Spitalul Filantropia a încheiat cu fast Săptămâna Mondială a Alăptării cu un workshop pro-alăptare şi prin vernisarea unei expoziţii fotografice despre alăptare. Fotografa Cristina Nichituş Roncea a dăruit Spitalului Filantropia 50 de fotografii din cadrul proiectului „Alăptarea e Iubire”, pentru expoziţia manifestării, intitulată „Din dragoste pentru cei mici”.
Evenimentul a fost realizat cu ajutorul Asociaţiei Consultanţilor în Alăptare din România, al Asociaţiei Unu şi Unu şi al Photography Studio – Kids & Family iar invitatul surpriză care şi-a împărtăşit experienţa sa în privinţa alăptării a fost prezentatoarea TV Ioana Maria Moldovan. „Încurajăm toate mamele să alăpteze cât pot de mult”, au transmis organizatorii.
De asemenea, medicii au mai transmis şi faptul că Spitalul Filantropia nu mai foloseşte biberoane pentru nou-născuţi la termen.” Expoziţia de fotografii cu mămici alăptând în portul naţional, realizate la Muzeul Naţional al Satului Dimitrie Gusti, devine permanentă pe simezele Spitalului Clinic de Obstetrică-Ginecologie Filantropia Bucureşti, pentru a servi drept exemplu tinerelor mame. Conform studiilor internaţionale, alăptarea sporeşte şi inteligenţa copilului.