Indemnizațiile de creștere a copilului pentru gemeni, tripleți și multipleți se măresc cu 50%

  • Publicat:
Indemnizațiile de creștere a copilului pentru gemeni, tripleți și multipleți se măresc cu 50%
Sursa foto: shutterstock

Premierul Marcel Ciolacu a anunțat joi, 14 septembrie, faptul că indemnizațiile pentru creșterea copilului pentru părinții de gemeni, tripleți sau multipleți se va mări cu 50%, o veste îmbucurătoare pentru mulți dintre români. 

Părinții de gemeni, tripleți și multipleți vor avea beneficii în plus

”Ministerul Muncii vine astăzi cu un proiect la care ţin mult: majorăm cu 50% indemnizaţia de creştere a copilului pentru părinţii de gemeni, tripleţi şi multipleţi”, a precizat premierul Marcel Ciolacu.

Acesta a mai adăugat și faptul că vor fi acordate, de asemenea, și facilități fiscale pentru părinţi.

”Majorăm nivelul de venituri supuse impozitului în perioada concediului de creştere a copilului. Astfel, plafonul urcă de la 6.500 de lei la 10.500 de lei”, a mai spus premierul.

Potrivit Ministerului Muncii, normele metodologice adoptate clarifică și procedura în cazul cumulului de drepturi între copiii între 0 și 2 ani și copiii de la 3 la 7 ani. Mai exact, majorarea se acordă și în cazul acelor copii născuți în timpul în care părinţii deja primesc indemnizație de creștere pentru un alt copil.

Hotărârea asigură intrarea în vigoare a prevederilor prin care a fost transpusă în legislația națională Directiva UE 2019/1158/19 privind echilbrul dintre viață profesională și privată a părinților.

Citește și: Nașterea la domiciliu naște drame. Avertismentul medicilor privind trendul periculos de a naște acasă, fără asistență medicală

Alice Moisescu - Web-Editor
Pasiunea mea pentru frumos a început în adolescență, printre revistele Vogue și pălăriile vintage ale bunicii. Astăzi, am transformat acea fascinație într-o misiune: aceea de a te ajuta să-ți găsești propriul stil și să trăiești frumos. Pentru a înțelege secretele din spatele hainelor, ...
citește mai mult
Recomandări: