sau mai multe episoade) ulcer gastric sau sîngerări gastrice;
  • dacă aveţi antecedente de sângerări gastro-intestinale sau perforări determinate de tratamentul anterior cu AINS;
  • dacă aveţi boală severă a ficatului, a rinichilor, boală cardiacă coronariană severă sau insuficienţă cardiacă;
  • dacă aveţi sângerare cerebrovasculară sau alte sângerări active;
  • dacă aveţi tulburări de formare a celulelor din sânge a căror cauză nu a fost stabilită;
  • prezentaţi deshidratare severă (provocată de vărsături, diaree sau administrarea unei cantităţi insuficiente de lichide);
  • în timpul ultimelor trei luni de sarcină (vezi mai jos).

Aveţi grijă deosebită când utilizaţi Marcofen 200 mg

  • dacă aveţi anumite boli autoimune [lupus eritematos sistemic (LES) sau boală mixtă a ţesutului conjunctiv]. Dacă prezentaţi reacţii adverse grave la nivelul pielii, cum sunt dermatita exfoliativă, sindromul Stevens-Johnson şi necroliza epidermică toxică. Utilizarea Marcofen 200 mg trebuie oprită imediat la prima apariţie a erupţiei pe piele, leziunilor mucoaselor sau a oricăror alte semne de reacţii alergice;
  • dacă aveţi boală ereditară de formare a celulelor din sânge (porfirie intermitentă acută);
  • dacă aveţi sau aţi avut boli ale intestinului (colită ulcerativă sau boală Crohn);
  • dacă aveţi sau aţi avut tensiune arterială mare şi/sau insuficienţă cardiacă;
  • dacă aveţi funcţia ficatului afectată;
  • dacă aveţi boli ale ficatului;
  • imediat după intervenţii chirurgicale majore;
  • dacă aveţi sau aţi avut astm bronşic sau boli alergice, deoarece este posibil să apară dificultăţi la respiraţie;
  • dacă aveţi rinită alergică, polipi nazali sau tulburări respiratorii obstructive cronice, deoarece există un risc crescut de reacţii alergice. Reacţiile alergice se pot prezenta ca episoade de astm bronşic (aşa-numitul astm bronşic indus de analgezice), edem Quincke sau urticarie;
  • medicamentele cum este Marcofen 200 mg pot fi asociate unui risc uşor crescut de apariţie a atacului de cord (infarct miocardic) sau a accidentului vascular cerebral. Riscurile de orice tip sunt mai probabile la doze mari şi în cazul tratamentului de lungă durată. Nu depăşiţi doza şi durata recomandate pentru tratament (3 zile dacă aveţi febră şi 4 zile pentru calmarea durerilor);
  • dacă aveţi probleme ale inimii, accident vascular cerebral în antecedente sau consideraţi că aţi putea prezenta risc de apariţie a acestor boli (de exemplu, dacă aveţi tensiune arterială mare, diabet zaharat, valori mari ale colesterolului sau dacă sunteţi fumător), ar trebui să discutaţi despre tratament cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul;
  • dacă aveţi tulburări de coagulare a sângelui;
  • în cazul administrării prelungite a Marcofen 200 mg, este necesar să se verifice în mod regulat valorile funcţiilor ficatului, rinichilor, precum şi valorile hemoleucogramei;
  • utilizarea în asociere cu AINS, inclusiv cu inhibitorii specifici ai ciclooxigenazei-2, creşte riscul de reacţii adverse (vezi punctul „Utilizarea altor medicamente”) şi trebuie evitată;
  • dacă intenţionaţi să rămâneţi însărcinată.

Reacţiile adverse sunt minimalizate prin utilizarea dozei eficace minime, pentru cea mai scurtă perioadă.

Vârstnicii prezintă un risc crescut de reacţii adverse.

In general, utilizarea obişnuită a analgezicelor (de mai multe feluri) poate determina probleme ale rinichilor, severe şi de durată. Acest risc poate creşte în condiţii de solicitare fizică, asociată cu pierderea sărurilor şi deshidratare. Prin urmare, în aceste cazuri, utilizarea analgezicelor trebuie evitată.

In cazul utilizării prelungite a analgezicelor, pot să apară dureri de cap, care nu trebuie tratate cu doze mai mari din aceste medicamente.

Dacă vreuna dintre afecţiunile menţionate mai sus vă îngrijorează, înainte de a utiliza Marcofen 200 mg, adresaţi-vă unui medic.

Ce trebuie să evitaţi când luaţi acest medicament?

Unele medicamente care sunt anticoagulante (acţionează împotriva coagulării sângelui)(de exemplu acidul acetilsalicilic/aspirină, warfarină, ticlopidină), unele medicamente care acţionează împotriva tensiunii arteriale crescute (inhibitori de enzimă de conversie a angiotensinei, de exemplu captopril, medicamente blocante ale beta receptorilor, antagonişti de angiotensină II) şi chiar alte medicamente pot afecta sau pot fi afectate de tratamentul cu ibuprofen. Prin urmare cereţi sfatul medicului înainte de a utiliza ibuprofen împreună cu alte medicamente.

Utilizarea altor medicamente

Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi sau aţi luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală. Trebuie să utilizaţi Marcofen 200 mg cu prudenţă dacă luaţi:

  • acidul acetilsalicilic sau alte antiinflamatoare analgezice, inclusiv inhibitori ai COX-2 (medicamente anti-inflamatoare nesteroidiene), inhibitori selectivi ai recaptării serotoninei (medicamente pentru tratamentul stărilor depresive) şi medicamente cortizonice (glucocorticoizi); există un risc crescut de ulcer şi hemoragie a tractului gastro-intestinal;
  • aminoglicozide (medicamente împotriva anumitor tipuri de bacterii); asocierea cu ibuprofen poate determina reducerea funcţiei renale, scăderea eliminării aminoglicozidelor şi creşterea concentraţiei plasmatice;
  • antibiotice chinolone, ibuprofenul poate creşte riscul de contracţie bruscă, involuntară, prelungită a musculaturii unui segment corporal sau a întregului corp (convulsii);
  • bifosfonaţi (utilizaţi în osteoporoză, boala Paget şi pentru a reduce valorile mari ale calciului din sânge);
  • colestiramină (utilizată în tratamentul valorilor mari ale colesterolului); în cazul administrării asociate creşte riscul de efect toxic asupra rinichiului (nefrotoxicitate);
  • ciclosporină (un medicament utilizat pentru supresia sistemului imunitar);
  • diuretice – medicamente care favorizează eliminarea apei din organism (cum este furosemida), asocierea diminuează efectul de eliminare a apei;
  • digoxina (medicament pentru creşterea forţei de contracţie a muşchiului inimii);
  • derivaţi de sulfoniluree (medicamente pentru scăderea glicemiei); ibuprofenul împiedică metabolizarea sulfonilureei, prelungeşte timpul de înjumătăţire al acesteia şi creşte riscul de scădere a valorii glicemiei în cazul administrării în asociere a acestor medicamente, valorile glicemiei trebuie verificate, ca precauţie;
  • fenitoina (medicament pentru tratarea convulsiilor);
  • litiu (un medicament utilizat în tratamentul depresiei), este posibilă creşterea nivelului de litiu în plasmă;
  • mifepristonă;
  • metotrexat (utilizat în tratamentul cancerului sau poliartritei reumatoide), este posibilă creşterea nivelului de metotrexat în plasmă;
  • trimetoprim (un medicament utilizat în tratarea infecţiilor);
  • tacrolimus, deoarece există riscul lezării rinichilor;
  • zidovudina sau ritanovir (medicamente pentru tratamentul SIDA); există un risc crescut de hemoragii la nivelul articulaţiilor şi de vânătăi la pacienţii hemofilici cu infecţie HIV;
  • medicamente care conţin probenecid sau sulfinpirazonă (medicamente pentru tratarea gutei); acestea pot întârzia excreţia de ibuprofen putând conduce la o posibilă acumulare de ibuprofen în organism şi creşterea reacţiilor adverse ale acestuia;
  • medicamente pentru tratamentul hipertensiunii arteriale;
  • medicamente care reduc formarea cheagurilor de sânge (de exemplu, warfarină).
  • medicamente care fac parte din grupa numită inhibitori ai CYP2C9 (în special voriconazol şi fluconazol) pentru care medicul dumneavoastră trebuie să ia în considerare reducerea dozei de ibuprofen când se administrează în acelaţi timp;

Utilizarea Marcofen 200 mg cu alimente şi băuturi

Capsulele se înghit întregi, cu un pahar cu apă, preferabil după masă.

Dacă este posibil, trebuie să nu consumaţi alcool etilic în timpul tratamentului cu Marcofen 200 mg, deoarece reacţiile adverse, în special cele care afectează tractul gastro-intestinal sau sistemul nervos central, sunt accentuate.

Anumite reacţii adverse, cum sunt cele de la nivelul tractului gastro-intestinal, sunt mai probabile în cazul consumului concomitent de alcool şi Marcofen 200 mg.

Sarcina şi alăptarea

Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice medicament.

Marcofen 200 mg este un medicament ce inhibă sintetizarea ciclooxigenazei/prostaglandinei şi poate cauza reducerea fertilităţii la femei prin afectarea ovulaţiei. Acest proces este reversibil după renunţarea la tratament.

Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice medicament.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor

Deoarece, în cazul utilizării Marcofen 200 mg în doze mari, pot să apară reacţii adverse la nivelul sistemului nervos central, cum sunt oboseala şi ameţelile, poate fi afectată, uneori, capacitatea de a conduce sau de a folosi utilaje. Aceasta este potenţată în cazul asocierii cu alcoolul etilic.

Informaţii importante privind unele componente ale Marcofen 200 mg

Acest medicament conţine Amaranth (E123), care poate provoca reacţii alergice.

Cum să luaţi Marcofen 200 mg

Luaţi întotdeauna Marcofen 200 mg exact aşa cum v-a indicat medicul dumneavoastră sau farmacistul.

Trebuie să discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.

Adulţi şi copii peste 12 ani:

Luaţi 1-2 capsule de Marcofen 200mg, repetate la nevoie la intervale de 4-6 ore, fără a depăşi 6 capsule de Marcofen 200 mg pe zi.

La copii sub 12 ani se recomandă utilizarea unor forme farmaceutice adecvate.

Reacţiile adverse pot fi reduse la minimum prin utilizarea celei mai mici doze eficace pentru cea mai scurtă perioadă necesară controlării simptomelor.

Copii cu vârsta sub 12 ani

Marcofen 200 mg nu este indicat la copii cu vârsta sub 12 ani, pentru aceştia fiind disponibile forme farmaceutice adecvate vârstei.

Pacienţi vârstnici

Antiinflamatoarele nesteriodiene trebuie utilizate cu precauţie de către pacienţii vârstnici care sunt mai expuşi efectelor adverse.

Diminuarea funcţiei rinichilor sau a ficatului

Marcofen 200 mg este contraindicat pacienţilor cu funcţia rinichilor sau a ficatului redusă.

Dacă aveţi funcţia rinichilor sau a ficatului redusă, cereţi întotdeauna sfatul medicului dumneavoastră înainte de a lua Marcofen 200 mg. Medicul dumneavoastră vă va sfătui în consecinţă.

Trebuie să întrerupeţi tratamentul cu Marcofen 200 mg şi să vă prezentaţi la medic dacă simptomele persistă sau se agravează după 3 zile.

Dacă aveţi impresia că efectul Marcofen 200 mg este prea puternic sau prea slab, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Dacă luaţi mai mult decât trebuie din Marcofen 200 mg

Dacă dumneavoastră (sau altcineva) aţi luat accidental prea multe capsule de Marcofen 200 mg, adresaţi-vă imediat medicului dumneavoastră sau mergeţi la cel mai apropiat spital. Luaţi acest prospect cu dumneavoastră şi cutia pentru ca medicul să ştie ce medicament şi câte capsule aţi luat. Simptomele unei supradozaj pot fi: greaţă, vărsături şi durere de stomac sau diaree. De asemenea, pot apărea ţiuituri în urechi, durere de cap, ameţeli, vertij şi sângerare la nivelul stomacului sau intestinelor. In cazuri de intoxicare gravă, poate apărea somnolenţă, excitaţie, dezorientare, comă, convulsii, crampe (în special la copii), vedere înceţoşată şi probleme de vedere, insuficienţă renală, leziuni la nivelul ficatului, tensiune arterială mică, respiraţie redusă, colorarea în albastru a buzelor, a limbii şi a degetelor şi creşterea tendinţei de sângerare. De asemenea, poate apare agravarea astmului bronşic la pacienţii cu astm bronşic.

Dacă uitaţi să luaţi Marcofen 200 mg

Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest produs, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Reacţii adverse posibile

Ca toate medicamentele, Marcofen 200 mg poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.

Reacţiile adverse pot fi minimalizate prin utilizarea celei mai mici doze eficace, pentru cea mai scurtă durată necesară pentru ameliorarea simptomelor. Deşi reacţiile adverse sunt mai puţin frecvente, puteţi prezenta una dintre reacţiile adverse cunoscute ale AINS. Dacă prezentaţi reacţii adverse sau dacă aveţi îngrijorări, întrerupeţi administrarea medicamentului şi adresaţi-vă medicului dumneavoastră cât mai repede posibil. Persoanele vârstnice care utilizează acest medicament prezintă un risc crescut de a dezvolta probleme asociate reacţiilor adverse.

Medicamente precum Marcofen 200 mg se pot asocia cu un risc uşor crescut de apariţie a atacului de cord („infarct miocardic”) sau a accidentului vascular cerebral.

Evaluarea reacţiilor adverse se bazează pe următoarele frecvenţe:

foarte frecvente

afectează mai mult de 1 utilizator din 10

frecvente

afectează 1 până la 10 utilizatori din 100

mai puţin frecvente

afectează 1 până la 10 utilizatori din 1000

rare

afectează 1 până la 10 utilizatori din 10000

foarte rare

afectează mai puţin de 1 utilizator din 10000

cu frecvenţă necunoscută

care nu poate fi estimată din datele disponibile

 

Reacţiile adverse pot include:

Reacţii adverse frecvente:

  • afecţiuni la nivelul tractului gastro-intestinal, cum sunt arsuri în capul pieptului, dureri de stomac şi greaţă, diaree, vărsături, flatulenţă (vânturi) şi constipaţie, precum şi pierderi minore de sânge în stomac şi/sau intestin care, în cazuri excepţionale, pot determina anemie.

Reacţii adverse mai puţin frecvente:

  • reacţii alergice severe cu erupţii pe piele şi mâncărimi, precum şi episoade de astm bronşic (trebuie să întrerupeţi administrarea Marcofen 200 mg şi să informaţi imediat medicul);
  • dureri de cap, ameţeli, insomnie, agitaţie, iritabilitate şi oboseală;
  • tulburări de vedere;
  • perforare sau sângerare gastro-intestinală, scaune închise la culoare şi vărsături cu sânge, agravare a bolii intestinale preexistente (colită ulcerativă sau boală Crohn), gastrită.

Reacţii adverse rare:

  • tinitus (zgomote în urechi);
  • medicamentele precum Marcofen 200 mg pot provoca foarte rar boli ale rinichilor. Durerea la nivelul spatelui şi abdomenului inferior şi/sau la nivelul întregului abdomen, urina cu sânge şi febra pot fi semne ale afectării rinichilor (necroza papilară). De asemenea, rar este posibil să apară concentraţii mari ale ureei în sânge.

Reacţii adverse foarte rare:

  • a fost descrisă exacerbare a inflamaţiilor provocate de infecţii (de exemplu, fasciita necrozantă), asociată cu utilizarea anumitor analgezice (AINS). Dacă în timpul utilizării Marcofen 200 mg apar semne ale unei infecţii sau infecţia se agravează, trebuie să vă adresaţi imediat medicului. Urmează să se investigheze dacă există indicaţie pentru terapie antiinfecţioasă/antibiotică. în cursul tratamentului cu ibuprofen au fost observate simptome ale meningitei aseptice, cu rigidizare a gâtului, dureri de cap, greaţă, vărsături, febră sau tulburări de conştienţă. Pacienţii cu boli autoimune (lupus eritematos sistemic, boala mixtă a ţesutului conjunctiv) par a fi predispuşi;
  • probleme ale formării celulelor din sânge (anemie, leucopenie, trombocitopenie, pancitopenie, agranulocitoză) – primele semne sunt: febră, durere în gât, ulcere superficiale la nivelul gurii, simptome asemănătoare răcelii, oboseală severă, hemoragii nazale şi la nivelul pielii. În aceste cazuri, trebuie să întrerupeţi imediat tratamentul şi să vă adresaţi medicului. Nu trebuie să efectuaţi niciun fel de autotratament cu analgezice sau medicamente care reduc febra (medicamente antipiretice);
  • reacţii de hipersensibilitate severe – semnele pot fi: umflare a feţei, limbii şi gâtului, dificultăţi la respiraţie, bătăi rapide ale inimii, tensiune arterială mică, şoc sever. Dacă apare unul dintre aceste simptome, lucru ce se poate întâmpla chiar de la prima administrare, este necesară intervenţia imediată a unui medic;
  • reacţii psihotice, depresie;
  • în asociere cu tratamentul cu AINS în doze mari au fost raportate bătăi neregulate ale inimii, insuficienţă cardiacă, infarct miocardic, edem, tensiune arterială crescută;
  • tensiune arterială crescută;
  • esofagită (afecţiuni ale esofagului), pancreatită (inflamaţia pancreasului), formare a stricturilor intestinale cu aspect de diafragmă;
  • afectare a ficatului (primele semne pot fi colorarea pielii în galben), distrugere hepatică, în special în cazul terapiei pe termen lung, insuficienţă hepatică (afectarea severă a funcţiei ficatului), hepatită acută (inflamaţia acută a ficatului);
  • forme severe de reacţii cutanate, incluzând erupţia pe piele cu înroşire şi vezicule, sindromul Stevens-Johnson şi necroză a ţesuturilor;
  • eliminare a unei cantităţi mai mici de urină decât în mod normal şi umflare (în special la pacienţii cu tensiune arterială mare sau funcţie redusă a rinichilor); umflare (edem) şi urină tulbure (sindrom nefrotic); boală inflamatorie a rinichilor (nefrită interstiţială) care poate duce la insuficienţă renală acută. Dacă apare vreunul dintre simptomele menţionate mai sus sau dacă aveţi o stare generală proastă, întrerupeţi administrarea de Marcofen 200 mg şi adresaţi- vă imediat medicului dumneavoastră, deoarece acestea ar putea fi primele semne ale unei afectări a rinichilor sau ale unei insuficienţe renale.

In cazul unei dureri puternice localizate în etajul abdominal superior, a vărsăturilor cu sânge sau scaunelor negre, trebuie să opriţi tratamentul şi să vă adresaţi unui medic. Medicamentele precum Marcofen 200 mg pot fi asociate cu un risc uşor crescut de atac de cord (infarct miocardic) sau accident vascular cerebral.

Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionată în acest prospect, vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Cum se păstrează Marcofen 200 mg

A nu se lăsa la îndemâna şi vederea copiilor.

Nu utilizaţi Marcofen 200 mg după data de expirare înscrisă pe cutie sau blister, după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

A se păstra la temperaturi sub 250C, în ambalajul original.

Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere. întrebaţi farmacistul cum să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

Informaţii suplimentare

Ce conţine Marcofen 200 mg

  • Substanţa activă este ibuprofenul. Fiecare capsulă conţine ibuprofen 200 mg.
  • Celelalte componente sunt:

Conţinutul capsulei: amidon pregelatinizat, talc, stearat de magneziu vegetal, dioxid de siliciu coloidal anhidru,

Capsula(corp şi cap): amaranth (E123), dioxid de titan (E171), gelatină.

Cum arată Marcofen 200 mg şi conţinutul ambalajului

Marcofen 200 mg se prezintă sub formă de capsule cilindrice, nr. 2, cu capete emisferice, cu aspect uniform lucios-opac cu cap şi corp: roşu opac ce conţin pulbere omogenă, albă până la alb-gălbui.

Cutie cu 2 blistere din Al/PVC a câte 10 capsule.

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă şi fabricantul

S.C. Europharm S.A.

Strada Poienelor nr. 5, 500419 Braşov,

România

Fabricantul

S.C. Europharm S.A.

Strada Panselelor nr. 2, 500419 Braşov,

România

Acest prospect a fost aprobat în Aprilie 2012.

 

Informatiile despre terapiile complementare, plantele medicinale sau remediile naturale, care pot veni in ajutorul bolnavului, nu exclud sau nu inlocuiesc tratamentele medicale, ci le completeaza. S.C. Gandul Media Network S.R.L nu este responsabila pentru aplicarea defectuoasa sau nereusita vreunui tratament. Informatiile de pe site si materialele aferente sunt folosite "asa cum sunt" fara garantii de nici un fel. CSID nu furnizeaza sfaturi medicale similare celor pe care le puteti primi de la medicii care efectueaza consultatia si care vin in contact cu realitatea cazurilor dvs. CSID nu isi propune sa inlocuiasca consultul medical de specialitate, informatia prezentata pe acest site are un caracter informativ.
Vezi toate medicamentele in ordine alfabetica