Un bărbat din Marea Britanie care a dat lovitura la loterie și a intrat în posesia unei sume de aproximativ 5,2 milioane de lire sterline (circa 6 milioane de euro) a luat o decizie neașteptată: s-a întors pentru o zi la fostul său loc de muncă, nu pentru a lucra din nou, ci pentru a-și surprinde foștii colegi și pentru a le mulțumi într-un mod personal.
Gary MacDonald, în vârstă de 61 de ani, a lucrat mai bine de 30 de ani ca șofer de livrări, distribuind colete către magazinele din centrul comercial Lakeside Shopping Centre din Thurrock, Essex. După câștigul de anul trecut, acesta și-a dat demisia și și-a schimbat radical viața.
După norocul uriaș de la loterie, viața lui Gary s-a transformat rapid. S-a căsătorit cu partenera sa, Anita, s-a mutat din Barking, estul Londrei, într-o casă nouă cu patru dormitoare în Essex și a intrat inclusiv în campanii publicitare ale loteriei naționale.
„Au fost 12 luni complet nebunești, de la momentul în care am aflat că am câștigat marele premiu și până la toate schimbările care au urmat: căsătorie, mutare și chiar apariția într-o reclamă TV. Totul s-a întâmplat foarte repede”, a povestit el, scrie independent.co.uk.
În același timp, bărbatul a glumit pe seama noii sale vieți, spunând că retragerea din muncă a venit mai devreme decât se aștepta, dar a fost binevenită: „Se pare că a fi milionar la loterie este, în sine, o ocupație cu normă întreagă”.
Deși s-a retras din activitate, Gary a decis să revină pentru o zi la locul unde și-a petrecut cea mai mare parte a carierei. Nu a venit pentru a relua livrările, ci pentru a-și onora o promisiune: aceea de a-și vizita foștii colegi și de a împărți bucuria câștigului său. El a apărut cu buchete de flori și bilete de loterie, oferindu-le colegilor un gest simbolic de recunoștință și surpriză.
„A fost minunat să îi revăd. Reacțiile lor au fost incredibile, nu le voi uita niciodată. M-am bucurat să le fac ziua mai frumoasă și să le aduc un moment de bucurie”, a spus Gary MacDonald.
Întâlnirea a fost descrisă ca fiind una plină de emoție și surpriză și de către cei care au lucrat ani la rând alături de el. Donna Samuels, manager într-unul dintre magazinele din complex, a mărturisit că revenirea lui Gary a fost complet neașteptată.
„A fost o surpriză incredibilă. Nu era obligat să facă asta, dar faptul că s-a întors spune totul despre el”, a declarat ea.
Aceasta a adăugat că Gary era cunoscut ca o prezență constantă și pozitivă: „Era aici în fiecare zi, indiferent de condiții, mereu cu o glumă și cu zâmbetul pe buze. Când a dispărut brusc anul trecut, m-am îngrijorat. Apoi am aflat adevăratul motiv și m-am bucurat enorm pentru el. Este genul de persoană care merită pe deplin un astfel de noroc”.
Gary a rememorat și rutina sa din anii de muncă, explicând că ziua începea devreme, în jurul orei 5:30 dimineața, pentru a putea onora livrările. „Întotdeauna am fost mândru de munca mea și am încercat să o fac cât mai bine. Ceea ce făcea însă diferența erau oamenii pe care îi întâlneam zilnic”, a spus el.
Sursa foto: shutterstock