Un tânăr român a reușit să se îmbogățească cu ajutorul unei legume banale! A investit o sumă uriașă, iar acum are o afacere de top 

Un tânăr din Dolj a transformat o idee curajoasă într-o afacere de succes, parind un milion de euro pe cultivarea ciupercilor Pleurotus.
  • Publicat:
Un tânăr român a reușit să se îmbogățească cu ajutorul unei legume banale! A investit o sumă uriașă, iar acum are o afacere de top 

La doar 35 de ani, Alexandru Corniș din județul Dolj a reușit ceea ce mulți considerau imposibil: a transformat o idee aparent modestă într-o afacere de milioane. Inspirat de nevoia tot mai mare pentru hrană sănătoasă și locală, dar și de un instinct antreprenorial solid, Alexandru a accesat fonduri europene în valoare de aproape 1 milion de euro pentru a lansa o fermă de ciuperci Pleurotus Ostreatus, cunoscută popular drept „păstrăvul de fag”.

Totul a început în urmă cu 11 ani, cu cercetări, planuri de afaceri și un pariu îndrăzneț pe un produs puțin exploatat industrial în România. Astăzi, ferma sa numără 9 hale, fiecare de câte 240 mp, în care recoltează între 3,5 și 4,5 tone de ciuperci pe săptămână. Iar totul merge către cele mai mari lanțuri de supermarketuri din țară.

De la idee la livrări zilnice în marile lanțuri de magazine

„Ciupercile au nevoie de aproximativ 30-35 de zile pentru a ajunge în faza de rodire, dar după aceea cresc spectaculos: în 2-3 zile sunt gata de recoltat”, explică Alexandru, pentru observatornews.ro.

Succesul afacerii se datorează nu doar investiției inițiale, ci și respectării riguroase a parametrilor de mediu: temperatură constantă, umiditate controlată și aerisire impecabilă.

Pasiunea pentru agricultură s-a transformat în strategie de business. Alexandru nu s-a limitat doar la cultivare – a investit și în marketing, relații comerciale și tehnologie. Rezultatul? Produse proaspete care ajung rapid în rafturile magazinelor, dar și în restaurantele care apreciază calitatea și prospețimea.

Un produs cu gust, valoare nutrițională și viitor

Ciuperca Pleurotus este din ce în ce mai căutată pe piața românească. Are un gust fin, apropiat de cel al trufelor, dar fără prețul exorbitant. În plus, este bogată în proteine, vitamine din grupul B, fier și seleniu, fiind o alternativă excelentă la carne în dietele vegetariene și vegane.

„Oferim un produs natural, crescut cu grijă, care poate fi baza unei game variate de rețete – de la ciorbe și salate, la fripturi vegetariene și pateuri sănătoase”, spune antreprenorul.

Sustenabilitate și eficiență: panouri solare și viitor verde

În ultimii doi ani, Alexandru a trecut la un nivel superior. A instalat panouri fotovoltaice care acoperă o bună parte din necesarul energetic al fermei, reducând la jumătate factura la curent și contribuind la protejarea mediului.

Această mișcare strategică l-a plasat printre pionierii agriculturii sustenabile în România, demonstrând că profitul și grija față de natură pot merge mână în mână.

Alexandru nu se oprește aici. Următorul pas este diversificarea producției, prin cultivarea unor soiuri mai rare și mai valoroase, precum Shiitake sau Enoki, pentru a răspunde cererii în creștere din sectorul HoReCa și pentru export.

„Avem tot ce ne trebuie: experiență, infrastructură, piață de desfacere. E timpul să inovăm și mai mult”, afirmă încrezător antreprenorul.

Sursă foto – kasia2003 / Envato

Urmărește CSID.ro pe Google News
Maria Crișan - Web-editor
Sunt pasionată de tot ce ține de sănătate și lifestyle. Jonglând dintotdeauna cu „armele” cele mai puternice, cuvintele, îmi place să împărtășesc cu cititorii diverse sfaturi și idei despre tot ceea ce înseamnă o viață trăită sănătos și frumos. Lucrez în jurnalism de 3 ani, ...
citește mai mult