Ultimele clipe din viața lui Ion Iliescu. Medic la ATI: „Nimeni nu merită un asemenea sfârșit”

  • Publicat:
Ultimele clipe din viața lui Ion Iliescu. Medic la ATI: „Nimeni nu merită un asemenea sfârșit”
Ultimele clipe din viața lui Ion Iliescu

Ion Iliescu a încetat din viață pe 5 august 2025, după ce a stat aproape două luni pe un pat de spital. Fostul președinte al României și-a petrecut ultimele clipe din viață în sectia de ATI a spitalului Agrippa Ionescu din Capitală. Doctorii au precizat că șansele de recuperare erau practic inexistente pentru el. 

Ultimele clipe din viața lui Ion Iliescu

Ion Iliescu a murit la vârsta de 95 de ani! Timp de aproape două luni, fostul lider a fost menținut în viață cu ajutorul aparatelor. În plus, a fost diagnosticat în timpul spitalizării cu cancer pulmonar, o boală deja avansată și însoțită de multiple alte probleme medicale.

În ultimele zile de viață organismul său a cedat treptat. Echipa medicală i-a oferit îngrijiri complexe și tratamente invazive pentru fostul șef de stat. Iuliu Torje, medic primar în anestezie şi terapie intensivă la ECMO Center Klinicum Kassel din Germania, a precizat că țara noastră încă nu are o lege pentru îngrijirea paliativă.

A stat internat în spital aproape 2 luni

„România, la 35 de ani de la primele alegeri libere, nu are o lege pentru îngrijirea paliativă. Nu are o cultură medicală sau socială a limitării terapiilor invazive inutile. Nu are instrumente legale care să sprijine decizia de a lăsa un om să plece, liniștit, atunci când lupta s-a încheiat.”, a spus medicul ATI.

Echipa medicală i-a oferit îngrijiri complexe și tratamente invazive pentru fostul șef de stat

Ținut artificial în viață timp de săptămâni

Ion Iliescu a fost ventilat mecanic prin traheostomie, o intervenție medicală care, deși necesară în anumite cazuri, poate deveni o formă de prelungire a agoniei atunci când medicina nu mai oferă șanse reale de recuperare pentru pacienți.

„A murit lent, într-un fel pe care nu-l doresc nimănui: traheostomizat, cu cancer, cu comorbidități multiple, ținut artificial în viață timp de săptămâni, într-o terapie intensivă , care, în cazul său, n-a făcut decât să prelungească agonia. Ion Iliescu a fost, în ultimele lui săptămâni, imaginea perfectă a ceea ce numim în ATI, pacient aflat deasupra oricărei resurse terapeutice. Adică cineva pentru care medicina activă nu mai aduce speranță, ci doar suferință.

Și tocmai acolo, în acel punct, medicina trebuie să aibă umanitatea să se oprească. Nimeni nu merită un asemenea sfârșit. Nimeni nu ar trebui să fie transformat într-un trup inert, legat de aparate, cu o traheostomă tăcută în gât, într-o cameră în care nu mai există speranță … doar tăcerea dintre monitoare”, a mai precizat și consilierul ministrului Sănătății, Alexandru Rogobete, potrivit Hotnews.

foto: Profimedia

Tags:
Urmărește CSID.ro pe Google News