Selecționerul reprezentativei României, Mircea Lucescu, a anunțat că se retrage din funcție, după un episod medical serios care a necesitat intervenție de urgență. Incidentul s-a produs chiar înaintea unui antrenament, moment în care tehnicianul a acuzat stări de rău și a fost transportat rapid la Spitalul Universitar de Urgență București.
În urma investigațiilor efectuate de medici, s-a stabilit că acesta suferă de o tulburare severă de ritm cardiac, o afecțiune care necesită monitorizare atentă și, cel mai probabil, o perioadă de recuperare fără stres intens. Din salonul de spital, antrenorul a oferit primele declarații, explicând atât contextul în care s-a produs incidentul, cât și motivele care l-au determinat să ia decizia de a nu mai continua pe banca tehnică a echipei naționale.
„M-am enervat foarte tare când am început să fac analiza meciului cu Turcia… și de la starea asta de nervozitate mi s-a făcut rău”, a precizat acesta, precizând că a simțit dificultăți de respirație, scrie GSP.
„Sub nicio formă n-am suferit un stop cardiac, că am văzut că unii așa au scris. Au fost fibrilații. Mi s-a mai întâmplat prima dată când eram la Brescia. Era foarte frig afară atunci și m-au dus la spital. Mi-au zis că dacă nu ies singur din fibrilații, atunci în dimineața următoare îmi vor face șocuri, dar dimineața îmi revenise pulsul”, a mai declarat Mircea Lucescu.
Vizibil marcat de cele întâmplate, Lucescu a povestit că problemele de sănătate au început să se agraveze după analiza partidei pierdute în fața Turciei. Tensiunea acumulată, emoțiile puternice și nemulțumirea legată de rezultat ar fi avut un impact direct asupra stării sale, contribuind la apariția episoadelor de fibrilație cardiacă.
Antrenorul a lăsat de înțeles că presiunea constantă specifică acestui nivel, combinată cu reacțiile emoționale intense de după meci, i-au afectat serios sănătatea, determinându-l să își reevalueze prioritățile și să pună pe primul loc recuperarea.
foto: Profimedia