Un control ANPC desfășurat recent în Capitală a dus la închiderea mai multor restaurante chinezești, după ce inspectorii au găsit condiții revoltătoare în spațiile de producție. Cristian Popescu Piedone, președintele ANPC, a fost șocat de ce a descoperit în timpul inspecției, scrie Gândul.
Filmarea postată de Piedone pe rețelele sociale arată o imagine greu de privit: un aliment preferat de mulți români din bucătăria asiatică era hidratat direct în chiuveta folosită pentru spălat vase. Șeful ANPC a ironizat situația, dar concluziile controlului sunt cât se poate de serioase: gândaci vii, carne fără etichete, muște, murdărie peste tot.
Pe lângă igiena îndoielnică, unitatea nu avea nici măcar acord de funcționare. Neregulile constatate au dus la sancțiuni dure și închiderea temporară a mai multor restaurante din mall-uri cunoscute din București.
AFLĂ AICI CARE ESTE ALIMENTUL PE CARE PIEDONE L-A GĂSIT HIDRATAT ÎN CHIUVETA DE SPĂLAT VASE!