În fiecare an, tot mai multe femei aleg să vorbească deschis despre endometrioză – o afecțiune despre care, până nu demult, se discuta prea puțin. Durerea era adesea minimizată, diagnosticul venea după ani de investigații, iar multe paciente se simțeau singure în fața unei boli complexe și greu de înțeles.
Astăzi, lucrurile încep să se schimbe. Conștientizarea crește, iar inițiativele civice și comunitățile de paciente aduc subiectul în spațiul public.
Unul dintre aceste demersuri este Marșul pentru Endometrioză, care va avea loc pe 21 martie, de la ora 13:00, în Piața Victoriei din București. Evenimentul ajunge anul acesta la a treia ediție și își propune să atragă atenția asupra unei afecțiuni care afectează viața a milioane de femei.
Endometrioza este o afecțiune ginecologică în care țesut similar cu cel care căptușește interiorul uterului se dezvoltă în afara acestuia, provocând inflamație și durere. Boala poate afecta ovarele, trompele uterine sau alte organe din zona pelviană și este una dintre cauzele frecvente ale infertilității.
La nivel global, aproximativ 10% dintre femeile aflate la vârsta reproductivă sunt afectate de această boală. În multe cazuri însă, diagnosticul apare târziu, după ani de simptome și investigații.
Durerea pelvină cronică, menstruațiile foarte dureroase, oboseala severă sau dificultățile de fertilitate sunt doar câteva dintre simptomele care pot însoți această afecțiune.
Cu toate acestea, multe paciente povestesc că au fost nevoite să lupte nu doar cu boala, ci și cu lipsa de informații sau cu minimalizarea durerii lor.
În acest context, inițiativele de conștientizare devin tot mai importante. Marșul pentru endometrioză, organizat anual de Elena Olaru, fondatoarea Asociației „Vocea Endometriozei”, este unul dintre evenimentele care încearcă să aducă această problemă în atenția publicului.
Ediția din acest an, care va avea loc pe 21 martie, la ora 13:00, în Piața Victoriei, marchează a treia ediție a marșului și se anunță mai amplă ca niciodată.
Anul trecut, numărul participanților s-a dublat, iar la eveniment au fost prezenți nu doar paciente și familiile lor, ci și medici care au dorit să își arate sprijinul pentru această cauză.
Organizatorii spun că marșul este un mod de a transforma experiențele personale în solidaritate și în presiune publică pentru schimbare.
Anul acesta, mesajul despre endometrioză ajunge și mai departe. În ultimele săptămâni, influenceri și persoane publice au început să distribuie informații despre eveniment și despre realitatea acestei boli pe rețelele sociale.
Sprijinul lor contribuie la creșterea vizibilității unei afecțiuni despre care multe femei spun că au aflat prea târziu.
De asemenea, discuțiile despre endometrioză au ajuns și în zona instituțională. Subiectul a fost adus inclusiv în atenția Senatului, semn că problema începe să fie recunoscută și la nivel politic.
Specialiștii atrag atenția că endometrioza nu afectează doar sănătatea femeilor, ci și viața profesională. Din cauza durerilor severe și a simptomelor asociate, cheltuielile legate de îngrijirea pacientelor pot fi ridicate, iar multe femei sunt nevoite să își ia frecvent concedii medicale sau chiar zile libere neplătite.
De asemenea, rata de absenteism la locul de muncă este semnificativă în rândul pacientelor cu endometrioză, ceea ce arată că boala are un impact real asupra societății și asupra economiei.
Martie este considerată luna globală de conștientizare a endometriozei, iar organizatorii spun că acesta este momentul potrivit pentru a vorbi mai mult despre această afecțiune.
Mesajul marșului este simplu: endometrioza există, iar femeile care trăiesc cu această boală trebuie ascultate și sprijinite.
Inițiativele de acest tip au rolul de a scurta timpul până la diagnostic, de a încuraja discuțiile deschise despre simptome și de a atrage atenția asupra nevoii de informare, tratament și suport pentru paciente.
Marșul pentru endometrioză nu este doar un eveniment simbolic, ci și un apel la conștientizare. În spatele fiecărui mesaj se află povești reale ale femeilor care trăiesc cu această boală și care își doresc un lucru simplu: ca durerea lor să fie înțeleasă, iar diagnosticul și tratamentul să vină mai repede.
Pe 21 martie, la ora 13:00, în Piața Victoriei, participanții vor ieși în stradă pentru a spune, încă o dată, că despre endometrioză trebuie să vorbim mai mult – și mai des.