Explozie puternică într-un bloc de locuințe din cartierul Rahova. De la ce s-ar fi produs deflagrația

ISUBIF a informat că cel puțin 2 persoane au murit.
  • Publicat:

Vineri, 17 octombrie 2025, în Sectorul 5 al Capitalei a avut loc o explozie deosebit de puternică într-un bloc de locuințe din cartierul Rahova. Deflagrația, produsă în cursul dimineții, a provocat distrugeri majore la nivelul imobilului. O porțiune semnificativă din peretele exterior al clădirii s-a prăbușit, iar resturile au fost împrăștiate pe o rază considerabilă. Liceul Teoretic „Dimitrie Bolintineanu”, aflat în apropiere, a fost evacuat.

UPDATE 10:45: Au fost transportate 12 victime la spitalele: Universitar, Grigore Alexandrescu, Floreasca, Matei Balș, Militar și Bagdasar.

Explozie puternică într-un bloc de locuințe din cartierul Rahova

O explozie extrem de puternică s-a produs, vineri dimineaţă, la un bloc de locuinţe din cartierul bucureştean Rahova, în sectorul 5 al Capitalei.

Potrivit informațiilor furnizate de Inspectoratul pentru Situații de Urgență București-Ilfov (ISU B-IF), explozia s-a produs la etajele 5 și 6 ale unui bloc cu opt niveluri. Două etaje ale unui bloc de opt etaje au fost afectate, cele mai distruse fiind apartamente de la etajele superioare.

Locuitorii din zonă au sunat imediat la numărul unic de urgență 112. În scurt timp, la fața locului au sosit numeroase echipaje de pompieri, paramedici SMURD, echipe de descarcerare și polițiști. Autoritățile au decis activarea planului roșu de intervenție, care permite mobilizarea suplimentară a resurselor de urgență din întreg municipiul București și județul Ilfov.

Două victime au fost declarate decedate

Conform primelor date oficiale, 11 persoane au fost rănite, dintre care 8 au fost transportate de urgență la spital, una a refuzat transportul, iar două victime au fost declarate decedate. Alte persoane au rămas blocate în apartamentele distruse, motiv pentru care pompierii au solicitat sprijinul echipajului canin de căutare și salvare de la USISU Ciolpani, specializat în localizarea victimelor prinse sub dărâmături.

Zona a fost imediat izolată, iar locatarii din blocurile învecinate au fost evacuați preventiv. Specialiștii în explozivi și experții tehnici urmează să stabilească cauza exactă a deflagrației, însă primele ipoteze indică o posibilă scurgere de gaze, scrie DIGI24.

„Pentru gestionarea situației în mod eficient, la fața locului au fost trimise 10 autospeciale de stingere, 2 autoscări, 2 autospeciale de descarcerare, 3 ambulanțe SMURD, 1 unitate de terapie intensivă mobilă, 1 punct de comandă mobil și 1 autospecială CBRN. Pentru eficientizarea misiunii de răspuns, a fost activat Planul Roșu de Intervenție.

Pentru eficientizarea misiunii de răspuns, a fost activat Planul Roșu de Intervenție. Din informațiile primite la acest moment, 11 persoane ar fi afectate, iar salvatorii prezenți la fața locului asigură evacuarea locatarilor din imobilul afectat și execută misiuni de cautare pentru identificarea altor posibile persoane surprinse”, se arată într-o informare a pompierilor ISU B-IF.

Sursa foto: facebook

Urmărește CSID.ro pe Google News