Au trecut 13 ani de la momentul care a ținut întreaga lume cu sufletul la gură – săritura istorică din stratosferă realizată de Felix Baumgartner. Pe 14 octombrie 2012, sportivul austriac reușea imposibilul, devenind primul om care a depășit bariera sunetului în cădere liberă. Acum, acel moment este amintit cu emoție, mai ales de cei care i-au fost aproape.
Mihaela Rădulescu, partenera lui de viață timp de peste un deceniu, a transmis un mesaj profund, marcat de amintiri și recunoștință.
„Cu trecerea în neființă a lui @therealfelixbaumgartner și cu aniversarea a 13 ani de la săritura Red Bull Stratos care va fi mâine, mă gândesc cât de minunată a fost aventura de a face parte din acea echipă. Atâtea lucruri s-au întâmplat în viața mea în acei trei ani”, a scris Mihaela Rădulescu pe Instagram, alături de o fotografie cu fostul sportiv.
Mesajul a fost primit cu valuri de reacții din partea fanilor, care au rememorat, la rândul lor, momentul istoric al saltului și impactul pe care Baumgartner l-a avut asupra lumii sportului extrem.
După moartea acestuia, Mihaela Rădulescu a ales să se retragă temporar din viața publică, preferând discreția și tăcerea. Postarea recentă marchează una dintre rarele ocazii în care vedeta a vorbit deschis despre pierderea suferită.
Pe 14 octombrie 2012, Felix Baumgartner a scris istorie: s-a înălțat la aproape 39 de kilometri altitudine într-un balon presurizat, purtând un costum special conceput pentru presiunea extremă, apoi s-a aruncat în gol deasupra statului New Mexico.
Căderea liberă a durat 4 minute și 19 secunde, timp în care a depășit viteza sunetului – peste 1.300 km/h – stabilind recorduri mondiale și inspirând milioane de oameni. Proiectul „Red Bull Stratos” a fost considerat o combinație unică între curaj, știință și performanță umană.
Din păcate, cariera impresionantă a lui Felix Baumgartner s-a încheiat tragic. Pe 17 iulie 2025, sportivul austriac a murit în urma unui accident de parapantă petrecut la Porto Sant’Elpidio, în Italia.
Vezi această postare pe Instagram
Potrivit anchetei conduse de procurorul italian Raffaele Iannella, accidentul a fost provocat de o eroare umană.
„A existat o pierdere rapidă de altitudine în timp ce începea o scufundare în spirală, iar Baumgartner nu a putut controla parașuta pentru a ieși din manevră. Parașuta de rezervă s-a deschis cu câteva momente înainte de impact”, a explicat magistratul pentru publicația Bild.
Raportul tehnic a confirmat că aparatul de zbor era în stare perfectă, iar autopsia a exclus ipoteza unui infarct sau accident cerebral. Impactul cu solul a fost fatal, provocând multiple leziuni și fracturi la nivelul coloanei vertebrale.
Sursă foto – Instagram Mihaela Rădulescu